Osvježena izdanja modela A3 i A5 dva su vrlo dobra izdanja srednje klase, opremljena značajkama i mogućnostima kakve nemamo često prilike vidjeti u toj kategoriji
Samsungova serija A stepenicu je niže pozicionirana ispod perjanica poput Galaxyja S7. A3 i A5 dio su serije koju upotpunjava model A7, najveći među njima. Prošlo je dosta vremena otkad sam se više družio s tom serijom, pa mi je bilo drago vidjeti kako nisu izgubili na kompaktnosti, kao ni prepoznatljivi dizajn.
Izgled ne odaje kako je riječ o modelima srednje klase. Galaxy A3 i A5 odlikuju metalni okvir i stražnja strana od zakrivljenog stakla (koja je, na žalost, popriličan magnet za mrlje od prstiju). Ugodno su zaobljeni, fino leže u ruci, težina je dobro raspoređena i balansirana.
Oba modela dijele isti, pomalo nesvakidašnji raspored tipki i utora. Na desnom bridu smješteni su tipka za uključivanje i, ponad nje, rešetka za mono zvučnik.
U Samsungu su se na takvo rješenje odlučili kako bi na minimum sveli prekrivanje zvučnika prstom tijekom korištenja. To doista pomaže ukoliko mobitel držite uspravno dok konzumirate multimediju, ali u vodoravnom režimu rada morat ćete obratiti pažnju na to kako i gdje držite lijevu ruku kako ne bi prigušili zvuk.
S lijeve strane su dvije tipke za reguliranje jačine zvuka. Na gornjem bridu čeka vas još jedno iznenađenje: ovdje je ladica za kartice SIM, odnosno kombinaciju kartica SIM i mikro SD, koju otvarate uz pomoć igle. Na donjem bridu su 3,5-milimetarski audio ulaz za slušalice (s desne strane) i utor za USB-C (u sredini).
Da, oba modela dolaze s podrškom za zadnje izdanje USB standarda, što je dobro jer omogućava brži prijenos podataka, ali vas s druge strane može dovesti u nevolju ukoliko izgubite ili zaboravite punjač jer USB-C još uvijek nije široko rasprostranjen.
Straga su kamere (16 MP na A5, 13 MP na A3) i LED bljeskalice, sprijeda također kamere (16 MP na A5, osam MP na A3) fizička tipka Home sa senzorom za očitavanje otiska prsta te kapacitivne navigacijske tipke s pozadinskim osvjetljenjem.
Zaslon na A3 (2017) je dijagonale 4,7 inča (11,9 centimetara), Super AMOLED, razlučivosti 1.280 puta 720 piksela (312 ppi). Jasan, bistar, oštar, nudi vjernu reprodukciju boja te dobar kontrast i vidljivost iz raznih kutova. Pod izravnim dnevnim i općenito jačim svjetlom primjetan je odsjaj koji ne ometa korištenje pretjerano.
Isto vrijedi i za veći zaslon na modelu A5 (2017), koji ima zaslon dijagonale 5,2 inča (13,2 cm), također Super AMOLED, pune HD razlučivosti 1.920 puta 1.080 piksela (424 ppi). Oba su zaslona prekrivena zaštitnim staklom Gorilla nepoznate generacije.
Po specifikacijama A5 (2017) je, očekivano, nešto jači od A3 (2017). Veći model pogoni čipset Exynos 7880 s osmojezgrenim procesorom Cortex-A53 radnog takta 1,9 GHz i grafičkim procesorom Mali-T830MP2, podržanima s tri GB RAM-a.
U A3 (2017) ugrađen je čipset Exynos 7870 s osmojezgrenim procesorom Cortex-A53 na 1,6 GHz i grafičkim procesorom Mali-T830, koji su podržani s dva GB RAM-a.
Ne mogu reći kako sam primijetio značajnije razlike u izvedbi. Oba mobitela radila su glatko, bez ozbiljnijeg zapinjanja pri obavljanju više zadaća istovremeno i s većim brojem otvorenih aplikacija. Također su se dobro nosili s prikazom videa i igrama (Asphalt 8, Pokemon Go).
U prilog većem modelu ide i više ugrađene memorije (32 naspram 16 GB). No, na oba je kapacitet za pohranu moguće proširiti karticom mikro SD do 256 GB, ukoliko ste spremni odreći se korištenja jedne kartice SIM na modelima koji podržavaju dvije.
Baterijama je glavni nedostatak to što su nezamjenjive. A3 (2017) je manjeg kapaciteta (2.350 naspram 3.000 mAh), što je očekivano s obzirom na razliku u veličini uređaja. Obje su kraj punog dana korištenja dočekale s pristojnom razinom popunjenosti s kojom se moglo zakoračiti i u dobar dio idućeg.
Još ću napomenuti kako su A3 i A5 otporni na prašinu i vodu (imaju certifikat IP68, što znači kako bi trebali nastaviti funkcionirati nakon što ih uronite u slatku vodu do metar i po dubine na do sat vremena) nude podršku za NFC i čitač otiska prsta. Te značajke nisu česte kod mobitela ove klase.
Čitač otiska prsta nije vrhunski, ali radi korektno. Vrijeme reakcije i preciznost mogle bi biti bolje. No, kao što već rekoh, takav oblik provjere identiteta nije čest kod uređaja srednje klase.
Iako su na oba modela zvučnici dosta slabašni, A5 ima značajno bolji, s jasnijim i čistijim zvukom. Trojka je dosta šumila i krčala, naročito kad bih pojačao do maksimuma.
Kamere su unaprijeđene u odnosu na prošlogodišnja izdanja, pa tako A3 dolazi sa stražnjom kamerom opremljenom s 13 i prednjom s osam megapiksela, dok A5 ima po 16 MP na obje kamere.
Oba mobitela nude otvor blende f/1.9, autofokus, fokus na dodir, podršku za snimanje videa 1.080 p @ 30 fps, prepoznavanje lica i panoramsko snimanje. Glavna kamera na petici uz to podržava i HDR.
Fotografije su dobre, uglavnom vrlo oštre i dobrog kontrasta pri snimanju po dnevnom svjetlu, iako za selfie na oba modela treba imati mirnu ruku (ili pronaći oslonac). Intenzitet boja je solidan, no kamere su sklone spaliti dijelove fotografija pri izrazitijim kontrastima.
Samsungov softver za kameru vrlo je jednostavan i lak za korištenje. Nudi osnovne funkcionalnosti, kao i lebdeće dugme za okidanje selfieja u zahtjevnijim uvjetima. Na oba modela kameru ćete aktivirati ako brzo stisnete tipku Home dva puta zaredom, a tu je i mogućnost snimanja pokretom dlana ispred zaslona.
A3 i A5 dolaze s operativnim sustavom Android 6.0.1 Marshmallow i predinstaliranim paketom Samsungovih aplikacija (Apps, Briefing, Game Launcher, Members, Notes, S Glas, S Health…)
Oba mobitela također su imala predinstaliran set Microsoftovih aplikacija (Word, Excel, Powerpoint, OneDrive, Skype i slično). Model A3 koji je stigao na testiranje također je imao predinstaliran set aplikacija Hrvatskog Telekoma te Deezer, Evernote, Shazam i aplikaciju za antivirusnu zaštitu Lookout.
Potonja nije jedina namijenjena zaštiti i održavanju: oba modela imaju ugrađene alate pomoću kojih ćete počistiti RAM i ugrađenu memoriju, kao i provjeriti razinu sigurnosti. Uz to, tu su i ugrađeni filter plavog svjetla (također nije česta pojava), kao i značajka Always On pomoću koje možete odrediti što će zaslon prikazivati dok je isključen.
Galaxy A3 (2017) i A5 (2017) dva su vrlo dobra izdanja srednje klase, opremljena značajkama i mogućnostima kakve nemamo često prilike vidjeti u toj kategoriji. Ako bih morao birati, prednost bih dao petici, ponajprije zbog nešto jačih specifikacija. No, oba mi se čine odličnim izborom ukoliko ne želite dati puno novca i svejedno imati mobitel koji je na korak od top modela.
Samsung Galaxy A3 (2017) – ključne specifikacije
Dimenzije: 135,4 puta 66,2 puta 7,9 milimetra
Težina: 135 grama
Zaslon: 4,7 inča (11,9 cm), Super AMOLED, 1.280 puta 720 piksela (312), Corning Gorilla
Procesori: osmojezgreni Exynos 7870, Cortex-A53 1,6 GHz; Mali-T830
RAM: 2 GB
Memorija za pohranu: 16 GB (proširivo do 256 GB, mikro SD)
Kamere:
stražnja: 13 MP, f/1.9, autofokus, LED bljeskalica, video 1.080 p @ 30 fps
prednja: 8 MP, f/1.9
Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth
Baterija: neizmjenjiva Li-Ion 2.350 mAh
OS: Android 6 Marshmallow
Senzori: čitač otiska prstiju, žiroskop, akcelerometar
Ostalo: IP68 (otporan na prašinu i vodu do 1,5 metara na 30 minuta), FM radio
Ustupio: Hrvatski Telekom
Cijena:
Samsung Galaxy A5 (2017) – ključne specifikacije
Dimenzije: 146,1 puta 71,4 puta 7,9 milimetara
Težina: 157 grama
Zaslon: 5,2 inča (13,2 cm), Super AMOLED, 1.920 puta 1.080 piksela (424 ppi), Corning Gorilla
Procesori: osmojezgreni Exynos 7880, Cortex-A53 1,9 GHz; Mali-T830MP2
RAM: 3 GB
Memorija za pohranu: 32 GB (proširivo do 256 GB, mikro SD)
Kamere:
stražnja: 16 MP, f/1.9, autofokus, LED bljeskalica, video 1.080 p @ 30 fps, HDR
prednja: 16 MP, f/1.9
Povezivanje: USB-C, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth
Baterija: neizmjenjiva Li-Ion 3.000 mAh
OS: Android 6 Marshmallow
Senzori: čitač otiska prstiju, žiroskop, akcelerometar, barometar
Ostalo: IP68 (otporan na prašinu i vodu do 1,5 metara na 30 minuta), FM radio
Ustupio: Hrvatski Telekom
Cijena: