DOMOVINSKA SIGURNOST

Krstičević otkrio kako će se nositi s terorizmom, poplavama, migrantima...

13.10.2016 u 11:19

Bionic
Reading

Dok se u HDZ-u još slažu kockice oko podjele ministarskih funkcija, neka imena su sigurna. Među njima je i ono Damira Krstičevića, koji bi trebao postati ministar obrane i potpredsjednik Vlade za unutarnju politiku i domovinsku sigurnost. Iako smo već imali potpredsjednika Vlade za unutarnju politiku, pojam domovinske sigurnosti prvi put se službeno uvodi u tijela izvršne vlasti. Premda nevoljko u ovoj fazi formiranja Vlade govori o tome, Krstičević nam je otkrio smjer kojim će ići

Pojam domovinske sigurnosti na velika su vrata uvele Sjedinjene Američke Države nakon terorističkog napada 11. rujna 2001. godine. Tada je osnovano posebno Ministarstvo domovinske sigurnosti kako bi se što djelotvornije u budućnosti odgovorilo na terorističke ugroze, ali i velike prirodne katastrofe.

Ovaj pojam u Hrvatsku uvodi upravo Damir Krstičević,general koji je bio prvi predsjednik Vijeća za domovinsku sigurnost, savjetodavnog tijela predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, osnovanog u proljeće prošle godine. Na toj ga je dužnosti u svibnju ove godine, nakon što je napustio vijeće zbog nespojive dužnosti saborskog zastupnika, zamijenio umirovljeni general-pukovnik Mladen Markač. U vijeću sjedi niz umirovljenih generala, bivša ministrica obrane Željka Antunović, stručnjaci za sigurnost, Stipe Božić iz HGSS-a…

Krstičević za tportal kaže da će objediniti iskustva koja imaju moderne, razvijene države poput SAD-a, Njemačke ili pak Izraela, no želi da izgradimo vlastiti model. Posebno ministarstvo za sada se ne spominje, već bi Krstičević kao potpredsjednik Vlade bio svojevrsni koordinator svih dijelova državnog aparata koji trebaju odgovoriti na bilo kakvu vrstu opasnosti.


'Želimo izgraditi sustav tako da se možemo nositi s novim ugrozama. Želimo interdisciplinarni, sveobuhvatni sustav koji će biti nova paradigma sigurnosti', pojašnjava Krstičević.

Dodaje da je potrebno spriječiti preklapanja pojedinih resora i omogućiti da sve sastavnice zajednički djeluju.

'Vidjeli smo zajedničko djelovanje kada smo imali poplavu u Gunji', prisjeća se i napominje da je isti scenarij bio i u Domovinskom ratu. Pod kapom domovinske sigurnosti nalaze se vojska, policija, sigurnosne službe, lokalna zajednica, Državna uprava za zaštitu i spašavanje… Sve te službe koordinirano moraju djelovati kada dođe do ugroze nacionalne sigurnosti bilo da je riječ o terorističkom napadu, migrantskom valu, bilo potresu, poplavi…

Ekonomija je u fokusu, no moramo osigurati i sigurno okruženje', zaključuje Krstičević.