KUMOVALI KIŠA I NOGOMET

Uzbuna kod pivara: Hrvati sve manje piju!

18.11.2014 u 07:09

Bionic
Reading

Prema očekivanjima pivara, ova godina trebala je donijeti rast prodaje nakon nekoliko godina poniranja. Uzdali su se u Svjetsko nogometno prvenstvo i turističku sezonu, ali rano ispadanje hrvatske reprezentacije, loše vrijeme i daljnji pad kupovne moći potopili su dobre želje proizvođača piva

U sveopćem odricanju Hrvati su otišli toliko daleko da su počeli štedjeti i na pivu, omiljenom narodskom piću po čijoj smo potrošnji u europskom vrhu. Podaci za ovu godinu za pivare su više nego zabrinjavajući - umjesto očekivanog blagog oporavaka nakon nekoliko godina pada, u ovoj godini tržište je potonulo još dublje.

Prema podacima kojima raspolaže Pero Ivanković, predsjednik Grupacije proizvođača piva, slada i hmelja HGK, u prvih devet mjeseci prodaja bilježi pad od pet posto. Pritom je najviše podbacila realizacija u ljetnom razdoblju, kada je konzumacija u pravilu najviša. 'Glavni generator padu izuzetno su nepovoljne vremenske prilike tijekom toplijeg dijela godine’, ističe Ivanković. Slabijoj konzumaciji piva zasigurno je kumovao i pad interesa za Svjetsko nogometno prvenstvo zbog ranog ispadanja hrvatske reprezentacije.

Iz Zagrebačke pivovare, tržišnog lidera, otkrivaju da im je ovogodišnji treći kvartal jedan od najslabijih, u kojem je prodaja pala za 10 posto u odnosu na isti period lani.

Lošu godinu priznaju i u Karlovačkoj pivovari, a onadrži drugo mjesto na tržištu. Iako ne otkrivaju postotak pada prodaje, ističu da nema znakova oporavka, a kao glavni razlog navode pad kupovne moći građana.

Prosječan Hrvat popije 82 litre piva godišnje

Tržištem piva u Hrvatskoj dominiraju tri velike pivovare u vlasništvu globalnih pivarskih kompanija - Zagrebačka pivovara, Karlovačka pivovara i Carlsberg Croatia. Od ukupnog broja pivovara šest ih ima kapacitet proizvodnje veći od sto tisuća hektolitara godišnje. S potrošnjom od 82 litre po stanovniku godišnje, Hrvatska se ubraja u prvih deset europskih zemalja, što je svrstava u tzv. pivarske zemlje. Najveći svjetski potrošači piva su Česi, a oni godišnje prosječno popiju oko 165 litara ovog pića.

Uz dramatičan pad prodaje, pivare brine promjena u navikama potrošača jer su sve skloniji jeftinijim pivima. 'Negativni trendovi u gospodarstvu i pad kupovne moći potrošača dovode do rasta nižeg cjenovnog segmenta, a pada temeljnih i premium brendova’, ističe Ivanković.

Proteklih godina u segmentu temeljnih brendova, namijenjenih najširem krugu potrošača, velik uspjeh ostvarila su piva s okusom, ali ove godine i taj segment bilježi velik pad. Kriza je utjecala i na to da potrošači više piju pivo u ‘kućnom aranžmanu’, a manje u kafićima.

Unatoč nepovoljnim trendovima, vodeće pivovare ulažu velike marketinške napore kako bi popravile prodajne rezultate. Tržišni lideri i ove su godine lansirali nove brendove, a specijalna izdanja posvetili su Svjetskom nogometnom prvenstvu. Kako bi nadomjestila domaće prihode, Zagrebačka pivovara pojačava izvozne napore pa je u listopadu krenula s probojem Ožujskog piva na tržište Republike Koreje.

Karlovačka pivovara pokrenula je akciju podupiranja domaće poljoprivrede i proizvodnje ječmenog slada u akciji '100% hrvatski ječam za proizvodnju Karlovačkog piva'.