PRIRODNI SAVEZNICI

Što učiniti kada vas muči nizak tlak?

23.05.2014 u 14:50

Bionic
Reading

Ako krvni tlak nije dobro uravnotežen, javljaju se problemi. Puno češće se govori o tegobama uzrokovanim visokim krvnim tlakom. No ni nizak krvni tlak nije bezazlen. Od njega se ne umire, ali može bitno narušiti kvalitetu života. Srećom, ima rješenja!

Često ste umorni i iscrpljeni? Nedostaje vam energije i pospani ste? Kad se naglo ustanete osjećate vrtoglavicu? Slabo vam je i muti vam se vid? Imate povremenu nesvjesticu? Teško dišete i teško se krećete? Ako ste potvrdno odgovorili na ova pitanja, vjerojatno vas muči nizak krvni tlak, odnosno stanje koje se u medicini naziva

hipotenzija. Tegobe uzrokovane niskim tlakom u pravilu češće pogađaju žene nego muškarce i posebno se znaju intenzivirati u proljeće. Naime, zbog naglog porasta temperatura, ali i novog režima prehrane koji dolazi zbog želje za vitkošću, simptomi niskog tlaka mogu narušiti normalno funkcioniranje. Žene koje imaju nizak krvni tlak ne bi stoga trebale provoditi stroge dijete jer im se stanje može dodatno pogoršati, posebno za vrijeme menstruacije i obilnih krvarenja. Simptomi niskog tlaka najčešće nastaju zbog smanjenog dotoka krvi, što znači da do tkiva i organa ne dolaze potrebne količine kisika. Rješenje bi dakle bilo poboljšati cirkulaciju krvi. Iako je to moguće učiniti uz pomoć određenih lijekova, bilo bi dobro da se problem najprije pokuša riješiti prirodnim putem.

Različiti uzroci

Opće je poznato da simptomi određenog stanja nestaju uklanjanjem uzroka. No kod niskog tlaka stvari nisu tako jednostavne. Unatoč brojnim istraživanjima još uvijek nisu točno poznati uzroci niskoga tlaka. Smatra se da najveću ulogu igra genetsko nasljeđe, a vrlo često uzrok može biti i pothranjenost. Nizak tlak mogu uzrokovati brojna različita stanja poput dehidracije, depresije, bakterijske infekcije, kardiovaskularnih bolesti, obilnih krvarenja te ovisnosti o alkoholu i nikotinu.

Tekućina je najvažnija
Nerijetko osobe koje pate od niskoga tlaka ne unose dovoljne količine tekućine u organizam, a to je kobna pogreška. Dakle, prva i osnova stvar koju trebate napraviti je uzimati dovoljne količine tekućine. Odrasla osoba dnevno bi u organizam trebala unijeti barem dvije litre tekućine. Na prvome je mjestu, dakako, voda, ali dobro dođu i čajevi. Preporučuje se zeleni čaj te čajevi od koprive, imele, ružmarina i gloga. Iako se kod problema s niskim krvnim tlakom preporučuje i konzumiranje kofeinskih napitaka, s njima ipak ne treba pretjerivati. Naime, najnovija istraživanja pokazuju da takvi napici ne pridonose zdravoj regulaciji krvnoga tlaka. Šalica kave ujutro bit će sasvim dovoljna.

187449 ,185286,182654 ,180645

Mali, ali česti obroci

Osobe koje imaju niski tlak nikako ne bi trebale provoditi stroge dijete jer im se stanje može pogoršati. Nepravilan unos prehrane usporava dotok krvi pa se osoba osjeća još umornijom i nema energije za normalno svakodnevno funkcioniranje. Također, recept nije ni pretjerano prejedanje. Naime, nakon jednog obilnog obroka tlak pada što znači

Voće i povrće glavni su saveznici u borbi protiv simptoma niskog tlaka

da treba voditi računa o količini unesene hrane. Najbolje rješenje je konzumirati više manjih obroka na dan. To će pomoći da krvni tlak ostane u zdravoj ravnoteži. Osim toga, takav način prehrane pridonijeti će i normalnoj tjelesnoj težini na duge staze. Dakle, rješenje nije trenutno i brzo mršavljenje jer to kod osoba s niskim krvnim tlakom pogoršava stanje. Namirnice koje se preporučuju su bademi, đumbir, ružmarin, ginseng, cikla, češnjak, peršin, celer, kadulja, kopriva, hren, borovnice, dinja, jagode, limun, špinat, rajčica, rotkvice, kukuruz i krumpir. Nastojte da u vašoj prehrani prevladava puno voća i povrća u kombinaciji s ribom, mesom peradi, integralnom rižom, ražom, tofuom i sezamom. Za razliku od osoba koje pate od visokog krvnog tlaka, osobe s niskim krvnim tlakom ne bi trebale bježati od soli jer sol povisuje krvni tlak. No, previše soli može opteretiti bubrege pa je konzumirajte u umjerenim količinama i ne zaboravite piti puno tekućine.

Tjelovježba kao imperativ
Nizak krvni tlak vrlo često kod osoba izaziva osjećaj umora, pospanosti i nedostatka energije. U takvom stanju vrlo je teško prakticirati bilo koju vrstu tjelovježbe. No, tjelovježba je nužna ako želite dovesti svoj tlak u ravnotežu i olakšati si život. Nikako ne biste trebali naglo početi vježbati jer to može izazvati potpuno suprotan učinak. Krenite polagano s šetnjama, a s vremenom možete početi i trčati i to na duže staze. Preporučuju se vježbe poput brzog hodanja, laganog trčanja, plivanja, umjerene vožnje biciklom i rolanja.

Rezultati ne dolaze preko noći
Osobe koje muči nizak tlak vrlo često zbog neugodne situacije traže rješenja koja će im pomoći u vrlo kratkom roku. No stvari ne funkcioniraju tako. Nema čarobnog štapića koji će jednostavno odnijeti simptome. Samo postupne promjene životnih navika poput navedenih dat će dugoročne rezultate. Iako osobe s niskim krvnim tlakom dokazano žive dulje, ipak nije ugodno živjeti sa simptomima koji se povremeno javljaju. Kako biste poboljšali svoju kvalitetu života, pripazite na unos hrane i tekućine te učinite tjelovježbu sastavnim dijelom svoje svakodnevnice. Rezultati neće izostati, a vi ćete se osjećati bolje i odmornije.