hrvatska premijera

Mazda MX-30 stigla u Hrvatsku; električni crossover za vozača i okoliš

11.09.2020 u 13:39

Bionic
Reading

S maksimalnom snagom sustava od 107 kW (145 KS) i najvećim okretnim momentom od 270,9 Nm, MX-30 s prednjim pogonom ubrzava od 0 do 100 km/h za 9,7 sekundi i postiže maksimalnu (ograničenu) brzinu od 140 km/h

Nakon što je japanski proizvođač automobila Mazda na tokijskom autosalonu ujesen 2019. predstavila svoj prvi potpuno električni automobil pod nazivom MX-30, sada je ovaj prilično zanimljiv crossover stigao i na hrvatsko tržište. Inače, Mazda MX-30 prvo je električno vozilo na baterije, koje je Mazda osmislila i proizvela unutar svoje kompanije. Treba i napomenuti da je ovaj model razvijen kao rezultat povezanosti s Toyotom i Densoom.

Nova Mazda MX-30 se temelji na najnovijoj platformi Skyactiv, koja je također razvijena i za čisto električni pogon. Ovo je treći model Mazde u 2019. na ovoj platformi, pored Mazde 3 i CX-30. U skladu s tim, dimenzije električnog crossovera približne su i dimenzijama crossovera CX-30 s konvencionalnim pogonom s unutarnjim izgaranjem.

Koncept 'Human Modern' pomiče granice Kodo dizajna

Već na prvi pogled uživo na ovaj crossover vidi se da je zadržavajući lijepe, ručno izrađene oblike Kodo dizajna, stil Mazde MX-30 dodatno inspiriran konceptom 'Human Modern', istraživanjem izražajnijeg dizajnerskog smjera koji je 'usredotočen na nove vrijednosti i stilove života'. Naravno, rječ je o dosad neviđenom pristupu dizajnu.

Vanjski izgled je beskompromisno jednostavan kako bi naglasio njegovu ljepotu čvrste mase, dok dvokrilna freestyle vrata i staklene površine nagovještavaju otvoren, prozračan i prostran osjećaj u unutrašnjosti kabine. Unutrašnjost Mazde MX-30 je dizajnirana tako da putnicima pruža osjećaj 'obavijenosti otvorenošću', a odlikuje se plutajućom središnjom konzolom i jedinstvenim materijalima osmišljenim kako bi minimizirali utjecaj na okoliš.

Dizajnerski tim Mazde posvetio je posebnu pozornost ne samo odabiru pravih materijala unutar kabine, već i tome da ih prikaže na načine koji izvlače ono najbolje iz njih. Na primjer, već tradicionalno pluto koje se koristi u izradi ladice na središnjoj konzoli dizajnirano je tako da naglašava teksturu i vizualnu toplinu materijala. Ono što ovaj materijal znači za samu Mazdu je još i zanimljivije, jer je ovaj japanski mproizvođač automobila i započeo svoju poslovnu povijest pod imenom Toyo Cork Kogyo co., Ltd (1920.). A osnovna djelatnosti im je bila – pluto!

Što stoji iza naziva MX?

Gledajući unatrag, Mazdina povijest otkriva da je naziv MX zapravo preteča najprodavanijeg svjetskog roadstera, modela MX-5, te je isti korišten desetak puta u širokom rasponu proizvodnih, konceptnih i trkaćih Mazdi. 

Ova vozila dijele prefiks MX jer su sva prihvatila izazov stvaranja nove vrijednosti bez ograničenja tradicijom, bez obzira na tip vozila. Kad je 1989. predstavljen, MX-5 bio je upravo takav automobil - kako se automobilska industrija odmakla od pristupačnog sportskog automobila, Mazda se odvažno suprotstavila tradiciji kako bi stvorila savršenu modernu reinterpretaciju klasičnog roadstera sa stražnjim pogonom.

Prva Mazda koja je nosila oznaku MX predstavljena je 1981. godine, a bio je to konceptni automobil MX-81. Ovaj futuristički klinasti hatchback kreirala je talijanska dizajnerska kuća Bertone, a njegova visoko postavljena stražnja svjetla i prednja svjetla na otvaranje značajka su koja će se pojavljivati i u narednim Mazdinim modelima.

Jedinstvene značajke koncepta MX-02 iz 1983. godine uključuju stražnji pogon i head-up zaslon projiciran na vjetrobranskom staklu, dok je koncept MX-03 iz 1985. otišao nekoliko koraka dalje upravljačkom palicom poput one u zrakoplovima umjesto klasičnog upravljača, digitalnim zaslonima, upravljanjem na sva četiri kotača i pogonom na sve kotače, te rotacijskim motorom s tri rotora snage 315 KS.

Prvi put predstavljen na Sajmu automobila u Tokiju 1987. godine, MX-04 s rotacijskim motorom pojavio se i s dva seta uklonjivih karoserijskih panela od staklenih vlakana, omogućujući vlasnicima da biraju između kupea s tvrdim krovom poput staklene kupole ili roadstera s postraničnim otvorima poput vozila za plažu. Samo dvije godine kasnije, stigao je MX-5. Sljedeći automobili koji su nosili oznaku MX bili su proizvodni modeli: MX-3 hatchback coupe iz 1992. imao je najmanji V6 motor na svijetu, a MX-6 ponudio je koncept velikog coupea za vrijednost obiteljske limuzine.

Nakon što je Mazda 787B odnijela pobjedu u utrci 24 sata Le Mansa 1991. godine, zabrana automobila s rotacijskim motorima izrodila je 1990-ih najradikalniji automobil s oznakom MX - prototipni trkaći automobil MXR-01, kojih je proizvedeno samo pet primjeraka. Nažalost, propast Svjetskog prvenstva sportskih automobila 1992. godine, za koji je i bio napravljen, uskratio je MXR-01 šansu za uspjeh i označio kraj Mazdinog programa motosporta na svjetskoj razini.

MX-Sport Tourer iz 2001. godine bio je radikalan koncept s dvokrilnim freestyle vratima, a koncept MX-Flexa iz 2004. predstavio je svijetu klizna vrata kasnije serijskog automobila Mazda5. Koncept MX-Sport Runabout iz 2002. bio je najava Mazde2 druge generacije, a MX-Sportif iz 2003. nove Mazde3. MX-MicroSport iz 2004. godine bio je koncept hatchbacka usmjeren na američko tržište, dok je koncept MX-Crossport iz 2005. godine otvorio put liniji nagrađivanih SUV-ova koji su doveli do današnjih modela CX-5 i CX-30.

Sada, s dolaskom modela MX-30, prikladno je da se i naziv MX vrati u neki serijski model. Kao prvo Mazdino serijsko električno vozilo, MX-30 je automobil koji predstavlja novo poglavlje u Mazdinoj povijesti.

Napredna sigurnosne performanse za uživanje i bezbrižnost

Predana napretku prema društvu u kojem neće biti prometnih nesreća, Mazda kontinuirano radi na unapređenju sigurnosnih performansi u skladu s filozofijom Mazda Proactive Safety.

Paket naprednih sigurnosnih tehnologija i-Activsense modela MX-30 obogaćen je novom funkcionalnošću Inteligentnog sustava pomoći pri kočenju (SBS), čiji je cilj pomoći pri sprečavanju sudara na raskrižjima, te tehnologijom Sustava zadržavanja vozila u voznom traku (ELK), koja je osmišljena kako bi pomogla vozačima da voze unutar voznog traka na cestama s rubnicima ili uočljivim rubovima, čak i ako nema oznaka traka na kolniku.

Unatoč tome što ima dvokrilna freestyle vrata bez središnjeg stupa, karoserija MX-30 kombinira iznimnu čvrstoću i učinkovitu apsorpciju energije za izvrsne sigurnosne performanse. Mazdini inženjeri ugradili su najnovije tehnologije i razvojne koncepte, uključujući pažljivo dizajniranu strukturu za zaštitu visokonaponske baterije.

Vanjski dizajn

Ovaj automobil ima formu jednog crossovera a dimenzije su mu sljedeće: dužina 4395 mm, širina 1795 mm, visina 1555 mm, međuosovinski razmak 2655 mm. Dimenzije guma su mu 215/55 R18

Vanjski dizajn modela MX-30 kombinira u potpunosti moderni stil s dojmom snage i elegancije primjerenim crossover/SUV-u. Značajniji napor uložen je u stvaranje najnovijeg izričaja Kodo dizajna - izgleda pročišćene solidnosti koji odražava ljepotu kroz uklanjanje svih nepotrebnih elemenata. Prirodna prisutnost prostora unutar ovog snažnog, jednostavnog, ali pažljivo izrađenog oblika čini značajku koncepta 'Human Modern' koja je vidljiva na eksterijeru.

Dizajn prednjeg dijela služi kao polazna osnova za stvaranje slike modela MX-30 kao čvrste mase koja kombinira jednostavnost, snagu i prepoznatljivost s dinamičkom vitalnošću. Mazda je ovdje potpuno odustala od svojeg karakterističnog krila koje koristi kod drugih modela. Iako se i dalje osjeća prisutnost natruha krila, svi odrazi i elementi sada se približavaju središnjem Mazdinom logotipu, što postaje istaknuta značajka prednjeg dizajna.

Otvarajući sasvim nove mogućnosti za Kodo dizajn, ovaj se moćan novi stil prednje rešetke kombinira s duboko isklesanom formom oko prednjih svjetala kako bi se stvorio dizajn koji, iako nov, ipak odiše Mazdinom karakterističnom vitalnošću.

Dojam snažne, čvrste mase proteže se i bočnim dijelovima karoserije čineći jednu dosljednu, krajnje jednostavnu, veliku površinu. Iako izgledaju ravne, bočne površine karoserije ustvari su odvažna krivulja koja se nastavlja od prednjeg dijela do istaknutih ramena.

Kako bi se ovim jednostavnim oblicima dodala energija i pokret, prednji nosači krova postavljeni su prkosno i uspravno, naglašavajući protok i izraz koji kao da jednostavno poručuje 'Napni i otpusti'. Stražnji nosači krova protežu se pod oštrim kutom kako bi se krov i kabina neprimjetno stopili s čvrstom masom karoserije na stražnjem dijelu.

Dijelovi bočnog okvira kabine između prednih i stražnjih nosača krova, kao i bočne stranice vrata prtljažnika, izvedeni su u metalik boji koja se razlikuje od glavne boje karoserije, naglašavajući tako ujednačeni izgled kabine i njezinu integraciju sa stražnjim dijelom vozila. Sam krov je zatamnjen kako bi se još više istaknuo moćan sloj elemenata okvira s metalik završnom obradom.

Uokvireni krov bit će dostupan u srebrnoj ili tamnoj metalik boji, a kombinira se s bojama karoserije Soul crvenom Crystal, Polymetal sivom ili Ceramic Metallic kako bi se postigao osjećaj lakoće i snažne kombinacije boja primjerene dizajnu Human Modern.

Također, oni koji se odluče za MX-30 mogu odabrati neku od pet standardnih boja za cjelokupni vanjski dio karoserije: Polymetal sivu, Machine sivu, Arctic bijelu, Ceramic Metallic i Jet crnu.

Isti cilindrični dizajn prednjih svjetala koji se koristi kod svih Mazdinih automobila nove generacije objedinjuje dubinu i osobitost. Kako bi istaknuli trodimenzionalnost stražnjih svjetala, vanjske leće imaju dizajn koji slijedi oblik kućišta svjetala.

Dizajn unutrašnjosti

Mazda MX-30 nema klasična stražnja vrata, a ovim 'Freestyle' dvokrilnim vratima koja naglašavaju unutarnji izgled koji kao da se ugodno obavija oko putnika. Kabina modela MX-30 koristi najnovija dizajnerska rješenja i tehnologije za stvaranje prostranog i otvorenog okruženja. Iako ostaje posvećen Mazdinom karakterističnom, ergonomski izvrsnom dizajnu kokpita usmjerenom na vozača, MX-30 proširuje koncept horizontalnog rasporeda kako bi u unutrašnjosti stvorio dojam jednostavnosti i širine.

Ova freestyle vrata bez središnjih stupova s posebnim šarkama, omogućiji nam da se prednja vrata otvaraju prema naprijed pod kutom do 82°, a stražnja vrata prema natrag pod kutom do 80°. Veliki otvor koji nastaje zbog izostanka središnjeg stupa osigurava najlakši mogući ulazak i izlazak s prednjih i stražnjih sjedala, kao i daleko jednostavniji utovar i istovar tereta. Visina i oblik otvora vrata dizajnirani su u skladu s ljudskim karakteristikama. Izrada stražnjih vrata uključuje vertikalni hvat koji olakšava otvaranje i zatvaranje, uz manje opterećenje zgloba, čak i ako su vrata širom otvorena.

Jedna izmjena implementirana da stvori izgled veće jednostavnosti unutar kabine je uvođenje 7-inčne upravljačke ploče osjetljivom na dodir; prva takva u Mazdi. On služi kao kontrolna ploča klima-uređaja s dodirnim zaslonom, a nudi kontrole temperature, protoka zraka i grijanja sjedala. Sve su kontrole prikazane na jednostavan način, a funkcije su inteligentno grupirane tako da se sve operacije mogu brzo i intuitivno izvoditi Pored toga, plutajuća središnja konzola, gornji dio instrumentne ploče, pokrov instrumenata i pripadajuća obloga dizajnirani su tako da stvaraju osjećaj kontinuiteta i lakoće.

Klimatizacijski sustav programiran je tako da brzo dodirivanje zaslona podešava temperaturu postupnim povećanjima od 0,5 stupnjeva, a povlačenjem prsta preko zaslona temperatura se mijenja za 3 stupnja. Područje zaslona koje reagira na dodir malo je veće od same slike, što pomaže skratiti vrijeme koje vozač treba da pogleda zaslon. Sustav također pruža zvučne povratne informacije kako bi potvrdio da je svaka radnja završena.

Iako ove inovacije imaju funkcionalnu vrijednost, one su također razvijene da privuku sva osjetila, povećavajući time percepciju kvalitete kabine. Dizajn je potom dodatno izbrušen kroz suradnju s inženjerima korištenjem analitičkih podataka o ljudskim karakteristikama. Kao rezultat toga, od trenutka otvaranja vrata, kabina odaje snažan dojam oslobađajuće prostranosti, istovremeno poboljšavajući osjećaj homogenosti i stapanja s automobilom kod svakog putnika.

MX-30 koristi prednosti svojih freestyle vrata tako da bočni dio vrata stvara dizajn naslona za ruke koji nalikuje kauču, čineći tako ugodan ambijent stražnjeg sjedala sličnan namještaju dnevnog boravka.

Razvoj materijala i boja za MX-30 fokusira se na moderan stil s prirodnim izgledom visoke kvalitete. Mazda je nastojala koristiti materijale koji pokazuju još veću brigu o zaštiti okoliša, istovremeno uspostavljajući ravnotežu između održivosti i prirodne privlačnosti odabranih materijala te udobnosti, uklapanja i završne obrade istih.

Kako se ne ruši nijedno stablo te se uklanja samo kora kako bi se dobio materijal, pluto je prirodni proizvod s malim utjecajem na okoliš. Radi postizanja najveće moguće održivosti, Mazda MX-30 odlikuje se plutom koje je ostalo od proizvodnje čepova za boce. Prirodna toplina materijala, nježnost na dodir i mekoća iskorišteni su na najbolji mogući način u odjeljcima ladice središnje konzole, kao i na ručicama na vratima.

Kako bi osigurala visoku razinu trajnosti koja je potrebna za dijelove automobila, Mazda je razvila namjensku oblogu i posebnu tehniku za istovremenu obradu pluta i osnovnog materijala.

Gornji dio vrata presvučen je recikliranom tkaninom koja je izrađena isključivo radi svojih specifičnih vlakana, gustoće i boje. Za razliku od prethodnih primjena plastike ili kože, ova tkanina sadrži zrak, pružajući mekan dodir i pojačavajući osjećaj otvorenosti u kabini. Tkanina je izrađena od recikliranih plastičnih boca pa se time ekološki otisak modela MX-30 smanjuje. Razvojem nove metode za integrirano oblikovanje tekstilnih i plastičnih vlakana omogućeno je stvaranje materijala koji je mekan na dodir i koji se može lako obraditi.

Boje unutrašnjosti modela MX-30 usklađene su kako bi se mogao kombinirati bogati raspon različitih varijacija, ostvarujući time funkcionalnu i vizualnu privlačnost. Dijelovi sjedala s kojima je putnik u izravnom dodiru presvučeni su tkaninom, dok su 'leđa' naslona presvučena umjetnom kožom. Neke od tkanina sjedala usklađenih u boji koriste do 20 posto recikliranih niti, zadržavajući taktilnu privlačnost i dojam visoke kvalitete.

Unutrašnjost je dostupna u dvije sheme boja: Modern Confidence - svijetao, moderan izgled koji spaja bijelu umjetnu kožnu s toniranom tkaninom, narančastim šavom sjedala i oblogama od prirodnog pluta; i Vintage Industrial - vintage izgled koji spaja smeđu umjetnu kožu s 20 posto recikliranom tkaninom u boji tamnog trapera i oblogama od tamnijeg pluta.

Mazdina nova umjetna koža Premium Vintage proturječi uobičajenom vjerovanju da je umjetna koža samo loša zamjena za pravu stvar. Razvijena za MX-30, sadrži teksturu vintage kože otisnutu na visokokvalitetnoj bazi od umjetne kože. Zatim se nanosi silikonski premaz s precizno kontroliranom debljinom površinskog sloja, čime materijal dobiva dubinu i ugodnu taktilnu kvalitetu. Ova umjetna koža proizvodi se uz korištenje vode umjesto organskih otapala, čime se smanjuje utjecaj na okoliš.

Kupcima MX-30 koji se odluče za standardnu unutrašnjost ponuđena je kombinacija visokokvalitetnih crnih i svijetlosivih tkanina uparenih s plutom prirodne nijanse. Prednja sjedala opremljena su mehanizmom koji jednim dodirom preklopi naslon sjedala prema naprijed i istodobno pomiče cijelo sjedalo prema naprijed, osiguravajući time nesmetan ulaz i izlaz sa stražnjih sjedala. Presjek bočnih pragova i oblik ukrasne obloge bočnih pragova također su pažljivo dizajnirani kako bi se olakšao neometan izlaz iz kabine.

Sjedala Mazde MX-30 postavljena su više kako bi se osigurao jasan i neometan pogled. Jasan pogled na poklopac motora s vozačevog sjedala olakšava vozaču da jasno vidi rubove vozila te da ga precizno postavi na cestu; pogodnost tijekom vožnje uskim cestama ili na parkiralištima.

Oblik stakla stražnjih vrata i malih bočnih prozora iza njih pomno je oblikovan u skladu sa studijama o ljudskim karakteristikama. To omogućuje vozačima da okrenu glavu na mjestu i jasno vide vozila dijagonalno iza Mazde MX-30 pa time i da se lakše prestroje ili voze unatrag s povećanom sigurnošću.

Staklo na stražnjim vratima i mali bočni prozori iza njih postavljeni su tako da putnicima na stražnjim sjedalima omogućuju gledanje kroz prozor iz prirodnog sjedećeg položaja, dok je zaobljeni prostor kojeg stvaraju vrata, bočna obloga i stražnja sjedala dizajniran tako da pruža osjećaj obavijenosti u umirujući komfor.

Prtljažni prostor kapaciteta 366 litara dizajniran je tako da pruža adekvatan prostor za sve vrste obiteljskih stilova života. Pretinac ispod podnice pruža dodatni prostor za pohranu malih predmeta. Visina donjeg ruba vrata prtljažnika dizajnirana je u skladu s ljudskim karakteristikama kako bi se olakšalo utovar i istovar predmeta u prtljažnik.

Sam prostor prtljažnika je prostran i čiste završne izrade. Pažnja je posvećena svakom detalju, poput minimiziranja visinske razlike između poda prtljažnog prostora i stražnjih sjedala kada su ista preklopljena kako bi se prostor što lakše iskoristio.

Položaj za upravljačem

MX-30 dijeli isti pažljivo promišljeni dizajn kokpita koji se nalazi u svim Mazdinim automobilima, s vodoravno simetričnim rasporedom koji je usredotočen na vozača. Nudi ergonomski odličan položaj za upravljačem koji daje osjećaj prirodnosti i odgovarajuće potpore te omogućava vozaču da se usredotoči na cestu i promet ispred sebe.

Upravljač omogućava vertikalno namještanje od 45 mm i teleskopsko namještanje u rasponu od 70 mm. Vozačko sjedalo u svim modelima ima mehanizme za podešavanje po dužini, visini, nagibu sjedeće površine i naslona kako bi se omogućio idealan položaj najširem rasponu različitih tjelesnih građa vozača.

Ploča s instrumentima uključuje središnji 7-inčni TFT LCD zaslon koji vozaču pruža raznovrsne informacije na jasan i sažet način, omogućujući mu time da ih odmah prepozna uz minimalno vizualno ometanje. Serijski head-up zaslon s projekcijom na vjetrobransko staklo prikazuje sve relevantne informacije o vožnji izravno u liniji pogleda vozača kako bi se odvlačenje pozornosti od ceste svelo na minimum.

Ručica mjenjača i kontrola komandera smješteni su prema prednjem dijelu konzole, a središnji naslon za ruku je visok, tako da se tim kontrolama može rukovati pod prirodnim kutom ruke. Središnji naslon za ruku ima i klizni mehanizam, koji svim vozačima pruža ugodan položaj, bez obzira na građu.

Držači za čaše smješteni su u duboko udubljenom dijelu između ploče ručice mjenjača i središnjeg naslona za ruku. Visina naslona za ruku čini postavljanje pića u držače čaša i rukovanje komanderom jednostavim i prirodnim. Otvor u donjem dijelu prednje strane konzole nudi dodatni prostor za odlaganje.

Prekidači koji su postavljeni na obodu zaslona nude alternativnu kontrolu nad uključivanjem i isključivanjem klima-uređaja, automatskim upravljanjem, podešavanjem temperature, brzinom ventilatora i odmagljivanjem prozora. Ovi su prekidači dizajnirani kako bi se njima lako upravljalo, čak i kada korisnik nosi rukavice.

MX-30 koristi isti 8,8-inčni središnji zaslon smješten na vrhu instrumentne ploče poznat iz Mazde3 i CX-30. Uz konfiguraciju s dva zaslona koja širokozaslonski format čini još jednostavnijim za upotrebu, sadržaj se prikazuje istim fontom kao i na drugim uređajima koji se nalaze u vozilu, poput brojčanika, pružajući vizualnu dosljednost instrumentacije u kabini.

Mazdin komander nudi brzu, jednostavnu i intuitivnu kontrolu nad sustavom, osiguravajući vozačima da brzo nauče upravljati njime bez potrebe da gledaju prema dolje.

MX-30 sadrži najnoviju verziju sustava Mazda Connect, koja uključuje poboljšanja poput bržeg pokretanja, bolje kvalitete slike i zvuka, ugrađeni 3D žiroskop i funkciju slobodne pretrage riječi koja omogućuje korisnicima da traže odredišta unosom kombinacija ključnih riječi.

Kao i u svim novim Mazdinim modelima, sustav standardno podržava Apple CarPlay® i Android Auto™ putem USB veze kako bi se osiguralo prikladno korisničko iskustvo s integracijom pametnih telefona.

Namjenske EV usluge i nove funkcije na aplikaciji MyMazda

S modelom MX-30 uvode se nove funkcije i usluge koje život s električnim vozilom čine još ugodnijim. Mazda dodaje funkcije koje su moguće samo s električnim vozilom, poput obavijesti korisnikovom pametnom telefonu ako zaboravi priključiti kabel za punjenje, mogućnosti kontrole punjenja pomoću timera, praćenja napretka punjenja, pregleda stanja baterije i prilagodbe postavki kontrole klime na vozilu putem aplikacije za pametne telefone MyMazda.

Među EV funkcijama nove aplikacije MyMazda ponuđeni su daljinsko postavljanje postupka punjenja, indikator dosega, stanje baterije, poruke upozorenja o niskoj razini napunjenosti baterije i mogućnosti pretraživanja stanica za punjenje te prenošenje podataka u navigacijski sustav.

Dodatne opće funkcije uključuju daljinsko upravljanje klima-uređajem - uključujući odmagljivanje vjetrobranskog stakla i grijanje stražnjeg stakla, daljinsko upravljanje sustavom zaključavanja vrata, status vozila - poput pritiska u gumama, zaključavanja vrata itd., poruke upozorenja i pomoć navigacijskom sustavu 'Pošalji rutu do automobila'.

Izvori napajanja

Mazda MX-30 nudi mnoštvo izvora napajanja, uključujući kao standard dva USB priključka od 2,5A i istosmjernu utičnicu od 12V koji su postavljeni na prednjoj strani plutajuće konzole za punjenje pametnih telefona, tableta itd. Određeni modeli uključuju utičnicu s izmjeničnom strujom od 150 W za napajanje većih uređaja.

Pogonski sklop Mazde MX-30 ima elektroničko mijenjanje stupnjeva prijenosa. U skladu s Mazdinom filozofijom davanja prioriteta sigurnosti, MX-30 koristi isti dizajn kao i Mazdini konvencionalni automatski mjenjači (AT) - što znači da se ručica zaključava u svakom od položaja P-R-N-D, što olakšava određivanje stupnja prijenosa u kojem je vozilo u svakom danom trenutku.

Raspored mijenjanja stupnjeva postavlja D (Drive - vožnja) straga, R (Reverse - vožnja unatrag) sprijeda i P (Park - parkiranje) postrance naprijed. Ovaj intuitivan i jednostavan raspored omogućava precizno i sigurno rukovanje.

MX-30 može biti opremljen izborom dvaju visokokvalitetnih sustava ozvučenja - jedinstvenim Mazda Harmonic Acoustics sustavom ili opcijskim sustavom Bose s ukupno 12 zvučnika. Mazdin sustav Harmonic Acoustics sadrži zvučnike koji su savršeno pozicionirani kako bi proizveli vrhunski zvuk i došli do ljudskog uha što je jednostavnije moguće unutar kabine. Sadrži jedinstvene niskotonce u 3-litrenim kućištima smještenim na prednjim oblogama bočnih strana prednjeg prostora za noge, umjesto u pločama prednjih vrata, te visokotonske zvučnike promjera 2,5 cm u lijevom i desnom kutu prednjih prozora te srednjetonske zvučnike promjera 8 cm na gornjem dijelu obloga prednjih i stražnjih vrata.

Opcijski vrhunski sustav Bose s 12 zvučnika nudi novu razinu akustičkih performansi i zadovoljstva pri slušanju - koristeći inovativnu konfiguraciju Bose BassMatch sustava za pružanje dublje, dojmljivije reprodukcije niskih frekvencija, zajedno s jasnijim audio performansama u kabini.

BassMatch konfiguracija kombinira par niskofrekventnih kutija smještenih pored bočnih stranica prednjeg prostora za noge, s trećim izvorom basa smještenim u stražnjem dijelu vozila. Ovaj raspored stvara više akustične energije i smanjuje zujanje i vibracije čak i pri glasnoj reprodukciji glazbe.

Bose sustav također uključuje srednjetonske zvučnike u svim vratima i u sredini instrumentne ploče za nesmetanu distribuciju zvuka. Visokotonci u kućištima u kutovima kod retrovizora i stražnji surround zvučnici smješteni u stražnjim nosačima krova upotpunjuju paket i pomažu u pružanju iskustva uravnoteženog zvuka svim putnicima.

Napredne Bose tehnologije, uključujući obradu surround signala Centerpoint, tehnologiju kompenzacije buke AudioPilot i odabrane načine slušanja, pomažu u osiguravanju bliže veze između putnika i njihove glazbe unutar nove Mazde MX-30.

EV tehnologija i dinamika vožnje

Ključ Mazdine filozofije pravog izvora napajanja na pravom mjestu u pravo vrijeme, kompanijinog 'well-to-wheel' pristupa (od-izvora-do-kotača) mjerenjima emisija, ne odnosi se samo na CO₂ kojeg automobil emitira tijekom vožnje, već i na emisije uzrokovane vađenjem i preradom goriva ili proizvodnjom električne energije. Štoviše, u kontekstu EV-a i baterija koje koristi, Mazda smatra važnim uzeti u obzir potrebu za smanjenjem emisija CO₂ tijekom cijelog njihovog životnog ciklusa.

Procjena životnog ciklusa (LCA - Life-Cycle Assessment) je tehnika namijenjena mjerenju - osim emisija 'well-to-wheel' - ukupnog utjecaja proizvoda na okoliš tijekom njegovog cijelog životnog vijeka, od ekstrakcije sirovina potrebnih za proizvodnju do zbrinjavanja na kraju životnog vijeka.

Nakon studije Mazde i Sveučilišta Kogakuin, koja je objavljena u časopisu Sustainable Science , LCA istraživanje kompanije pokazalo je da tijekom cijelog životnog ciklusa EV-i s manjim baterijama imaju tendenciju stvaranja niže emisije CO2 u odnosu na usporedive automobile na dizelski pogon. Stoga Mazda vjeruje da kapacitet baterije modela MX-30 od 35,5 kwh pruža optimalnu ravnotežu između dosega vožnje koji korisnicima pruža bezbrižnost i emisije CO2 iz perspektive LCA.

Nadalje, ovo održava ukupnu težinu vozila nižom za bolju upravljivost i veću okretnost, što kod mnogih električnih vozila trenutno nije slučaj.

Cilj je vozačkog etosa Jinba Ittai učiniti reakcije automobila na vozačeve komande trenutnima, pružajući očekivan odziv, tako da se čovjek i stroj kreću zajedno kao jedno, što povećava samopuzdanje vozača i sigurnost vožnje. Stalna potraga za vrhunskim vozačkim iskustvom Jinba Ittai dovela je do rađanja tehnologija koje koriste Mazdinu razvojnu filozofiju u čijem je središtu čovjek kako bi se maksimizirao potencijal ljudskih sposobnosti.

Višesmjerne prstenaste strukture karoserije i sustav G-Vectoring Control (GVC) razvijeni su zajedno kako bi u potpunosti iskoristili jedinstvene karakteristike i kvalitete električnog vozila. Mazda je također razvila vlastiti koncept papučice akceleratora za Mazdu MX-30 – kroz razvoj tradicionalne papučice gasa. MX-30 je također opremljen 'polugicama mjenjača' postavljenim na upravljaču kako bi se dodatno osnažio doživljaj vožnje električnog automobila.

Ove se tehnologije kombiniraju kako bi ponudile vozačima skladnu kvalitetu vožnje, glatko kretanje vozila u svim smjerovima i intuitivan osjećaj potpune kontrole nad svim radnjama vožnje, kao da je automobil produžetak vozačevog tijela - daljnji razvoj vozačkog iskustva Jinba Ittai.

Zvučni koncept za prirodnu kontrolu brzine

Iako električno vozilo ne proizvodi zvuk motora, Mazdin e-Skyactiv pruža zvučnu povratnu informaciju vozaču koja mu omogućuje da podsvjesno prepozna stanje okretnog momenta i na taj način kontrolira brzinu vozila s većom preciznošću.

Na primjer, kad ljudi čuju zvuk rijeke kako teče, mogu zamisliti količinu vode i brzinu kojom teče isključivo na temelju frekvencije i jačine zvuka.

Mazda iskorištava ovu ljudsku karakteristiku aktivnim upravljanjem zvukom - koncept koji je razvijen unutar Mazde - putem audio sustava na način koji je prirodan i ugodan vozačevom uhu. Sinkronizacija ovog zvuka kako bi se savršeno uskladio s okretnim momentom motora i situacijom u vožnji - uzbrdo, nizbrdo itd. ne pomaže samo vozaču da preciznije kontrolira brzinu vozila, već i svim putnicima kako bi instinktivnije razumjeli kretanje vozila i time postigli veću udobnost u vožnji.

Mazdin G-Vectoring Control (GVC), koji koristi pogonski sklop za poboljšanje performansi podvozja, u Mazdi MX-30 evoluirao je u e-GVC Plus. Ovime se koriste karakteristike okretnog momenta elektromotora za optimizaciju promjene opterećenja sprijeda-straga u još širem rasponu scenarija vožnje.

U svakom rasponu brzina sustav postiže glatke i neprimjetne prijelaze između uzdužnih i poprečnih G-sila, neovisno o tome radi li vozač korekcije upravljačem na ravnoj cesti ili u zavoju, kako bi se vozilo ponašalo na način koji je uvijek prirodan i ugodan.

e-GVC Plus pruža profinjenu kontrolu nad okretnim momentom motora kao odgovor na vozačeve radnje upravljačem. Kad vozač zakrene upravljač pri ulasku u zavoj, sustav lagano smanjuje okretni moment kako bi pokrenuo prijenos opterećenja prema naprijed, zauzeo idealan položaj pri skretanju i optimizirao prianjanje prednjih guma.

Kad vozač počne vraćati upravljač u početni položaj dok automobil izlazi iz zavoja, okretni se moment malo povećava kako bi se opterećenje prebacilo na stražnji dio i stabiliziralo ponašanje vozila.

Ako vozač brzo vrati upravljač u neutralni položaj, kontrola momenta kočenja djeluje zajednički kako bi stabilizirala ponašanje u zavoju. Kao rezultat, stabilnost tijekom vožnje planinskim cestama, autocestama i skliskim površinama je uvelike poboljšana.

Prema Mazdi, idealno djelovanje kočnica je da se sila kočenja nježno pojača od trenutka kada vozač dodirne papučicu, a da se potom održi stalna razina te sile. Sila kočenja također bi se trebala postupno smanjivati kada lagano podignete nogu s papučice.

Razvijen prema toj filozofiji, kočni sustav Mazde MX-30 smanjuje otpor kotrljanja dok istovremeno povećava kontrolu. Rezultirajuće ponašanje vozila omogućuje putnicima u kabini da povećaju svoju prirodnu sposobnost održavanja ravnoteže radi postizanja što ugodnijeg iskustva vožnje.

E-Skyactiv tehnologija električnog pogona

Nova tehnologija e-Skyactiv električnog pogona modela MX-30 kombinira litij-ionsku bateriju i električni motor s tehnologijama iznjedrenim iz Mazdine razvojne filozofije u čijem je središtu čovjek. Vozaču nudi jedinstveno uglađeno, tiho i neometano potpuno električno iskustvo vožnje u kojem automobil vjerno i izravno reagira na komande vozača.

Visokonaponske komponente e-Skyactiv sustava uključuju elektromotor, baterijski paket, inverter i DC-DC pretvarač. Inverter pretvara istosmjernu struju iz baterije u izmjeničnu struju kako bi pokretao elektromotor, dok DC-DC pretvarač smanjuje napon kako bi doveo električnu energiju do pomoćne opreme automobila napona 12V.

Elektromotor, inverter, DC-DC pretvarač i razvodna kutija integrirani su u jednu visokonaponsku jedinicu koja je montirana u prednjem dijelu automobila. Veličina visokonaponske baterije ugrađene ispod poda pažljivo je odabrana kako bi se smanjila emisija CO2 tijekom cijelog životnog ciklusa, od vađenja resursa do zbrinjavanja baterija.

Elektromotor je izmjenični sinkroni hlađen vodom maksimalne snage 107 kW i najvećeg okretnog momenta od 270,9 Nm. Prizmatične ćelije litij-ionskog sustava baterije napona 355 V proizvode ukupnu električnu snagu od 35,5 kW.

Kako bi se smanjila njegova visina i ne bi oduzelo previše prostora od kabine, baterijski paket sadrži modul baterije visoke gustoće, tanko ožičenje sabirnice za smanjenje veličine ožičenja između visokonaponskih dijelova te tanki sustav hlađenja.

Kućište baterije čvrsto je integrirano u karoseriju modela MX-30 kako bi se poboljšala cjelokupna čvrstoća vozila. Otvori za uobičajeno punjenje, ali i oni za brzo punjenje grupirani su zajedno i pristupa im se s desnog stražnjeg blatobrana, a priložen je i naponski kabel za punjenje izmjeničnom strujom smješten u prtljažnom prostoru.

Kontrolna shema minimizira gubitak energije u cijelom sustavu, uključujući gubitke u inverteru, elektromotoru i pretvaranju energije baterije u pogonsku snagu. Navedeno se kombinira sa skladnom kontrolom između sustava i vozila kako bi se smanjila potrošnja električne energije i povećala količina energije koja ide izravno prema pogonu Mazde MX-30.

S maksimalnom snagom sustava od 107 kW (145 KS) i najvećim okretnim momentom od 270,9 Nm (kombinirana potrošnja električne energije prema WLTP-u 19 kWh/100 km, emisija CO₂ 0 g/km) , MX-30 s prednjim pogonom ubrzava od 0 do 100 km/h za 9,7 sekundi i postiže maksimalnu (ograničenu) brzinu od 140 km/h. Potrošnjom od 190 Wh/km, odnosno 19 kWh/100 km (WLTP kombinirano), izmjereni doseg vožnje od 200 km Mazde MX-30 daleko premašuje prosječnu dnevnu vožnju europskih vozača od 48 km.

Baterijski paket modela MX-30 koristi sustav hlađenja rashladnim sredstvom koji hladi bateriju kada temperatura poraste. Kompaktni sustav čine tanke cijevi za hlađenje pričvršćene na donjoj ravnini modula baterije koje su u dodiru s izmjenjivačem topline. Senzor stalno nadgleda temperaturu baterije i po potrebi kontrolira protok rashladne tekućine.

Održavajući najbolju moguću temperaturu baterije čak i za vrućih dana, sustav pomaže u zaštiti baterijskog paketa od degradacije zbog vrućine. Kooperativna kontrola između klimatizacijskog i baterijskog rashladnog sustava postiže učinkovite performanse hlađenja za oba sustava.

Zaštićujući visokonaponske komponente, upravljački sustav odmah zaustavlja protok struje kada otkrije nepravilnosti, a zaštitna struktura štiti bateriju od vanjskih sila u slučaju sudara. Ovim mjerama sprečavaju se električni udari u slučaju oštećenja visokonaponskih komponenata.

Načini i vrijeme punjenja

Sustav e-Skyactiv omogućava punjenje izmjeničnom strujom do 6,6 kW ili brzo punjenje istosmjernom strujom. Model podržava punjenje od 125 A istosmjernom strujom uz CHAdeMO ili COMBO standard. Usvajanje najprikladnijeg standarda za određenu regiju omogućuje punjenje Mazde MX-30 na bilo kojoj postaji u svijetu.

Baterija modela MX-30 može se napuniti od 20 posto do 80 posto za 3 sata korištenjem izmjenične struje ili za 36 minuta korištenjem istosmjerne struje .

Suradnja Mazde i Hrvatskog Telekoma

Kako bi svojim kupcima pružili sveobuhvatnu uslugu i vrhunsko iskustvo vožnje, Mazda je s početkom prodaje MX-30 ostvarila suradnju sa Hrvatskim Telekomom.

'Iznimno nam je drago zbog suradnje s Mazdom u sklopu koje korisnici uz kupljeno električno vozilo imaju priliku kupiti i kućnu punionicu iz portfelja Hrvatskog Telekoma. Ovo je prva takva suradnja u Hrvatskoj između operatora mreže punionica i proizvođača vozila s ciljem osiguranja cjelovite usluge za krajnjeg korisnika. Hrvatski Telekom također, svakom kupcu kućne punionice poklanja RFID karticu s 200 kn na računu za korištenje javnih punionica', izjavio je Filip Brkljača, voditelj razvoja poslovanja e-mobilnosti u Hrvatskom Telekomu.

S više od 300 mjesta za punjenje svih vrsta električnih vozila te s postavljenih više od 50 posto svih javno dostupnih e-punionica u Hrvatskoj, Hrvatski Telekom predvodnik je na području e-mobilnosti u Hrvatskoj i regiji te pouzdani tehnološki partner u njihovoj implementaciji i pružanju digitalne usluge punjenja električnih vozila.

Razvojem mreže e-punionica Hrvatski Telekom nastoji potaknuti korištenje električnih vozila kao ekološki najprihvatljivijeg rješenja u prometu, te time pružiti dodatni poticaj stvaranju čišćeg okoliša, što je dio njegove misije kao društveno odgovorne kompanije. Putem ovog, ali i niza drugih tehnoloških rješenja, Hrvatski Telekom nastoji povezati sve u Hrvatskoj s prilikama koje im tehnologija pruža danas s ciljem izgradnje svijeta boljih mogućnosti.

Nedavno je i prvi na tržištu predstavio i digitalnu uslugu punjenja električnih vozila putem aplikacije za mobilne uređaje pod nazivom espoTs, koja korisnicima dodatno olakšava postupak punjenja električnih vozila, omogućavajući im pronalazak, navigaciju i korištenje punionica.

Hrvatski Telekom također je za potrebe predstavljanja Mazde MX-30 osigurao punionice ispred svog sjedišta zajedno s pripadajućim parkirnim mjestima, a usto je održana i prezentacija korištenja same punionice i usluge punjenja.

Mazdin originalni koncept karoserije, koji se temelji na ravnom okviru poduprtom neprekinutim prstenastim strukturama, u modelu MX-30 dodatno je osnažen povećanjem njegove čvrstoće i učinkovitosti prijenosa energije. Okomite, poprečne i uzdužne veze višesmjernih prstenastih struktura karoserije povećavaju čvrstoću, istovremeno smanjujući kašnjenje u prijenosu energije i maksimizirajući funkciju amortizera i guma.

Koncentrirajući ulaz energije s površine ceste na određenim mjestima i koristeći prigušnu strukturu koja služi kao materijal za apsorpciju energije, karoserija učinkovito smanjuje vibracije koje bi u protivnom uzrokovale buku, i sve to bez povećanja težine vozila.

Uključivanje baterijskog paketa u prstenastu strukturu karoserije osnažuje višesmjerne prstenaste strukture osnovne konstrukcije uvelike povećavajući dijagonalnu čvrstoću. Konkretno, okvir koji okružuje baterijski paket povezan je s karoserijom na 20 mjesta.

Ravni poprečni nosači koje uokviruju baterijski paket s gornje i donje strane kombiniraju se s ojačanom prstenastom strukturom hvatišta stražnje osovine kako bi se značajno smanjilo kašnjenje u prijenosu sila.

Sveukupno, ove mjere smanjunju kašnjenje prijenosa sila sprijeda-straga za 24 posto kod Mazdine nove generacije EV-a u odnosu na automobile koji koriste motor s unutarnjim izgaranjem, čime se značajno povećava upravljivost automobila.

Sustav ovjesa modela MX-30 sprijeda koristi MacPhersonov opužne noge, a straga polukrutu osovinu. Primjenom istih mjera kao i na novoj Mazdi3 i CX-30 - poput upotrebe optimiziranih zglobova i središnjeg nosača - postignut je gladak i trenutan prijenos sile s površine ceste na vozača.

Napredne sigurnosne značajke za ograničavanje nesreća

Posvećena postizanju cilja, automobilskog društva bez nesreća, Mazdina filozofija proaktivne sigurnosti je nit vodilja za sva njena istraživanja i razvoj sigurnosnih značajki. S osnovama sigurnosti poput položaja vozača za upravljačem u samoj srži, ova filozofija utječe na kontinuirani razvoj Mazdinih naprednih i-Activsense aktivnih sigurnosnih tehnologija i značajki pasivne sigurnosti.

MX-30 sadrži dodatno poboljšani paket i-Activsense značajki. Funkcionalnost detekcije vozila koje presjecaju put (TAT – Turn-Across Traffic) dodana je postojećem Inteligentnom sustavu pomoći pri kočenju (SBS) kako bi se spriječilo sudare pri skretanju kroz promet na raskrižjima.

Nove tehnologije uključuju Sustav zadržavanja vozila u voznom traku (ELK) uz Sustav pomoći zadržavanja vozila na cesti (RKA), što pomaže pri održavanju automobila u pravom traku čak i kada nema oznaka voznog traka na kolniku, te Sustav zadržavanja vozila u voznom traku (ELK) kao podršku Sustavu nadzora mrtvih kutova (BSA), što pomaže spriječiti sudare pri promjeni voznog traka.

Unatoč uvođenju Mazdinog sustava freestyle vrata bez središnjeg stupa, MX-30 nudi putnicima izvrsne pasivne sigurnosne značajke kroz čvrstu karoseriju i strukture koje učinkovito apsorbiraju energiju sudara.

Pasivna sigurnost

Da bi zaštitila putnike u kabini u slučaju sudara, konstrukcija bez središnjeg stupa Mazde MX-30 uključuje postupak pomoću kojeg vruće prešani materijal prvo pričvršćuje na višestruko armirani materijal prije nego što se oba spoje zajedno u prednje nosače i bočne dijelove krova.

Posvuda se kombinira opsežna uporaba čelika čvrstoće 1310 MPa i ostalih čelika ultra-visoke čvrstoće sa strukturama koje učinkovito apsorbiraju energiju. Pored toga, s ciljem objedinjavanja visoke razine sigurnosti prilikom sudara i sustava dvoklilnih freestyle vrata, vruće prešana okomita ojačanja smještena su unutar stražnjih vrata.

Rezultat je struktura koja apsorbira i učinkovito raspršuje udarnu energiju od bočnih sudara. Ojačanje šarki prednjih i stražnjih vrata, kao i bočnih pragova, rezultiralo je čvrstoćom karoserije i efikasnošću apsorbiranja energije, usporedivom s automobilima koji imaju središnje stupove.

Mazda MX-30 također koristi sigurnosni sustav koji isključuje dotok energije pogonskom sustavu u trenutku kada se otkrije sudar. Osim toga, baterijski paketi nalaze se u kućištu od materijala visoke čvrstoće i omeđeni su snažnim okvirom. Ovaj dizajn nudi čvrstu zaštitu baterije, što štiti putnike u kabini od mogućih sekundarnih ozljeda uzrokovanih izlaganjem visokonaponskoj struji.

Iskustvo vožnje Mazdom MX-30: prvi dojmovi

Ulaskom u kabinu imate osjećaj da ste ušli u već dobro poznato Mazdino okruženje, a dodatne značajke uređenja kabine posve se prirodno čine kao nadogradnja ionako kvalitetne i lijepe kabine, na što smo već naviknuli kad je riječ o Mazdinim automobilima. Neke će možda zasmetati 'pickupovska' krilna vrata straga, no kada se i prednja i stražnja vrata otvore doista se dobije osjećaj udobne prostranosti unutar kabine MX-30. Dobro, neke će možda i zasmetati činjenica da se stražnja vrata mogu otvoriti tek kada su otvorena i prednja vrata, a sigurnosni pojas prednjeg sjedala otkopčan. Ali, ukoliko iza vas sjede vaša malodobna djeca, ta funkcija i nije toliko neprihvatljiva, jer ćete na taj način imati potpunu kontrolu nad osobama koje sjede na stražnjoj klupi. Izostanak fiksnog B-stupa ima i svoje prednosti, jer se dobilo na uštedi unutarnjeg volumena kabine, a svakako je dobra vijest da se ovim fresstyle rješenjem nije izgubilo na čvrstoći same kabine, kad je riječ o sigunosti putnika.

Po pitanju vanjskog dizajna, Mazda MX-30 je doista privlačnog izgleda, i rekli bismo blago 'simpatiziranje' Mazdinog jako lijepog i efikasnog Kodo dizajna. Povišena silueta MX-30, koja vuče na crossoverske/SUV-ovske linije, djeluje moćno i stabilno, iako smo posve sigurno uvjereni da nećete silaziti s asfaltiranih prometnica. Sama struktura prednjeg i električnog pogona sugerira da se radi o gradskom automobilu, koji je dodatno 'oklopljen' za urbane gužve i stuacije.

Praktičnost u vožnji ovim električnim pogonom je na visini, a domet od kombiniranih 'samo' 200 km prema WLTPU je ipak istaknut kao glavni nedostatak MX-30. No, postavlja se pitanje: Trebate li doista veći domet u svakodnevnoj upotrebi od ovog? Naravno, velika većina onih koji se odluče za MX-30 će u svojoj 'garaži' imati još jedan automobil s klasičnim motorom s unutarnjim izgaranjem. Ako podignete prednju haubu odmah ćete primjetiti da sam elektromotor na zauzima puno porstora, a dobra je vijest i da će se najverojatnije Mazda odlučiti ugraditi i jedan jednokomorni Wankelov motor smanjenog obujma. Takav klasični motor će poslužiti kao generator za punjenje baterije električnom energijom, a ne samim pogonom. Ova bi se verzija mogla uzeti u budućnosti kao 'extended range mode' proširenog dometa, ali za to je još prerano.

Kada je riječ o samim performansama MX-30, elektromotor od 107 kW (145 KS) je i više nego dovoljan za ugodnu vožnju, ali na takve performanse jednog električnog automobila smo ionako (barem oni koji imaju iskustva s potpuno električnim automobilima) već naviknuli. Ubrzanje na kakvo smo naviknuli kod EV-a je donekle ublaženo akceleratorom, koji nije toliko 'jumpy' na pritisak noge, već više onako – linearan. I to je sasvim dobra stvar, jer ćete tako i sami razblažiti skokovita ubrzanja, koja uostalom i ne pridonose ekonomičnosti potrošnji električne energije pohranjene u bateriji. Na taj način kao da vam se sugerira da s električnim automobilom vozite odgovorno, pametno i umjereno. Sama karoserija je povišene krutosti, a ovjes primjeren. Maksimalna brzina od 140 km/h je i više nego dovoljna čak i na autocesti, a umjetni zvuk 'motora' untar kabine koji električni agregat 'generira' je dobar podsjetnik da imate i motor, a ne tiristorom upravljani stroj.

Naravno, u ovom kratkom prvom iskustvu s Mazdom MX-30 nismo posvetili preveliku pažnju samom punjenju baterije, ali time ćemo se pozabaviti kada budemo ovaj EV imali na svom uobičajenom jednotjednom testu, nešto kasnije.

Što se cijena tiče, Mazda MX-30 e-Skyactiv/GT 105 / 143 AT kreće od 248.900 kuna. Model MX-30 e-Skyactiv/GT Plus 105 / 143 AT po 253.900 kuna, MX-30 e-Skyactiv/Launch Edition (Luxury Modern) 105 / 143 AT po 259.900 kuna, a MX-30 e-Skyactiv/Launch Edition (Luxury Vintage) 105 / 143 AT 259.900 kuna. Sve su cijene s ukljuenim PDV-om, a PPMV je ionako za električna vozila 0 kuna.

Izbor opcijskih paketa (dodatno na standardni paket GT Plus iznose: Luxury Modern 10.000 kuna, Luxury Vintage 10.000 kuna, Premium 8000 kuna (prethodno potrebno odabrati Luxury Modern ili Luxury Vintage), Krovni otvor 6000 kuna (prethodno potrebno odabrati paket Premium). Boja karoserije: Metalik boja 3300 kuna, Metalik boja – Machine siva 4300 kuna, Metalik boja – Polymetal & Ceramic (3 tona) 10.800 kuna te Metalik boja – Soul crvena Crystal (3 tona) 13.900 kuna.

Mazda MX-30
  • Mazda MX-30
  • Mazda MX-30
  • Mazda MX-30
  • Mazda MX-30
  • Mazda MX-30
    +44
Mazda MX-30 - hrvatska premijera Izvor: tportal.hr / Autor: Z.M.