Na nebu nad Hrvatskom narednih će dana biti teško pronaći oblake. Sunce će nas nemilice pržiti, a živa u termometrima do srijede bi se u nekim krajevima, osobito kontinentalnim, mogla popeti do teško podnošljivih 38º C. Već danas u središtu Zagreba mjerila su se 33 stupnja Celzijeva
Liječnici stoga preporučuju svima, a posebno ljudima slabijeg zdravlja, da poduzmu sve potrebne mjere opreza.
Ravnateljica Hitne pomoći u Zagrebu dr. Slobodanka Keleuva kaže da u ovom trenutku broj intervencija još nije znatnije povećan. 'Gledajući ukupno broj intervencija veći, međutim, ako gledamo određene kategorije, visoke temperature u postocima povećavaju udio neuroloških, srčanih i hipertoničnih bolesnika tzv. 'tlakaša' te osoba s kronično plućno opstruktivnim poremećajem. Moram reći da ljudi u zadnjih nekoliko godina pokazuju da su oprezniji te da prate i čuvaju svoje zdravlje. Stoga nam nije teško stalno ponavljati iste upute', rekla je dr. Keleuva.
'Dakle, starije osobe i kronični bolesnici moraju izbjegavati izlaganje suncu od 10 do 17 sati i trebaju uzimati propisanu terapiju. Ako baš moraju izlaziti na otvoreno trebaju hodati sjenovitom stranom ulice, zaštititi glavu laganom kapom ili šeširom, nositi svijetlu odjeću od lana ili pamuka, zaštititi oči sunčanim naočalama te piti oko dvije litre negazirane, nezaslađene i ne previše rashlađene tekućine. Nisu Englezi u Indiji ili Arapi u pustinjama bez razloga pili vrući čaj. Također treba izbjegavati alkohol. Nije dobro ni jesti teška, pržena, pohana ili jako zasoljena jela. Sol je bolje nadoknaditi juhom. Naravno, treba apsolutno izbjegavati fizičke napore što vrijedi čak i za zdrave ljude i sportaše.
Pazite da ne ostavljate djecu ili životinje u automobilu čak ni na par minuta! Prije vožnje automobil valja dobro provjetriti i uključiti klimu. Ne sjedajte odmah u auto! U klimatiziranim automobilima razlika između temperature okoline i one unutarnje ne bi smjela biti veća od pet stupnjeva.
Kronični bolesnici trebaju češće ići na kontrole. Ako imaju vrtoglavice, trebaju se konzultirati sa svojim liječnikom, a ako nemaju liječnika, mogu nazvati 94 pa će dobiti odgovarajući savjet', zaključila je dr. Keleuva.