MIŠLJENJE STRUČNJAKINJE

'Kad bi se sad ukinuo lex Agrokor bila bi manja šteta'

09.10.2017 u 09:23

Bionic
Reading

Izvanredni povjerenik Ante Ramljak prezentirati će danas u 15.30 sati konsolidirano financijsko izvješće za cijeli koncern Agrokor. O ovoj temi u Studiju 4 govorili su bivši predsjednik Uprave Konzuma Drago Munjiza i profesorica Pravnog fakulteta u Zagrebu Jasnica Garašić

Drago Munjza smatra kako danas nećemo imati cjelovitu sliku o Agrokoru. Agrokor ima 54 tvrtke i Mercator, koji još nije 'uklopljen' i za kojega Munjiza vjeruje da još neće biti predstavljeni rezultati.

Vjerovničko vijeće mora biti zamijenjeno stalnim vjerovničkim vijećem i najbolji rezultat ovih procesa bi bilo postizanje nagodbe s vjerovnicima. 

Munjiza je kazao kako je od početka zagovarao 'stand still' sporazum. "Trebamo pretpostavljati da Vlada ima B i C scenarij jer možemo očekivati da će se ova stvar jak, jako zakomplicirati. Vlada je išla s namjerom da spasi male vjerovnike koji su vjerojatno vršili jak pritisak. Ali, današnji dan neće donijeti ništa novo", rekao je.

Profesorica Jasnica Garašić izjavila je kako su problem pravni učinci 'lex Agrokora'. "Ako se i ode u nagodbu, nećemo moći izbjeći tužbe. S druge strane, ako bi se sad ukinuo 'lex Agrokor' - bilo manje štete u financijskom smislu za Republiku Hrvatsku", poručila je. 

Ivica Todorić i Boris Vujčić
  • Anvar Azimov
  • Janica Kostelić, Andrej Plenković i Dubravko Šimenc
  • Državna delegacija nakon sastanka s Agrokorovim dobavljačima
  • Ivica Todorić
  • Herman Gref
    +45
Fotografije koje su obilježile krizu u Agrokoru Izvor: Pixsell / Autor: Marko Lukunic/PIXSELL

"Ne možemo prejudicirati odluku Ustavnog suda o lex Agrokoru. Ako se ukine - Agrokor mora ići u stečajni postupak i tu Vlada nije pripremljena. Vlada nema ni soluciju uz lex Agrokor i nagodbu. Naš je stečajni zakon predviđen za stečajni postupak protiv jedne pravne osobe, a ne njih više", kazala je Garašić. 

Smatra kako u lex Agrokoru nisu poštovana osnovna ustavna načela - pritom se misli na prava vjerovnika. Kao takav, ovaj zakon zaista nije trebao biti izglasovan u Saboru. Ponovila je kako je prije donošenja ovog zakona trebalo intervenirati u Stečajni zakon, na što je, kaže i upozoravala.