Nakon 22 mjeseca u Münchenu je donesena presuda Josipu Perkoviću i Zdravku Mustaču optuženima za sudjelovanje u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. Koliko će minhenski proces utjecati na moguća suđenja u Hrvatskoj za slične zločine, je li nam potrebna i moguća lustracija i je li djelovanje komunističkih tajnih službi sada samo stvar prošlosti. O tome su u specijalnoj emisiji HTV-a urednika Damira Smrtića i Tihomira Vinkovića govorili Višnja Starešina, Hrvoje Klasić, Anto Nobilo, Siniša Pavlović i Davor Ivo Stier
Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo ponovio je kako je na suđenju čuo činjenice, ali nije vidio dokaze. "Više dokaza ima u Da Vincijevom kodu", dodao je. "Zna da se po određenim pravilnicima neki dokumenti uništavaju, ali krivo mislite, ako mislite da ćete u dokumentima naći nalog za ubojstvo", poručio je. Smatra kako "Njemačka ovim slučajem pokazuje mišiće u odnosu na teritorij za koji misli da joj pripada.
Siniša Pavlović, odvjetnik Gizele Đureković ponovio je riječi Zdravka Mustača - "Ovo je suđenje bilo korektno". Naglasio je kako na suđenju nije viđen "niti jedan dokaz obrane". Kazao je kako je Đureković "dobio metke u glavu zbog političkog djelovanja kao i Bruno Bušić" te dodao kako je "ključ stvari - neovisno pravosuđe". Tijekom pripreme za suđenje i tijekom procesa izručenja, dodao je Pavlović - obijali su vrata pravosudnih organa, ali su stigli samo do tajnica. Dodao je i kako su im se određeni dokumenti plasirali ciljano - putem novina.
"Već dvije godine pitam se što je politika Državnog odvjetništva u ovom slučaju - koji je nacionalni interes da se štite ubojice", poručio je.
Vesna Starešina je kazala kako je kao građanku u brine to što Državno odvjetništvo nije 25 godina našlo snage da procesuira aktove državnog terorizma. "Sudac je također na suđenju kazao kako u Hrvatskoj nisu mogli naći povjesničara koji bi dokumente istražio, pa je sud u Münchenu unajmio povjesničara iz Danske. Državno odvjetništvo trebalo bi odnijeti ostavku, a Zoran Milanović bi trebao odustati od ambicije da se natječe na izborima", smatra.
S tim se složio i Davor Ivo Stier koji je kazao kako su zastupnici HDZ-a napustili sabornicu kad se glasovalo o tzv. lex Perković. "Treba osuditi svaki oblik totalitarizma. Jedino na istini možemo graditi pomirbu - moramo naći hrvatski put. Ne znam kako premijer Hrvatske može biti netko tko je pokušao obraniti Perkovića i Mustača", naglasio je pritom misleći na Milanovića. "Zbog naše djece i naše budućnosti, moramo rasvijetliti istinu", zaključio je Stier.
Povjesničar Hrvoje Klasić rekao je kako se niz povjesničara o ovakvim slučajevima boje govoriti. Podsjetio je kako je dva čelnika Stasija, "najgore tajne službe - njemačko pravosuđe osudilo na šest godina zatvora". "Ne možemo jedno ubojstvo proglašavati zločinom, a drugo ubojstvo - patriotskim činom. Moramo uspostaviti kriterije i te stvari rasvijetliti", poručio je. Svi sugovornici složili su se kako se ova presuda ne bi trebala koristiti u političke svrhe.
HRT-ovu specijalnu emisiju u povodu presude Perkoviću i Mustaču pogledajte u cijelosti ovdje.