Trebate li nakon svake prehlade mijenjati četkicu za zube? Jedan proizvođač četkica, naime, upozorava da bi nakon svake viroze trebalo kupiti novu četkicu da ne dođe do ponovne infekcije. Bakterije i virusi ostaju na vlaknima i ponovnim unošenjem u organizam mogu, tvrde oni, opet uzrokovati bolest
No stručnjaci kažu da je to nemoguće te da je to izmišljeno da bi se prodalo što više četkica. Jednom kad je organizam prebolio određenu vrstu virusa teško da će mu opet uskoro podleći zbog antitijela. Čak i ako su virusi ostali na četkici, na njoj se mogu zadržati od nekoliko sati do najviše tri dana, a u tom periodu u organizmu su još uvijek aktivna antitijela.
Virusima se teško možete ponovno zaraziti, no bakterije na četkici mogu ponovno uzrokovati istu bolest. Streptokok se tako može zadržati dovoljno dugo da se i nakon doze penicilina preko četkice vrati u organizam. No šanse da obolite umanjuju se ako koristite antibakterijsku pastu za zube.
Ipak, istina je da se možete vrlo lako zaraziti ako koristite tuđu četkicu za zube ili pak ako držite četkice različitih osoba u istoj čaši. Zaraziti se možete i ako bolesna osoba svojom četkicom dira tubu u kojoj je pasta za zube, jer na taj način prenosi određene viruse ili bakterije.
Osim virusa i bakterija, na četkicama koje se nalaze u blizini WC školjki mogu se naći i fekalni koliformi, što je potvrdila i jedna epizoda popularnih 'Mythbustersa'. No Udruženje američkih stomatologa nije zabrinuto zbog mikroorganizama koji žive na četkici, jer je naš imunološki sustav dorastao borbi protiv njih. Oni pak savjetuju da mijenjate četkice svaka tri do četiri mjeseca, a ne nakon svake prehlade, te da ih držite dalje od četkica ukućana.