Ministarstvo kulture na svojoj mrežnoj stranici počelo je ovih dana objavljivati rezultate godišnjih potpora u različitim područjima kulturnih djelatnosti za koje je nadležno. Naročito su zanimljivi programi međunarodne kulturne suradnje, u kojima se može prepoznati novi smjer kulturne politika novog, kontroverznog ministra Zlatka Hasanbegovića
U Zagrebu će se krajem travnja u organizaciji Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj održati međunarodni skup na kojem će se susresti muslimanski lideri Europe, a da bi ova vjerska manifestacija uspješno prošla, potrebno je izdvojiti i 50 tisuća kuna za troškove prevođenja. To se može saznati kada se pogleda dokument Ministarstva kulture posvećen programima Međunarodne kulturne suradnje koji su odobreni i financijski podržani od ekipe Zlatka Hasanbegovića. Nejasno je kakve veze bilo koji susret vjerskih lidera ima veze s kulturom ili za nju nadležnim ministarstvom, no zapravo je tek riječ o jednom primjeru promjene kulturne politike pod novim ministrom kojega se u stranim medijima opisuje kao revizionista i apologeta ustaša.
Indikativno je i to koji su programi međunarodne suradnje odbijeni - pa će tako Festival svjetskog kazališta - koji su pokrenuli Dubravka Vrgoč i Ivica Buljan - dobiti nula kuna od Hasanbegovićeva ministarstva.
Ministarstvo kulture u okviru međunarodne suradnje podržalo je 343 projekta iznosom od četiri i pol milijuna kuna, a odbijeno je 212 programa. Među interdisciplinarnim projektima koji su odbijeni i tri su programa udruge Domino odnosno Queer Zagreba, koji se iznimno kritički izrazio o ministru Hasanbegoviću. Znakovito je to da je među tim projektima i jedan koji je sufinanciram sredstvima EU-a u programu Kreativna Europa, no čini se da EU i Hasanbegovićevo ministarstvo ne dijele iste kriterije o tome kakvu kulturu vrijedi financijski podržati. S druge strane, Queer Zagreb dobio je 10 tisuća kuna za svoju 'Japansko-hrvatsku sezonu' koja uključuje i gostovanje u Tokiju.
Nula kuna dobio je i 9. Subversive Festival, ove godine s temom 'Politike prijateljstva u doba oligarhije', a nije bilo novca ni za gostovanja predstave Dubrovačkih ljetnih igara 'Elementarne čestice' u režiji Ivice Buljana. Nije podržan ni međunarodni program Kazališta Ulysses te još mnoge druge mogućnosti gostovanja hrvatskih predstava diljem svijeta, među njima i gostovanja ZeKaeM-a u Novom Sadu i beogradskom Jugoslavenskom dramskom pozorištu.
Da Hasanbegovićevo Ministarstvo kulture ne preferira odlazak hrvatskih kulturnjaka u Srbiju, svjedoči niz odbijenih programa, među njima i mogućnost da Hrvatsko društvo književnih prevodilaca gostuje na 41. Beogradskih prevodilačkim susretima u svibnju.
Sveukupno je za međunarodnu suradnju u kategoriji izvedbenih umjetnosti podržano 107 programa s milijun i 400 tisuća kuna, iz kategorije Književnost novac je dobilo 16 programa sa sveukupno 316.580 kuna, a Kulturno-umjetnički amaterizam dobio je pola milijuna kuna. S 843 tisuće je pak podržan 61 program iz kategorije Vizualne umetnosti.
U svakom slučaju, detaljni se rezultati mogu pronaći na stranici Ministarstva kulture u rubrici Financiranje te je za pretpostaviti kako će se odluke Ministarstva kulture još dodatno analizirati.