Pripremanje ukusnog obroka za cijelu obitelj ili pak prijatelje može biti odlično iskustvo, a upravo je hrana pravi povod za druženje. No jedna greška je dovoljna da pokvari cijelo jelo, a male greškice koje mogu sve pokvariti vrebaju iz najneočekivanijih situacija. Naučite male trikove i izbjegnite najčešće greške tijekom kuhanja
Ne pripremite sve sastojke prije početka kuhanja
Ako vam se ikada tijekom kuhanja dogodi da u jelo umjesto soli ubacite šećer ili pak u umjesto šećera stavite kukuruzni škrob, najvjerojatnije niste prije kuhanja pripremili sve potrebne sastojke, piše The Daily Meal. Osim toga, ako ne pripremite sve sastojke, velike su šanse da ćete usred kuhanja otvoriti hladnjak i shvatiti da vam nedostaje upravo onaj ključni sastojak bez kojega neće biti isto. Stoga sljedeći put na kuhinjski pult posložite sve sastojke koje ćete koristiti, to će vas učiniti učinkovitijima, a sigurno ćete izbjeći situaciju u kojoj u kolač istresate šalicu soli ili panično tražite otvarač konzervi dok vam nešto gori na štednjaku.
Pretrpavate tavicu za prženje
Ma koliko god se trudili, meso pečeno na tavici vam ne može ispasti ukusno? Razlog tome je možda u pretrpavanju tavice. Naime, za vrijeme pečenja i prženja hrana ispušta vlagu, a hrana koju pokušavate skuhati u pretrpanoj tavici će se pariti umjesto da se prži ili peče. U ovome slučaju bolje je na tavici hranu pripremati u serijama ili pak koristiti dvije tavice.
Tavicu ne zagrijavate dovoljno
Drugi razlog zašto nikako ne možete dobro ispeći meso u tavici je nedovoljno zagrijana tavica. Ako želite ispeći meso da bude ukusno i lijepo izgleda, zagrijte tavicu, a nakon toga pažljivo dodajte ulje. Meso stavite u tavicu u trenutku kada se ulje zagrije. Koristan savjet je i taj da meso prije pečenja stavite na papirnati kuhinjski ručnik koji će upiti višak tekućine te spriječiti špricanje prilikom pečenja.
Korištenje starih sastojaka
Nakon što potrošite samo polovicu vrećice za pečenje ili samo sušenih začina, drugu polovicu ćete zasigurno pospremiti u ladicu, no upravo bi vam to moglo upropastiti vaš specijalitet. Naime, korištenje starog sušenog bilja, začina ili praška za pecivo hrani će dati blagi okus ili čak spriječiti da se biskvit za kolač 'digne'. Sušene začinske biljke preporučljivo je čuvati šest mjeseci, ne duže, jer nakon toga gube okus. Prašak za pecivo trebalo bi držati na hladnom i suhom mjestu gdje može izdržati tri do šest mjeseci. Osim toga, izbjegavajte korištenje naglo odmrznutog mesa, osušenog sira i odstajalog vina, takvi sastojci će upropastiti i najfiniji recept. Ako vam je žao bačene hrane, jednostavno počnite kupovati manja pakiranja koja ćete potrošiti do kraja.
Prekuhano povrće može lakše uništiti vašu savršenu večeru nego gosti koji kažu da ne jedu ugljikohidrate u trenutku kada vi poslužujete špagete carbonara. Prekuhavanje povrća možete izbjeći kuhanjem različitog povrća u odvojenim velikim posudama u kipućoj, posoljenoj vodi. Skuhano povrće trebalo bi biti jarke boje i još uvijek čvrsto uronite li ga u ledenu vodu kako bi zaustavili proces kuhanja te spriječili prekuhavanje.
Presoljavanje hrane
Postoji nekoliko načina kojima možete izbjeći presoljavanje hrane. Najbolji način je taj da hranu isprobate te uzmete u obzir slane sastojke, poput sira, koje dodajete u jelo. Međutim, ako ste jelo već presolili, ne očajavajte jer postoji mali trik. Naime, dodavanje kiselih stvari, poput octa i limunova soka, umanjit će slani okus. Osim toga, u hranu možete dodati i šećera. Presoljenu juhu lako možete spasiti dodavanjem vode.
Pečenje smrznutog ili jako hladnog mesa
Ako ste zbunjeni zašto vam meso nakon pečenja iznutra ostaje sirovo, a izvana prepečeno, razlog tome je što ste vjerojatno pekli jako ohlađeno ili smrznuto meso. Kako biste to izbjegli, sljedeći put meso ostavite jedno vrijeme na sobnoj temperaturi prije negoli ga termički obradite. Ovo malo, ali korisno pravilo odnosi se na svaki komad mesa i ribe koji pripremate.
Sastojke za kolač niste usitnili
Prekrasan kolač ništa ne može tako uništiti kao kada u trenutku rezanja otkrijete grumene smeđeg šećera ili kakaa u prahu. Kako biste izbjegli ovu neželjenu pojavu u kolačima i drugim pekarskim proizvodima, tijekom pripremanja slastica trebali biste prosijati kakao i smeđi šećer.
Ne važete sastojke za kolače
Ako se pitate zašto vam keksi jedan dan ispadnu mekani i prhki, a drugi dan lomljivi, to je vjerojatno jer ne važete sastojke potrebne za njihovu pripremu. Vaganje suhih sastojaka jedini je način da vam kolači i keksi budu dosljedno dobri jer šalica brašna može varirati od pet grama. Najbolje pomagalo koje vam treba u ovome slučaju je vaga, koja će vas učiniti vrhunskim slastičarom.