Priča kako su investitori iz Kine nedavno posjetili TDR-ovu tvornicu u Kanfanaru nanovo je raspirila nagađanja kako Adris razmišlja o prodaji svog duhanskog biznisa
Na pitanje o Kinezima iz Adrisa su odgovorili kako glasine ne komentiraju, ali su najavili i značajnu promjenu svoje dosadašnje strategije razvoja posla s cigaretama.
Naime, dosad je tvrtka iz Rovinja, neki bi rekli tvrdoglavo, ustrajala u samostalnom razvoju duhanskog biznisa uspješno se hrvajući s velikim svjetskim multinacionalkama i odbijajući svaku ponudu za kupnju TDR-a.
Ali strani proizvođači Philip Morris, British American Tobacco, Japan Tobacco i Imperial Tobacco uspjeli su značajno smanjiti TDR-ov udio na hrvatskom tržištu. S više od 80 posto tržišnog kolača TDR je zadnjih godina pao, procjena je analitičara, na oko 50 posto.
I globalno gledajući regionalni igrači poput TDR rijetke su biljke. Industriju karakterizira velika konsolidiranost i prevlast četiri, pet duhanskih divova.
Svjesni su toga i u Adrisu te sad poručuju kako u uvjetima krajnje koncentracije duhanske industrije, dugoročno gledajući, nisu u mogućnosti značajnije dodavati vrijednost biznisu s cigaretama.
'Stoga je razložno razmišljati i o mogućem partnerstvu. Cilj nam je zadržati proizvodnju i radna mjesta u Hrvatskoj', rekao nam je Predrag Grubić, direktor korporativnih komunikacija Adris grupe.
Na naša dodatna pitanja tko bi mogao biti partner TDR-u, na kakav oblik partnerstva misle i kad bi se ušlo u takav dogovor iz rovinjske tvrtke zasad nisu spremni odgovoriti.
Poznavatelje tržišta ne iznenađuju takva najava iz Adrisa, jer pokazuje kako su Ante Vlahović i drugi veliki dioničari itekako svjesni globalnih kretanja u industriji.
'Velike kompanije iz duhanskog biznisa izvlače veću profitabilnost. Industrija je visoko regulirana, više nema oglašavanja i malim tvrtkama teško je izgraditi nove brendove. Globalni brendovi imaju kritičnu masu i jednostavno pregaze lokalne proizvode', rekao nam je naš sugovornik, visoko pozicioniran u jednom od TDR-ovih konkurenata.
On upravo Kineze vidi kao izgledne partnere za TDR, jer kineske kompanije, inače u državnom vlasništvu, već dulje vrijeme najavljuju snažniji izlazak na svjetsko tržište te su već kupile ili ušle u suradnju s par manjih tvornica u nekoliko zemalja.
'Moguće je da Kinezi žele u Kanfanaru proizvoditi kineske brendove za europsko tržište ili možda žele ući kao strateški partner u TDR te nastaviti sadašnji biznis. Vodstvo Adrisa godinama inzistira na opstanku tvornice u Istri i očuvanju radnih mjesta. Zbog toga su odbili sve dosadašnje ponude za kupnju TDR od zapadnih kompanija, jer bi to najvjerojatnije značilo gašenje proizvodnje u Kanfanaru. Naime, u Europi je visoka koncentracija tvornica, a prodaja cigareta pada', objasnio nam je naš sugovornik.
TDR inače traži nova tržišta za svoje proizvode, jer mu prodaja pada i u Hrvatskoj i regiji. Prošle godine, u suradnji s tvrtkom Iranian Tobacco, otvorio je tvornicu koja je koštala 30 milijuna eura.