STIGLA NAJAVA

Rufus Wainwright dolazi na Igre u Dubrovnik

02.02.2013 u 16:53

Bionic
Reading

64. festivalska sezona Dubrovačkih ljetnih igara, koja će biti održana od 10. srpnja do 25. kolovoza, ponudit će posjetiteljima bogat i raznovrstan program

Dramski program obuhvaća tri nova naslova, tri reprizne predstave, jednu dramsku obnovu te dva gostovanja.

Premijerni dramski program otvorit će autorski projekt Bobe Jelčića i Nataše Rajković 'Allons enfants', kojemu su polazišne točke Dundo Maroje na Gundulićevoj poljani, Allons enfants u Vijećnici, Hekuba u stanu na Kantafigu, uz gradske prostore, trgove i ulice, kuće i stanove, koji sa sobom nose priče koje se moraju ispričati.

Boris Bakal i Bacači sjenki potpisuju projekt 'Otac hrabrost', nastao na tragu Brechtova teksta i njegovih političko-kazališnih namjera, a ova interdisciplinarna predstava, koja će biti izvođena na ulicama i trgovima Grada, bavi se hrabrošću, odgovornošću i preživljavanjem pod svaku cijenu.

Platonovu monodramu 'Sokratova obrana' na Lovrjencu će postaviti slovenski redatelj Tomi Janežič, koji će propitivati konformizam i hrabrost pojedinca da misli svojom glavom, pitanja autoriteta i mladih, demokracije, pitanja doma i prognanstva, smrtne kazne i same smrti, tj. put koji je Europa prošla od vremena stare Grčke i tzv. starogrčkih ideala na koje se poziva zapadni svijet.

Na radost publike, legendarni Vojnovićev 'Ekvinocijo', premijerno izveden 2004. godine na 55. Igrama na Lokrumu u režiji Joška Juvančića i izvedbi Festivalskog dramskog ansambla, vraća se na program nakon pet godina.

U repriznom dramskom programu publiku očekuju tri uspješnice: Stullijeva 'Kate Kapuralica' redatelja Daria Harjačeka, 'Dantonova smrt' Georga Büchnera u režiji Olivera Frljića te Euripidov antički klasik 'Medeja' u režiji Tomaža Pandura.

Dramska gostovanja uključuju najbolju predstavu prošle hrvatske kazališne sezone 'Unterstadt' Ivane Šojat Kuči u režiji Zlatka Svibena.

Slavuj dramaturginje i redateljice Lee Delong i izvedbi Triko Cirkus Teatra prva je cjelovečernja klaunska predstava za odrasle izvedena u Hrvatskoj, a festivalska publika neće ostati uskraćena za mnogo smijeha kojeg ova predstava obećava.

Ovogodišnji program uključuje i nastupe Triko Cirkus Teatra s nizom ulično-kazališnih izvedbi. Projekt je 'work in progress' u tri faze po sedam dana, a izvođači su pet klaunova-cirkuskih artista i dva glazbenika. Teme i konstrukcija izvedbe svakodnevno će se mijenjati, od 'hodajućih' performansa na štulama do Street Circus Cabaret spektakla.

U koprodukciji Dubrovačkih ljetnih igara, Collectife Lodgea 22 iz Lyona i Art radionice Lazareti, Saša Božić i Petra Hrašćanec postavit će suvremeni ples 'The Beatles', koji je zadnji dio trilogije koju još čine 'Love will tear us apart' i 'Boys don’t cry', a Slovensko narodno gledališče iz Maribora gostuje s hvaljenim Prokofjevovim baletom 'Romeo i Julija' u koreografiji Valentine Turcu.

'Glazbeni dio programa počiva na razdjelnici stoljeća: 1813. - 1913. - 2013. U tih dvije stotine godina europska je glazba značajno promijenila svoje lice, te je pokušala, od umjetnosti primjenjivane u raznim društvenim prigodama, postati apsolutna umjetnost. U tom pokušaju preobražaja bitnu su ulogu odigrali Verdi i Wagner rođeni 1813. te dva djela praizvedena oko 1913., Posvećenje proljeća Stravinskog i Ravelov 'Daphnis et Chloe'.

Ovu glazbu, koja je odredila tok budućih stoljeća bih želio suprotstaviti glazbi koja nastaje ove godine, ne bismo li svi zajedno pokušali dokučiti što nam glazba znači danas, trebamo li je uopće kao glazbu, ili možda ponajprije kao zvučnu i psihološku pozadinu suvremenog multimedijalnog doba', kazao je direktor glazbenog programa Mladen Tarbuk.

Prizore iz Verdijevih opera i Wagnerovih glazbenih drama izvest će Simfonijski orkestar Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu i brojni solisti pod ravnanjem Ire Levina, a program '1913. - Posvećenje glazbe' izvest će Simfonijski orkestar Mađarske radio televizije i Kodály filharmonijski zbor iz Debrecena pod ravnanjem Mladena Tarbuka.

Publiku očekuje i nastup London Sinfoniette, uglednog orkestra specijaliziranog za izvođenje suvremene klasične glazbe, kao i više nastupa Dubrovačkog simfonijskog orkestra. Klavirske recitale priredit će pijanist Gergely Bogányi i glasovita pijanistica Elena Bashkirova, a nastupit će i violinistica Lana Trotovšek kao i violončelist Enrico Dindo.

Mezzosopranistica Dubravka Mušović Šeparović u pratnji Đorđa Stanettija na glasoviru obilježit će 150. obljetnicu rođenja hrvatske operne dive Milke Trnine.

Nastupit će i Cantus ansambl s gostima pod ravnanjem Berislava Šipuša, Igor Lešnik i udaraljkaški ansambl biNg bang, gitarski trio Elogio kojega je član festivalskoj publici dobro poznat Petrit Çeku, kao i gitarski duo Peter Finger i Damir Halilić Hal.

Ansambl Dialogos i Katarina Livljanić izvest će glazbenu monodramu 'Judita', nastalu prema tekstu Marka Marulića i Hrvatskim srednjovjekovnim agonijama, a Brahmsovu 'Lijepu Magelonu' i praizvedbe hrvatskih skladatelja izvest će bas-bariton Krešimir Stražanac, pijanist Cornelis Witthoeft i Urša Raukar kao recitatorica.

U sklopu jazz programa Igara na Revelinu će nastupiti američki jazz sastav Robert Glasper Experiment, koji uspješno i inovativno spaja različite stilove afroameričke glazbe u jedinstven moderan zvuk i ritam suvremenog New Yorka, skupa s Lalah Hathaway, r'n'b i jazz vokalisticom i nominanticom za Grammy za najbolju žensku vokalnu izvedbu.

Pored Rufusa Wainwrighta, jednog od najvećih kanadsko-američkih kantautorskih imena mlađe generacije, dobitnika brojnih nagrada, koji osvaja originalnim stilom u kojem spaja elemente klasične glazbe, baroka, s finim pop zvukom i intimističkim stihovima, postižući tako prepoznatljiv stil, sjajnu večer jazza publici jamči i Matija Dedić s kontrabasistom Scottom Colleyem i Antoniom Sanchezom na bubnjevima s programom 'New York en direct'.

Povodom proslave ulaska Hrvatske u Europsku uniju, fondacija Music Without Frontiers iz Londona, Agevent iz Dubrovnika i Dubrovačke ljetne igre festivalskoj publici predstavljaju Mozartovu operu 'Così fan tutte' u parku Umjetničke škole u režiji Sally Burgess i izvedbi Dubrovačkog simfonijskog orkestra pod dirigentskom palicom Olivera Gilmoura.

U sklopu popratnog programa Igara, Hrvatsko društvo pisaca, Ljetne igre i Mani Gotovac kao voditeljica projekta priredili su program 'Pisci po miru', koji će se održavati jednom tjedno tijekom trajanja Igara.

Na tim noćnim susretima, dubrovačkoj publici će se svojim djelom, ali i osobno predstavljati hrvatski pisci, spisateljice i pjesnici. Autor će odabrati čitanje ulomaka iz svog objavljenog, kritički i javno potvrđenog djela, i to onog koji će biti primjeren gradu, prostoru i festivalu na kojem se prezentira i tako prirediti svoju večer na samosvojan, dakle i različit način.

Filmski program Dubrovačkih ljetnih igara u suradnji s Kinematografima Dubrovnik trajat će od 11. srpnja od 24. kolovoza, a uključivat će projekcije u ljetnim kinima Jadran i Slavica.

U izboru umjetničkog ravnatelja Festivala igranog filma u Puli Zlatka Vidačkovića prikazat će se najbolja ostvarenja s Festivala igranog filma u Puli, uz gostovanja filmskih umjetnika, dok će se u programu Filmokaz prikazivati filmovi snimljeni prema dramskim djelima.

Likovne izložbe u Sponzi i dalje su sastavnica popratnog programa Igara, a prva je ona dubrovačkog slikara Duška Šibla