Europski povjerenik za migracije Dimitris Avramopoulos razgovarao je u četvrtak u Ljubljani o migrantskoj krizi u Sloveniji s premijerom Mirom Cerarom i ministricom unutarnjih poslova Vesnom Gyoerkoes Žnidar
Kako je nakon razgovora priopćeno iz Cerarova ureda, Avramopoulosa su obavijestili o prilikama i naporima Slovenije glede migrantskog vala.
Cerar je Avramopoulosu pojasnio 'problematiku položaja Slovenije sa Schengenskom granicom koja u slovenskom slučaju nije i vanjska granica EU-a', navodi se u izjavi premijerova ureda, te dodaje kako se europski povjerenik složio da se je Slovenija migrantske krize prihvatila na 'europski način' i da je kod tako velikog problema potrebna suradnja više država jer ih jedna sama ne može riješiti.
Cerar je nakon susreta potvrdio da je Avramopoulosu predao listu potreba koje Slovenija ima u suočavanju s migrantskom krizom, a od EU-a se očekuju i europska financijska sredstva.
Ministrica unutarnjih poslova Gyoerkoes Žnidar izjavila je nakon susreta s Avramopoulosom da Slovenija u migrantskoj krizi 'nije sama', te da joj je više država ponudilo pomoć, tehničku i u ljudima, u suočavanju s krizom, ali nije govorila o pojedinostima.
Slovenski mediji današnje stanje na granici s Hrvatskom prikazuju u vrlo dramatičnim tonovima, navodeći da bi preko noći u Sloveniju mogao ponovo ući veliki val migranata kao i prošle noći i u četvrtak ujutro.
Mediji navode da je kasno popodne u blizini prijelaza Harmica na slovensku stranu došlo oko 2000 migranata koje tamo čuva policija i vojska, na otvorenom.
Austrija je danas popodne potpuno otvorila svoju granicu za migrante koji su bili smješteni u Gornjoj Radgoni i Šentilju, pa oni postupno prelaze na austrijsku stranu, a pogranično područje danas je posjetila i austrijska ministrica unutarnjih poslova, objavila je popodne televizijska postaja A-kanal.
Stvarajući dramatičnu sliku o eventualnim posljedicama krize s migrantima za Sloveniju, mediji navode da desna oporba traži ostavku premijera i vlade jer smatra da se oni s krizom ne znaju nositi, a prikazuju se i dramatične slike koje je distribuiralo slovensko ministarstvo unutarnjih poslova.
Navodno je riječ o snimkama napravljenim na jednom slovensko-hrvatskom graničnom prijelazu u noći s utorka na srijedu, snimljenim iz helikoptera termovizijskom kamerom, na kojima se vidi nehuman postupak hrvatske policije prema migrantima koje su pustili nedaleko slovenske granice, pa su morali prelaziti nabujalu Sutlu, a među migrantima je bilo dosta djece, žena i starih ljudi.
Riječ je o snimci koju je popodne novinarima prikazao državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova Boštjan Šefic, kao svojevrsni dokaz da Hrvatska po njegovim riječima 'smišljeno' i nekontrolirano na granicu sa Slovenijom šalje veliki broj migranata, ne vodeći računa o njihovoj sigurnosti i ne pokazujući 'nimalo sućuti'.