Na poljudskom travnjaku preko noći iscrtan je kukasti križ
Izvor: Pixsell / Autor: Dalibor Urukalović
Na poljudskom travnjaku preko noći iscrtan je kukasti križ
Izvor: Pixsell / Autor: Dalibor Urukalović
'SLUČAJ SVASTIKA'
Od kvalifikacijske utakmice za Euro 2016. između nogometnih reprezentacija Hrvatske i Italije prošlo je gotovo mjesec dana, a policija još nije našla krivce za iscrtavanje svastike. Međutim, dok se čeka kazna Uefe, koja je prolongirana za 23. srpnja, premijer RH Zoran Milanović poslao je otvoreno pismo predsjedniku Uefe Michelu Platiniju u kojem, između ostalog, apelira na to da ipak ne kazne drakonski naš Savez i reprezentaciju. Je li pismo ipak malo zakasnilo? Je li Milanović, prije nego što je gotova policijska istraga, indirektno optužio navijače koji navodno žele srušiti Hrvatski nogometni savez kako bi prikupio koji potencijalni glas više?
Podatak da je od poljudskog incidenta, a podsjetimo da je tijekom kvalifikacijske utakmice između Hrvatske i Italije igrane pred praznim tribinama na travnjaku bila vidljiva iscrtana svastika, prošlo točno 27 dana pomalo je zbunjujući. Naime, s pravom se postavlja pitanje zašto je premijer Zoran Milanović toliko dugo čekao s pismom Platiniju?
Svakako je važno naglasiti da je Uefa, bez posebnog pojašnjenja, prolongirala kaznu koju će dobiti HNS od njene disciplinske komisije za 23. srpnja. Što je razlog pomicanja datuma izricanja kazne za desetak dana, nije poznato, ali vrlo vjerojatno to ima veze s tajmingom pisma premijera Milanovića.
Nakon što je nedavno objavljeno da SDP i premijer Milanović podržavaju prijedlog HDZ-a da nova Zračna luka u Zagrebu nosi ime prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, jasno je da i otvorenim pismom Platiniju vladajuća garnitura prikuplja nove simpatizere uoči izbora. Nema sumnje da bi blagom kaznom Uefe (novčana i možda bod manje) u HNS-u bili itekako zadovoljni, a u tom slučaju dio zasluga preuzeo bi upravo premijer Milanović.
'Njihov čin usmjeren je ponajprije protiv Hrvatskog nogometnog saveza, i to zbog unutarnjeg sukoba Saveza s dijelom navijača, a nikako nije podrška nacističkoj ili fašističkoj ideologiji, niti je usmjeren protiv hrvatske reprezentacije', piše između ostalog u pismu uz ranije obrazloženje kako je 'njihov čin naišao na prezir velike većine hrvatskih građana'.
Dakle, sada je Platiniju sve jasnije. Pitanje je samo hoće li ono što je napisao Milanović, od čega je naravno većinu znao, uzeti u obzir i disciplinska komisija.
Stara poslovica kaže da nikad nije kasno, ali kada se sve stavi na vagu, ne samo da je Milanovićevo pismo Platiniju zakasnilo, nego je promašeno i pomalo besmisleno. Čemu se pozivati na povijesne činjenice punih 27 dana nakon incidenta? Čemu osuditi unaprijed dio navijača koji navodno žele srušiti Hrvatski nogometni savez?
Naravno, u cijeloj priči bilo bi vrlo važno, prije same odluke Uefe, da se pronađu krivci. Slučajno ili ne, upravo dan nakon Milanovićeva pisma Platiniju procurila je informacija kako je hrvatska policija u posjedu snimke dvojice muškaraca koji tijekom noći preskaču zaštitnu ogradu i nose nešto što sliči poljoprivrednoj prskalici. Na samom stadionu nisu se zadržavali dulje od desetak minuta, što im je bilo dovoljno da iscrtaju zločinački simbol veličine 11x11 metara.
Jesu li počinitelji zaista protivnici HNS-a i njegovog vodstva, kako u pismu navodi Milanović, ili je riječ o nečem drugom, u ovom trenutku nitko ne zna.
Izjava ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića kako je 'policija na dobrom tragu da riješi slučaj kukastog križa' svakako daje nadu da će se to dogoditi prije 23. srpnja.
'Nemojmo pritiskati policiju, neka ona radi svoj posao', kazao je između ostalog Ostojić.
U HNS- u, koji se tereti zbog rasističkog ponašanja, već su nekoliko puta kazali da očekuju tešku kaznu, no nadaju se da neće biti drakonska, poput izbacivanja s Europskog prvenstva.
Međutim, ako se krivci ne pronađu do 23. srpnja, jasno je da će nakon tog četvrtka, kada ćemo svi doznati kaznu, sve pasti u drugi plan…
Premijerovo pismo donosimo u cijelosti:
'Upućujem Vam ovo pismo zabrinut za sudbinu hrvatske nacionalne vrste tijekom disciplinskog postupka koji je posljedica tužnog incidenta na marginama kvalifikacijskog susreta za Euro 2016 Hrvatska-Italija u Splitu 12. lipnja.
Još uvijek nepoznati počinitelji jasno su i odlučno osuđeni sa svih strana političkog spektra i od strane svih državnih institucija. Njihov čin naišao je na prezir velike većine hrvatskih građana. Pokrenuto je opsežno kriminalističko istraživanje, za koje se nadamo da će donijeti rezultat i da će počinitelji biti pronađeni u najskorije vrijeme.
U ovom kontekstu, želio bih istaknuti kako je Hrvatska tijekom Drugog svjetskog rata imala najveći udio antifašističkih snaga među stanovništvom u okupiranoj Europi. Građana Hrvatske bilo je najviše u partizanskim postrojbama tijekom rata. Ističem ovo kako bih pojasnio da za počinitelje gnjusnog čina u Splitu nema podrške niti razumijevanja u hrvatskom društvu.
Njihov čin usmjeren je ponajprije protiv Hrvatskog nogometnog saveza, i to zbog unutarnjeg sukoba Saveza s dijelom navijača, a nikako nije podrška nacističkoj ili fašističkoj ideologiji, niti je usmjeren protiv hrvatske reprezentacije.
Razumijem da će najvjerojatnije biti sankcija protiv Hrvatskog nogometnog saveza. Međutim, želio bih apelirati na razumijevanje UEFA-a i upozoriti na činjenicu da Hrvati žive i dišu sa svojom reprezentacijom. Navijači su bili duboko šokirani nakon incidenta, u strahu od pravične kazne. Drakonska sankcija koja bi ozbiljno naštetila ili čak spriječila uspjeh reprezentacije u dosadašnjim, za našu nacionalnu vrstu, izvrsnim kvalifikacijama za Euro 2016, išla bi na ruku upravo onima koji žele srušiti Savez, ali to bi uništilo i reprezentaciju.
To bi bio neizbrisiv ožiljak na duši hrvatskih navijača te bi dugoročno naštetio nogometnoj igri u Hrvatskoj.
Apeliram na Vas, gospodine predsjedniče, ne dopustite da se Euro 2016 održi bez sudjelovanja svih najboljih nacionalnih vrsta. Igra se mora odigrati na nogometnom terenu', stoji u pismu predsjednika Vlade Zorana Milanovića Michelu Platiniju.