PREKO GOSPODARSKIH TEMA

Orešković ide kod Merkel podgrijati zahlađene odnose Hrvatske i Njemačke

01.03.2016 u 09:07

Bionic
Reading

Hrvatski predsjednik Vlade Tihomir Orešković susrest će se s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel u Berlinu u utorak. Bit će to njegov nastupni posjet Njemačkoj u kojem će nastojati popraviti bilateralne odnose s najvećim hrvatskim europskim saveznikom narušene tijekom mandata Vlade Zorana Milanovića. Hrvatska želi graditi snažne odnose s Njemačkom na svim područjima, ali prije svega i privući investicije prijeko potrebne za snažniji gospodarski oporavak zemlje iscrpljene šestogodišnjom recesijom

Glavni razlog zastoja u odnosima između Njemačke i Hrvatske bio je takozvani slučaj 'lex Perković'. Iako se u diplomatskim susretima isticalo kako su odnosi dviju zemalja dobri, bilo je više nego očito da u odnosima nešto ne štima. Osim slučaja lex Perković stalno je prisutna i kritika njemačkih investitora koji se žale na loše poslovno okruženje i raširenu korupciju. Očekuje se da će Orešković kao premijer koji dolazi iz poslovnog svijeta, njemačku stranu nastojati uvjeriti kako će napraviti iskorak na tom polju.

Njemačka je bila jedan od najžešćih kritičara Zagreba kada je samo dva dana prije ulaska u EU 1. srpnja 2013. izmijenio zakon o uhidbenom nalogu i spriječio izručenje bivšeg jugoslavenskog i hrvatskog obavještajca Josipa Perkovića zbog ubojstva hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića kod Münchena 1983. godine.

Ubrzo je došlo do zahlađenja odnosa, a mnogi analitičari smatraju da je riječ o najnižoj razini odnosa dviju zemalja od osamostaljenja. Glasan šamar hrvatskoj Vladi odzvonio je na dan proslave ulaska Hrvatske u Europsku uniju, kada je umjesto kancelarke Angele Merkel, u ime Njemačke poslan nižerangirani dužnosnik ministarstva vanjskih poslova.

Josip Juratović, zastupnik u njemačkom parlamentu hrvatskog porijekla tada je izjavio da su se zbog slučaja 'lex Perković' neposredno nakon ulaska u Europsku uniju na udaru našli svi koji su lobirali za hrvatski ulazak u Europsku uniju. Milanović nije pridonosio popravljanju odnosa svojim često nesmotrenim izjavama, ali i odlučnim odbijanjem da Hrvatska bude svojevrsni prihvatni centar za izbjeglice.

HDZ je potom iz oporbe nastojao poentirati na osjećaju privrženosti ljudi prema Njemačkoj te su obećavali da će obnoviti odnose s tradicionalnim saveznicima poput Njemačke koje je lijeva vlada narušila. Međutim nakon dolaska na Pantovčak HDZ-ove kandidatkinje Kolinde Grabar Kitarović umjesto Ive Josipovića, ne može se reći da su odnosi postali značajno bolji.


Predsjednica se susrela nekoliko puta s njemačkom kancelarkom Merkel te je bila na službenom putovanju u Njemačkoj gdje se susrela s njemačkim predsjednikom Joachimom Gauckom, ali je vodila politiku suprotnu očekivanjima Berlina. Grabar Kitarović u odnosu prema migrantskoj krizi otvoreno je zauzela tvrđi stav prema izbjeglicama kakav zastupaju Mađarska, Češka, Slovačka i Poljska, a čak je i otvoreno kritizirala njemačku kancelarku zbog politike prema emigrantima optuživši je da je izazvala kaos.

'Gospođa Merkel to je učinila, a nije svjesna da je u vožnji u kojoj se sakupilo toliko automobila, povlačenjem ručne kočnice napravila kaos na cesti koji sada treba riješiti', izjavila je Grabar Kitarović u jeku migrantske krize u rujnu prošle godine.

Također dok se hrvatska predsjednica zalaže za tješnju suradnju sa zemljama uspravnice (Češkom, Slovačkom, Mađarskom i Poljskom) Njemačka želi da se Hrvatska snažnije angažira na daljnjoj stabilizaciji zapadnog Balkana. Međutim zbog političkog pedigrea Grabar Kitarović se uvijek smatralo više naklonjenoj drugom najvažnije hrvatskom savezniku SAD-u, tako da se od ministra vanjskih poslova Mire Kovača očekuje da gradi odnose s Njemačkom prema željama Tomislava Karamarka i HDZ-a.

HDZ kroz suradnju u Europskoj pučkoj stranci razvija iznimno snažne odnose s CDU-om iz kojeg i dolazi Merkel. Uostalom tijekom predizborne kampanje predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko svim je silama nastojao u javnosti stvoriti dojam da ima potporu Berlina. Sada u Berlin stiže Orešković kao potpuna politička nepoznanica, ali koji je već na prvom sastanku Europskog vijeća u Bruxellesu pokazao da će znati nositi sa situacijom te će domaćinima dati uvjerenja će ubuduće Hrvatska biti vjerodostojan partner bez nepotrebnih soliranja. Prvi i najvažniji test bit će uklapanje Hrvatske u europsko rješenje migrantske krize.

Odnosi s Njemačkom za Hrvatsku su posebno važni. Uvijek su imali sa sobom nosili jednu posebnu dimenziju, ali više za Hrvatsku nego za Njemačku. U Hrvatskoj vlada mišljenje da je Njemačka svojevrsna zaštitnica Hrvatske. Odnosi su cijelo vrijeme dobri i prijateljski bez obzira na stranke koje su vodile vlade, uz manje uspone i padove. Zbog toga se u dijelu javnosti na udaljavanje od Njemačke gleda s određenom dozom dramatike. Međutim činjenica je da je Njemačka odigrala ključnu ulogu u međunarodnom priznanju Hrvatske, ali i na putu prema članstvu u EU-u i NATO-u. Zbog toga je u međunarodnoj zajednici često bila i kritizirala da je preuranjeno priznala Hrvatsku. Prema svemu sudeći u Hrvatskoj, posebno u dijelu politike naslonjenom na HDZ postoji poseban sentiment prema Njemačkoj i često se zanemaruje osnovna maksima da ne postoji prijateljstvo među narodima već samo interes.

Veze dviju zemalja iznimno su čvrste i raširene u svim društvenih segmentima, Njemačka je jedan od najvažnijih hrvatskih trgovinskih partnera. Prema službenim statističkim podacima, danas u Saveznoj Republici Njemačkoj danas živi 231.198 Hrvata, no računa se da je onih s hrvatskim porijeklom i više od 350.000. Njemački turisti najbrojniji su gosti na Jadranu. Međutim njemački ulagači žale se na visoke poreze, sporost birokracije i korupciju u Hrvatskoj. Oreškoviću koji je probiznis orijentiran premijer uklanjanje barijera za Njemačka, ali i sva ostala ulaganja bit će glavni zadatak.