Mukotrpno pokušavanje zakopčavanja hlača ili zatvarača na haljini, nezadovoljstvo odrazom u ogledalu, no krivac nisu nakupljeni kilogrami, već nadutost koja se iznenada pojavila i nikako ne želi proći. Zvuči poznato?
Nadutost je česta pojava čije 'čari' gotovo svaka žena s vremena na vrijeme ima prilike osjetiti. Osjećaj nadutosti može biti uzrokovan zadržavanjem veće količine tekućine, osobito neposredno prije pojave mjesečnice ili pak zbog konzumiranja određene vrste hrane. Srećom, tu su mnogi trikovi koji mogu učinkovito i bezbolno riješiti problem napuhnutosti.
Posegnite za hranom bogatom kalijem
Minerali poput kalija pomažu pri uravnoteženju tekućine u tijelu te sprečavaju pojavu nadutosti. Namirnice koje su prepune kalija su banane, dinje, mango, špinat, rajčice, orasi te šparoge koje sadržavaju aminokiseline naziva asparagin. Upravo ta aminokiselina djeluje kao diuretik koji pomaže pri smanjivanju viška tekućine u organizmu.
Usta moraju biti – zatvorena
Za pojavu neugodnog osjećaja nadutosti često su krive navike kojih nismo ni svjesni. Jedan od prvih koraka u sprečavanju nadutosti jest držanje usta zatvorenima. Točnije, to znači izbjegavanje navika kao što su žvakanje žvakaćih guma, pušenje, pijenje na slamku i razgovaranje dok jedete. Naime, sve te aktivnosti potiču gutanje veće količine zraka i pojačavaju nadutost.
Smanjite unos ugljikohidrata
Škrob koji se nalazi u namirnicama kao što su kruh i tjestenina potiču zadržavanje vode. No trik se krije u vremenu kada se takva vrsta hrane konzumira. Naime, izbjegavanje ugljikohidrata prije spavanja može spriječiti da se idućeg jutra probudite napuhnuti i naduti.
Izbjegavajte gazirana pića
Mjehurići u gaziranim pićima jedni su od glavnih 'krivaca' nadutosti i napuhanih trbuščića. Stoga se svakako preporučuje izbjegavanje svih oblika gaziranih pića koja valja zamijeniti običnom vodom, koja je najzdravija.
Ograničite korištenje umjetnih sladila
Zbog probavnih tegoba i smetnji, mnogi, umjesto za najobičnijim šećerom, posežu za umjetnim sladilima. Umjetna sladila često se mogu pronaći i u mnogim bombonima i žvakaćim gumama, što može uzrokovati probavne tegobe i nadutost. Stoga, ako se ne želite svakodnevno boriti sa zatvaračem na omiljenim trapericama ili suknji, ponekad preskočite omiljene žvakaće gume ili bombone.
Pripremite tijelo za PMS
Ako ste skloni naduti se prije ili možda za vrijeme mjesečnice, vodite računa o tome da svakodnevno u organizam unosite dovoljnu količinu kalcija i magnezija. Preporučena dnevna doza kalcija koja je potrebna vašem tijelu iznosi 1.200 mg, a magnezija između 200 i 400 miligrama. Dovoljna količina kalcija i magnezija u tijelu sprečava naglašene PMS simptome, uključujući nadutost.
Masaža trbuha
Kako biste izbjegli nadutost i napuhnutost, posegnite za receptom koji često pali – masažom trbuha. Pokušajte masirati abdomen u smjeru probavnog sustava. Prstima napravite slabi pritisak na području desnoga kuka, ruku polako povlačite u smjeru rebara, pa zatim prema dolje, u smjeru debelog crijeva. Zvuči neobično, no to zaista pali!
Posegnite za jogurtom
'Dobre' bakterije koje se nalaze u mliječnim proizvodima kao što je jogurt, čine veliku uslugu vaše tijelu i probavi te sprečavaju pojavu nadutosti. Jogurti i mliječni proizvodi koji sadrže probiotik koji u sebi ima vitamine skupine B prirodno pospješuje probavu, smanjuje bol u trbuhu, nadutost te zatvor.
Krećite se
U borbi protiv neugodne nadutosti upotrijebite moćno oružje – fizičku aktivnost. Naime, svakodnevnim hodanjem u trajanju od 15 do 20 minuta osiguravate si bolju i zdraviju probavu. Takav oblik lagane fizičke aktivnosti pospješuje probavni trakt te istiskuje višak tekućine iz tijela.