Najavljen tijekom ovogodišnjeg CES-a, nije mu trebalo predugo da stigne i kod nas. Riječ je o iznimno laganom, ali pouzdanom uređaju
Vrlo je tanak (7,7 milimetara, jedan od najtanjih trenutačno na tržištu) i lagan (110 grama). Toliko lagan da bi povremeno, noseći ga u većim džepovima širokih ljetnih hlača, zaboravili da ga imamo.
Kako nema zaobljene uglove, djeluje pomalo kockasto. No taj komad glatke, sjajne plastike dobro leži u ruci. Ugodan je za držanje i rukovanje.
Što se rasporeda tipki i dugmadi za upravljanje te utora tiče, najviše nam se svidjelo to što što je utor za SIM karticu smješten na sam vrh uređaja. Iako se trebalo malo potruditi oko ubacivanja kartice, puno je praktičnije od modela na kojima morate vaditi bateriju da bi izveli istu operaciju.
Doduše, zbog toga ne možete sami izvaditi i zamijeniti bateriju, ali eto. Nema besplatnog ručka, kažu.
Uz utor za SIM nalaze se ulazi za slušalice (3,5 milimetara) i utor za microUSB.
Na dnu zaslona smještene su tri tipke, osvijetljene straga, pomoću kojih možete pozvati meni, doći na početak i vratiti se korak nazad. Ako želite vidjeti zadnje korištene aplikacije, morat ćete dulje držati dugme koje vas vraća na početak (home).
S lijeve strane su gumbi za pojačavanje i stišavanje zvuka, s desne za uključivanje i isključivanje uređaja te utor za karticu microSD.
Zaslon tipa Super AMOLED, dijagonale 4,3 inča (10,9 centimetara), davao je jasnu i oštru sliku te dobro reagirao na dodir, bilo da se radilo o kuckanju ili povlačenju. Nije baš briljirao kad bi bio izložen jakom sunčevom svjetlu, ali je ipak ostao u granicama korektnog.
Radi na dvojezgrenom procesoru TI OMAP 4460, radnog takta 1,5 GHzi grafički čip PowerVR SGX540. Raspolaže gigabajtom RAM memorije. S takvom opremom ispod haube, ne čudi što je čak i zahtjevnije aplikacije vrtio bez ikakvih problema, a za podizanje sustava trebalo mu je tek nekoliko sekundi.
Ne bi, doduše, škodilo da ima više osnovne memorije - četiri gigabajta zbilja nije puno.
Što se kamera tiče, stražnja ima osam megapiksela i dvostruku bljeskalicu LED. Može snimati video razlučivosti 1080 p. Nije nas razočarala fotografijama i videozapisima, ali ni oduševila. Dobit ćete oštrinu, no boje su se činile ponešto prezasićenima.
Dobra je fora to što možete uređivati fotke u samom uređaju. Nema puno opcija na raspolaganju, ali poslužit će za brzu obradu i upload fotki na, recimo, Facebook ili Twitter.
Nismo primijetili ozbiljnije probleme s prijemom signala. Pokazao se vrlo brzim kad je spojen na bežičnu mrežu.
Baterija nam je, uz standardno korištenje, potrajala nešto manje od 16 sati. Za punjenje je trebalo nešto više od sat vremena.
P1 softverski pogoni Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Možete birati između 2 i 3D stila prikaza sučelja, što je jednostavno obaviti pritiskom na tipku izbornika.
Za tipkanje, na raspolaganju su vam dvije mogućnosti: klasična Android i Huawei IME. Za razliku od one na nešto slabijem rođaku Y 200 (o kojem ćemo više neki drugi put), tipkovnica omogućava koliko-toliko normalno tipkanje, bez obzira radi li u vertikalnom ili horizontalnom modu.
Zaključno, P1 je pametni telefon srednje više klase. Doima se pouzdanim i robusnim, spremnim na izvršavanje svih zadaća koje bi svakodnevno korištenje u privatne ili poslovne svrhe moglo postaviti pred njega.