Začinsko bilje
Izvor: Guliver/Thinkstock / Autor: Thinkstock
Začinsko bilje
Izvor: Guliver/Thinkstock / Autor: Thinkstock
MIRODIJE NADOHVAT RUKE
Ima li što bolje od svježih začina koji vam se u kuhinji nalaza doslovce nadohvat ruke? Donosimo vam pregled 18 osnovnih začinskih biljaka koje će jela pretvoriti u prave gurmanske poslastice
Jako mirisno lišće ove biljke koristi se za začinjavanje sezonske ribe, plodova mora, peradi, juha, nadjeva ili pak povrća. Timijan je višegodišnja biljka, a raste do 30-ak centimetara visine, piše sunset.com.
Bosiljak (Ocimum basilicum)
Ovo začinsko bilje umacima i omiljenom pestu daje slatkasto-pikantni okus. Bosiljak je jednogodišnja biljka te raste do 60 centimetara visine.
Divlji luk (Allium)
Ova biljka je jake zelene boje, nalik na travu te ima 30 do 60 centimetara duge listove likova nalik na pramenove. U proljeće ga krase svjetlo ružičasti ili pak bijeli cvjetovi oblikovani u male grozdove. Divlji luk je višegodišnja biljka.
Korijander (Coriandrum sativum)
Svježe lišće korijandera daje poseban okus salsi i guacamoleu. Ova jednogodišnja biljka raste do 45 centimetara, a najbolje uspijeva u toplim krajevima.
Origano (Origanum vulgare)
Svjež ili pak suho lišće ove višegodišnje biljke daje poseban okus talijanskim i španjolskim jelima kao što je pizza i ravioli. Origano naraste do 75 centimetara visine.
Peršin (Petroselinum crispum neapolitanum)
Talijanski peršin ravnih listova nešto je ipak jačeg i boljeg okusa od francuske sorte koja ima kovrčave listove. Ova biljka može narasti od 60 do 90 centimetara visine.
Kadulja (Salvia officinalis)
Mošusni, zemljani listovi kadulje su glavni sastojak prilikom pripremanja peradi s nadjevom, talijanskih mesnih jela te salata na Bliskom istoku. Kadulja raste u obliku grma visine od 30 do 90 centimetara.
Ružmarin (Rosmarinus officinalis)
Aromatično lišće ove biljke odlično popravlja okuse mesa, umaka i juha. Sorta 'Tuscan Blue' omiljena je kod velikog broja kulinarskih majstora, a raste do dva metra uvis.
Slatki mažuran (Origanum majorana)
Ovalni sivo-zeleni listovi rastu na biljki visine od 30 do 60 centimetara. Za razliku od origana, mažuran je blažeg okusa s cvjetnom notom te je jednogodišnja biljka.
Kopar (Anethum graveolens)
Lišće ovog slasnog začine pospite preko pečene ribe, ili pak ih stavite u umake i salate. Kopar je višegodišnja biljka te raste više od jednog metra.
Menta (Mentha)
Paprena i zelena metvica predstavljaju favorite među čajevima, salatama, juhama i hladnim napicima. Ova višegodišnja biljka vrlo brzo se širi preko podzemnih stabljika, a najbolje ju je uzgajati u lončanicama.
Francuski estragon (Artemisia dracunculus)
Svježe ili osušeno lišće koristite za salate ili pak za kuhana jela. Estragon je višegodišnja biljka te može doseći visinu od 60 centimetara.
Trstika (Anthriscus cerefolium)
Lišće trstike ima okus koji podsjeća na peršin, no s notom anisa, a odlično paše u juhama i salatama.
Limunska travan (Cymbopogon citratus)
Sisaljka koja se nalazi između travnatog lišća ima jak miris limuna te se naširoko koristi u jelima jugoistočne Azije. Ova biljka najbolje raste u hladnim područjima.
Hoja santa (Piper auritum)
Naziv ove biljka znači 'sveti list', a njegovo na sitno nasjeckano lišće daje poseban polet umaku od zelenih rajčica i tamalesu, specijalitetima meksičke kuhinje. Biljka dosegne gotovo dva metra visine, a najbolje uspijeva u područjima s dosta sunca.
Shiso (Perilla frutescens)
Ovo lišće okusom podsjeća malo na metvicu, a malo i na cimet te daje divan okus salatama. Jednogodišnja biljka najbolje uspijeva u toplim krajevima, a naraste od 60 do 90 centimetara.
Kaffir Lime (Citrus hystrix)
Vrlo često korištena u tajskoj (tajlandskoj) kuhinji, ova biljka može narasti i do pet metara, a potrebno ju je zaštiti od hladnoće, mraza i vjetra. Poseban okus daje juhama, salatama i hrani pripremljenoj u woku.
Epazote (Chenopodium ambrosioides)
Lišće ima aromu anisa ili komorača, a svjež ili pak osušen, ovaj začin dodajte crnom grahu, tamalesu i enchiladama.