Microsoftov izvorni plan o milijardi Windows 10 uređaja do 2018. godine nije više aktivan, no za manje od dvije godine star OS, rezultati su i dalje impresivni. IT div iz Redmonda u rujnu 2016. izvijestio je kako se Windows 'desetka' nalazila na više od 400 milijuna uređaja, a svježi podaci NetMarketSharea pokazuju kako je sada već riječ o četvrtini svih računala. Istovremeno, udio Microsoftovog preglednika Internet Explorer pao je za čak 55 posto
Nedugo nakon završetka besplatne nadogradnje na Windows 10, stvari nisu izgledale dobro. Udio računala s instaliranom 'desetkom' je zapravo i pao koncem godine (s 22,99 posto na 22,53 posto), no čini se kako se Microsoftov najnoviji OS i dalje prodaje. Novi podaci NetMarketSharea govore o rastu na 24,36 posto udjela, no Windows 7 i dalje kraljuje po ovom analitičkom servisu, uz udio od 48,34 posto. Začudo, narastao je i udio sad već napuštenih Windowsa XP - i to na 9,07 posto.
Svi ostali sustavi su zabilježili pad udjela. Windows 8.1 je pao na 6,9 posto, Linux je izgubio 0,1 postotni bod, kao i kategorija 'ostalih' sustava za puni postotni bod (na 9,12 posto). Jasno je kako je kategorija računalnih entuzijasta i igrača šire prihvatila najnoviji OS iz Redmonda. Prema analizi platforme Steam, 64-bitno izdanje Windows 10 OS-a ugrabilo je čak 49,1 posto udjela (uz još 1,25 posto udjela 32-bitne verzije riječ je o više od 50 posto ukupnog udjela), dok sva druga izdanja Windowsa bilježe pad. Microsoft za sada nije iznio nove službene detalje i brojeve vezane uz 'desetku'.
Prema analizi NetMarketSharea za internetske preglednike, najveći gubitnik na godišnjoj razini je Internet Explorer, čiji je udio pao za čak 55 posto (na 20,84 posto). Istovremeno su Microsoft Edge i Google Chrome zabilježili blagi rast, no Edge i dalje kupi tek mrvice s 5,33 posto udjela. Google Chrome drži 56,43 posto udjela, dok Mozillin Firefox ima 12,22 posto.
Više detalja o svemu moguće je vidjeti na servisu NetMarketShare