Nakon što se predsjednik SDP-a Zoran Milanović na središnjem predizbornom skupu Narodne koalicije za 8. izbornu jedinicu u Puli prvi put decidirano izjasnio po pitanju pobačaja, poručivši kako 'nitko ne smije zadirati u intimu obitelji i pravo žena na izbor', tportal je istražio je li pitanje pobačaja nova ideološka bojišnica u predstojećoj predizbornoj kampanji i novo-staro vruće pitanje hrvatskog društva
Podsjetimo, Milanović je u Puli kazao kako moderna Hrvatska ne ulazi u intimu obitelji, dodajući kako je to 'svetinja svake obitelji' te kako 'nitko ne smije dopustiti da se građanima kaže drukčije'. Ponovio je to i dan kasnije, provocirajući političke protivnike s desnice tvrdnjom da će zbog njih žene morati 'kod mesara u garaže'.
'Kada je u pitanju moja obitelj, uvijek ponavljam - prste dalje od moje obitelji. To su civilizacijski iskoraci na kojima inzistiramo. Moramo se oduprijeti svakom pokušaju vraćanja vremena u kojima su prava manjina i prava žena bila zatirana', izjavio je prvi čovjek SDP-a.
U Europi protiv, doma suzdržan
Valja i podsjetiti da je upravo Milanovićev najveći rival na predstojećim izborima i šef HDZ-a Andrej Plenković kao zastupnik u Europskom parlamentu glasao protiv izvješća Belgijanca Marka Tabarella o tome da žene imaju isključivu kontrolu nad reproduktivnim i seksualnim pravima i pristupu abortusu, o čemu se u hrvatskoj javnosti malo zna. Time Milanović zapravo izaziva Plenkovića na novo izjašnjavanje po pitanju ove iznimno osjetljive hrvatske teme jer se prvi čovjek HDZ-a još nije izjasnio o njoj u domaćoj javnosti.
Prema mišljenju komunikacijskog stručnjaka Krešimira Macana, pitanje pobačaja je standardna tema u predizborno vrijeme, ali i moguća 'navlakuša' podjednako za birače i izborne protivnike.
Svjetonazorski ništa novo'Pitanje abortusa standardno je i klasično svjetonazorsko pitanje oko kojeg se godinama lome koplja na političkoj sceni u Hrvatskoj. Uvriježeno je pravilo da se liberalne opcije zalažu za pravo na pobačaj, dok se konzervativci standardno protive abortusu navodeći kako su zalažu za život. Takvi ideološki potresi duž svjetonazorskih raspuklina u hrvatskom društvu nisu ništa novo i jasno se razlikuju u političkim taborima po defaultu', kazao je za tportal Macan.
Komunikacijski stručnjak pak ističe da je Milanovićev jasan stav o pobačaju moguća 'navlakuša' za novog šefa HDZ-a Andreja Plenkovića i njegovog najvećeg rivala na predstojećim izborima, ali i za mostovce, koji učestalo ističu kako su svjetonazorska pitanja pojedinca, iako se čini suprotno.
Rukavica u lice
'Milanović kao liberalni kandidat ovom izjavom baca rukavicu Plenkoviću i Mostu i poziva ih time na debatu. To je poziv koji se može protumačiti kao 'nasanjkavanje' ili poziv na tanak led. Dakle, Milanovićev stav o pobačaju može se protumačiti kao jedna od lukavih političkih taktika kojom se želi izazvati političke protivnike u arenu, a osobito je skliske prirode jer se radi o pitanjima koja su iz svjetonazorskih postala ozbiljna i teška politička pitanja u Hrvatskoj', kazao je Macan, zaključivši kako takvo što nije ništa novo, ni kod nas, ni u svijetu.Mostovci su se pak izjasnili, sudeći po izjavama njihovog čelnika Bože Petrova, o pitanjima pobačaja. Naime, upitan o stavu Mosta oko abortusa i Zakona o životnom partnerstvu, Petrov je opetovao da ne može govoriti o općenitom stavu unutar platforme koju vodi, ponovivši:
'Za sebe osobno sam uvijek rekao što jest. Stav Mosta je da svaka osoba koja je uključena na platformu Mosta ima pravo na svoje osobno mišljenje i moći će ga dati kad se bude glasovalo o tim pitanjima, ali u ovakvoj gospodarskoj i financijskoj situaciji zaprepašćuje činjenica da je to postalo važno.''Most je postavio standarde da se konačno ne govori o ideologijama i svjetonazorima, nego o realnim problemima', uvjeren je Petrov, kojemu se, kako je kazao, 'ne sviđa to što se, u trenutku kad političari ne znaju kako bi se nosili sa stvarnim problemima, fokus javnosti usmjerava na stvari koje nisu realni problemi'.