POZIV NA RAZGOVOR

Lalovac uputio dramatični apel bankama i Udruzi Franak

31.03.2015 u 18:47

Bionic
Reading

Ministar financija Boris Lalovac u utorak je pozvao banke i Udrugu Franak na nastavak razgovora o rješenjima za kredite vezane uz švicarski franak te apalirao na banke da dođu s razumnim, konkretnim i dugoročnim rješenjima

'Još jednom molim i mislim da imamo vremena da se sjedne za stol i da nađemo rješenje. Moji prijedlozi, ali volio bih da to dođe od poslovnih banaka i da to Udruga Franak želi prihvatiti, su konverzija u eure. Ali to neće reći ministar financija, već dvije strane koje imaju ugovor. Ako se oni dogovore da je to u redu i neka polazišna točka, mi ćemo svakako dati maksimalan doprinos. Ukoliko poslovne banke ne budu reagirale, svakako će Vlada, kao što je dva puta znala zaštititi građane, reagirati ponovo. Nemojte me pitati kako, još uvijek se nadam da će oni ponuditi realna rješenja', kazao je Lalovac komentirajući današnje odluke Udruge Franak o napuštanju pregovora, najavu prosvjeda te traženje ostavke guvernera HNB-a.

Udruga Franak, kaže Lalovac, ima pravo na prosvjede, jer rješavaju svoje egzistencijalno pitanje. Čovjek kad rješava svoje egzistencijalno pitanje onda normalno izlazi na ulicu, rekao je ministar financija.

Dodao je kako je Ministarstvo financija već dva puta donijelo konkretna rješenja za pomoć građanima zaduženim u švicarskom franku, odnosno dva puta je mijenjan zakon.

Ponovio je i kako je 'jako nezadovoljan' prijedlogom banaka, kako modeli otkupa stanova ne dolaze u obzir već modeli konverzije.

'Rekli su da će ponuditi daljnje modele kada se govori o konverziji, međutim, već dva mjeseca nema nikakvih pomaka oko suštinskog rješavanja problema, a to je konverzija', istaknuo je Lalovac.

Smatra kako bi konverzija u kune bila najprikladnija za sve građane, a ne samo one zadužene u francima. No, podsjetio je kako je guverner HNB-a jasno odgovorio da je to nemoguće s obzirom na veliki valutni pritisak koji bi se dogodio na kunu te nepovoljne posljedice za gospodarstvo.

Onda se počelo razgovarati o konverziji u eure, kazao je Lalovac koji se nadao da bi se tu došlo do razine kao da je kredit početno uziman u eurima.

Ponovno je upozorio i na dva temeljna nedopustiva problema kod švicarskog franka. Prvi je, da ne možete biti više dužni nego ste bili na početku, a drugi da ste dužni više nego što vam vrijedi nekretnina. I tu tražim odgovore od banaka, istaknuo je Lalovac.

Apelira na banke da dođu s razumnim, konkretnim i dugoročnim rješenjima te je poručio kako 'ovo nije samo ekonomsko pitanje, već socijalno i društveno'. Riječ je o velikom broju ljudi u Hrvatskoj i njihovih obitelji.

'Jedino je rješenje da se vrate za stol, ali da banke dođu sa rješenjima', rekao je Lalovac na novinarski upit što nakon najave Udruge Franak da napušta pregovore.

Ministar smatra kako je Vladina odluka da na godinu dana zamrzne tečaj franka bila mudra, jer su pretpostavili da se to neće moći tako brzo riješiti.

'Banke su predlagale šest mjeseci, da smo to prihvatili danas bi bili u velikim problemima', kazao je.

Ministar financija nije htio ulaziti u traženje Udruge Franak za ostavkom guvernera HNB-a Borisa Vujčića.

Nama treba HNB jer mora dati pomoć u ovom dijelu, bez obzira tko će biti guverner i tko će sutra biti ministar, kazao je.

Ovaj se problem mora riješiti, rekao je Lalovac dodajući da će kao ministra raditi na iznalaženju rješenja.

No banke su te koje u bilancama imaju te kredite te stanove, a kod Udruge Franak mora postojati volja da žele rješenje koje nude banke. Ako se imalo u tom dijelu približe, mi ćemo dati podršku, no ukoliko su toliko različiti, posavjetovat ću se s premijerom kako bi vidjeli koje će rješenja Vlada predložiti unutar ovog razdoblja do godine dana. Ali ćemo ga sigurno poduzeti, nevezano o izborima, zaključio je Lalovac.