Udruga Senj 21 i čelnici Senja još su 2010. predstavili projekt turističkog brendiranja jedinstvenog hrvatskog meteorološkog fenomena – moćnog vjetra bure
Senjani su čak najavili uređenje muzeja koji bi bio posvećen buri, a nedavno je o njoj objavljen i tekst na NASA-inim stranicama (pogledajte link dolje).
No slava našeg vjetra posljednjih godina širi se i manje službenim kanalima - internetom.
Tako je prošli tjedan u četvrtak, nakon što je europski Meteoalarm najavio iznimno jake udare bure, skupina njemačkih lovaca na oluje potegnula do podvelebitskog kraja.
Član udruga Stormchasers Dubrovnik i Crometeo, Daniel Pavlinović, kaže da lovci na oluje iz okolnih zemalja sve češće dolaze na snimanja u Hrvatsku.
'Njemački lovci saznali su za podvelebitsku buru na internetu. Vidjeli su naše videozapise i fotografije pa su počeli dolaziti', rekao je Pavlinović.
'Mi smo 2013.godine snimili videozapise i slike orkanske bure koji su obišli svijet. Prije toga malo je ljudi u inozemstvu znalo koliko je to jak vjetar. Uradak Marca Kaschube i njegove ekipe pokazuje koliko su bili iznenađeni njegovom žestinom. Postoje neke neslužbene informacije, po kojima je na Paškom mostu prošli tjedan izmjeren udar od 302 kilometra na sat. Kaschuba je profesionalni meteorolog, pa su i oni mjerili brzinu. No njihov je uređaj imao ograničenje do 200 km na sat pa brže udare nije mogao očitati. Očito su je podcijenili. Budući da je iskusan stručnjak, procijenio je da su brzine mogle biti oko 250 km na sat i više. Nažalost, nisu to mogli i službeno potvrditi svojim mjerenjima', objasnio je Pavlinović, čije su brojne fotografije meteoroloških pojava obišle cijeli svijet.