NA RUBU EGZISTENCIJE

Hrvatski umirovljenici najbogatiji na Balkanu

19.08.2013 u 12:56

Bionic
Reading

U državama Balkana prosječna su primanja umirovljenika znatno niža od ionako niskih prosječnih primanja ostalih građana, stoga većina umirovljenika nema dovoljno novca ni za osnovne životne potrepštine

Od svih zemalja regije, ali i većine zemalja Europe, prosječne mirovine u Makedoniji i Bosni i Hercegovini uvjerljivo su najniže, ali su u tim zemljama najniže i prosječne plaće.

Prema podacima Zavoda mirovinskog osiguranja Makedonije, prosječna mirovina iznosi oko 144 eura. Prema Zavodu za statistiku Makedonije, prosječna plaća u travnju ove godine iznosila je 20.983 denara, odnosno 342 eura, što prosječna primanja umirovljenika čini nižim za oko 200 eura od prosječne plaće.

U BiH je prosječna mirovina u siječnju 2013. iznosila 336 KM, odnosno 171 euro. Prema podacima Agencije za statistiku BiH, prosječna plaća u svibnju u BiH iznosila je 832 KM, odnosno 425 eura, stoga je prosječna mirovina niža za 250 eura od prosječne plaće.

Predsjednik Sindikata umirovljenika u Bosni i Hercegovini Nusret Šunje za Agenciju Anadolija je izjavio da većina umirovljenika u zemljama regije, a posebno u BiH, nema dovoljno novca ni za osnovne životne potrepštine.

'Umirovljenici u BiH žive vrlo jadno i teško. Ja bih ih opisao kao 'umjetnike bez para', jer se tako kaže za otmjene ljude koji si ne mogu kupiti ni kruha. Umirovljenici u BiH nemaju novca ni za osnovne životne potrepštine i trenutno su jedna od najugroženijih društvenih skupina', kazao je Šunje.

On napominje da velik broj umirovljenika u BiH uspijeva preživjeti hraneći se u raznim humanitarnim i javnim kuhinjama.

'Umirovljenici preživljavaju pomoću javnih kuhinja, a na taj način osiguraju si, ako ništa, malo kruha, juhe i mlijeka. Ako pogledamo na državnom nivou, iako ne postoje službeni podaci, oko 30 posto umirovljenika hrani se u javnim kuhinjama i raznim humanitarnim i dobrotvornim udruženjima. Mnogima pomažu rodbina, prijatelji i posebno rođaci koji žive u dijaspori', tvrdi Šunje.

Slično mišljenje dijeli Omer Omerefendić, predsjednik Saveza udruženja umirovljenika FBiH koji je za Agenciju Anadolija kazao da oko 235 tisuća umirovljenika u Federaciji BiH živi u vrlo teškim i neizvjesnim uvjetima za život.

'Stanje umirovljenika u većini zemalja Balkana je izrazito teško. U Federaciji BiH gladuje oko 235 tisuća umirovljenika koji primaju mirovinu od 50 do 320 KM. Samo je oko 3.000 umirovljenika koji primaju iznad 1.000 KM mirovine', kazao je Omerefendić.

Omerefendić podsjeća da u posljednjim godinama nisu povećavane mirovine u BiH, napominjući da povećanja neće biti ni narednih godina.

'Posljednjih pet godina u BiH nisu povećavane mirovine, a prema odluci vlasti u FBiH, nije predviđeno povećanje u naredne dvije godine. S druge strane, zanimljivo zvuči to da su umirovljenici najredovnije platiše režija i komunalija', rekao je Omerefendić.

Nakon BiH slijedi Srbija, u kojoj je, prema podacima Republičkog fonda PIO Srbije, prosječna mirovina u veljači iznosila 24.968 dinara, odnosno 219 eura. Republički zavod za statistiku Srbije priopćio je da je prosječna plaća u Srbiji, isplaćena u ožujku, iznosila 41.689 dinara, odnosno 367 eura. Prema tome, prosječna mirovina u Srbiji je za oko 150 eura niža od prosječne plaće.

Šunje napominje da umirovljenici na Balkanu, a posebno u BiH, najveći dio ionako skromne mirovine potroše na komunalne usluge.

Najviše prosječne mirovine na Balkanu su u Crnoj Gori i Hrvatskoj, a kreću se oko 300 eura.

Prema podacima crnogorskog Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja, prosječna mirovina u Crnoj Gori iznosi 278 eura. Zavod za statistiku Crne Gore (Monstat) priopćio je da je prosječna plaća u svibnju iznosila 480 eura. Prema tim podacima, prosječna mirovina u Crnoj Gori je niža za oko 200 eura od prosječne plaće.

Najviše mirovine na Balkanu primaju hrvatski umirovljenici, a prema posljednjim podacima, prosječna mirovina u Hrvatskoj iznosila je 2.334 kune, odnosno 310 eura. Također, prema Zavodu za zapošljavanje Hrvatske, u prva tri mjeseca ove godine prosječna plaća u Hrvatskoj iznosila je 5.399 kuna, odnosno 718 eura. U Hrvatskoj je prosječna mirovina niža za oko 400 eura od prosječne plaće u toj zemlji.

Omerefendić tvrdi da se posljednjih godina znatno povećala stopa smrtnosti među umirovljenicima u BiH, pa i u ostatku Balkana.

'Stopa smrtnosti umirovljenika je vrlo visoka posljednjih godina prvenstveno zbog neimaštine, jer ti ljudi praktički nemaju što jesti. Također, umirovljenici nemaju ni adekvatnu zdravstvenu zaštitu da bi živjeli život dostojan normalnog čovjeka', ističe predsjednik Saveza udruženja penzionera FBiH.

U velikom broju zemalja Europe više su prosječne plaće, a samim tim i mirovine, što standard umirovljenika čini znatno boljim.

Prema podacima iz državnih institucija, prosječna plaća u Francuskoj iznosi 2.041 euro, dok je prosječna mirovina u toj zemlji oko 1.120 eura. Prosječna plaća u Švedskoj iznosi 2.281 eura, dok je prosječna mirovina u toj zemlji oko 1.350 eura. Isto tako, prosječna plaća u Njemačkoj iznosi 2.234 eura, a prosječna mirovina oko 1.200 eura.