Predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić nisu pružili potporu održavanju najavljenog referenduma u Republici Spskoj, ali ni na koji način nisu željeli utjecati na promjenu političkih stajališta legitimno izabranih političara u tom entitetu BiH, priopćeno je danas je u Beogradu poslije sastanka najviših dužnosnika Srbije i Republike Srpske. Distanciranje Nikolića i Vučića od referenduma je pozitivan signal, no ne i dovoljan korak kojim bi se osiguralo puno poštivanje Daytonskog sporazuma, stajalište je Stranke demokratske akcije (SDA) koja je na vlasti u BiH
U zajedničkoj izjavi srbijanskog šefa države i predsjednika vlade, podijeljenoj medijima poslije sastanka s čelnicima Srba iz BiH i RS, naglašava se da je politika Srbije poštivanje teritorijalnog integriteta BiH, kao i integriteta entiteta RS .
Nikolić i Vučić osudili su organizirane napade iz pojedinih zemalja u regiji protiv RS i srpskog naroda te licemjernu šutnju i lažne simetrije iz krugova međunarodne zajednice.
'Srbija će, bez obzira na određene razlike u viđenjima situacije u regiji, uvijek podržati srpski narod, građane Republike Srpske i njezine institucije', poručuje se u zajedničkoj izjavi predsjednika i premijera Srbije.
Nikolić i Vučić sastali su se u četvrtak poslijepodne s članom Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem, predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i predsjednicom vlade RS Željkom Cvijanović
Vučić je ranije u četvrtak izjavio kako žali što su politički čelnici bosanskih Srba odluke o referendumu u Republici Srpskoj donijeli unaprijed i, suprotno dogovorima, već ih priopćili javnosti i rekao je kako bi zbog toga današnji sastanak u Beogradu 'mogao biti i preskočen'.
'Ja ne kršim dogovore koje postignemo. Ne idem u javnost, to je moja politika. Ne podnosim laka i popularna rješenja, kojima je narod oduševljen', poručio je Vučić uoči sastanka državnog vrha s vodećim političarima Srba iz Sarajeva i Banjaluke u povodu spornog referenduma o Danu Republike Srpske.
BiH: SDA traži od Beograda jasnije stajalište prema referendumu u RS
Distanciranje Nikolića i Vučića od referenduma je pozitivan signal, no ne i dovoljan korak kojim bi se osiguralo puno poštivanje Daytonskog sporazuma, stajalište je Stranke demokratske akcije (SDA) koja je na vlasti u Bosni i Hercegovini.
'Nužno je da vlasti Srbije jasno kažu da su protiv referenduma i da zatraže njegovo neodržavanje', naveli su iz SDA.
Iz stranke na čijem je čelu Bakir Izetbegović, aktualni predsjedatelj Predsjedništva BiH, ponovo su pozvali i međunarodnu zajednicu da ispuni svoje obveze koje proistječu iz Daytona i odluku o referendumu u RS stavi izvan snage.
'Takođe, pozivamo institucije države Bosne i Hercegovine, prije svega Ustavni sud BiH te pravosudne organe, da na adekvatan način zaštite suverenitet i teritorijalni integritet BiH', stoji u priopćenju SDA.