Milijarde eura - toliko su online prevaranti preko portala u Njemačkoj uspjeli izvući iz džepova naivnih građana. Organizirane su to skupine od po nekoliko stotina članova, u kojima svatko ima svoju ulogu, a bivši član jedne od njih opisao je kako operiraju
Cybertrading portali – lažni online portali za burzovna ulaganja - naivne građane u Njemačkoj željne brze zarade oštetili su za milijarde eura. Proces je jednostavan.
Nazovete na njihov broj i javlja vam se financijski stručnjak koji vas spaja s lažnim mešetarom, a kojem onda uplatite određenu svotu, misleći da ulažete u isplative dionice.
Bivši 'agent' prevarantske stranice TradeInvest90, koja je od njemačkih građana otuđila 115 milijuna eura, u ekskluzivnom razgovoru za njemački Tagesschau otkrio je na koji je način djelovala njegova banda prevaranata.
Mladić u 20-ima, koji je htio ostati anoniman, bio je zadužen za njihov 'pozivni centar'. Predstavljao se kao financijski stručnjak, a glavni zadatak bio mu je uvjeriti ulagače da uplate što veći iznos.
Dan je započinjao pijući Jäger ili povlačeći nekoliko crta kokaina jer je u tom poslu, kaže, nedopustivo biti loše volje. Žrtve su vrebali online oglasima poput 'TradeInvest90 može pretvoriti 250 eura u nekoliko tisuća u roku od četiri tjedna'.
Nakon što obavite razgovor s 'financijskim stručnjakom', on vas spaja s 'financijskim posrednikom' – drugim članom bande kojem je zadatak zadobiti vaše povjerenje.
Obično im je to uspijevalo tako što su vrlo brzo u razgovoru dijelili detalje iz privatnog života – supruga u bolnici, tek rođeno dijete i slično – i s malo takvih komunikacijskih vještina ubrzo bi stigla uplata od nekoliko tisuća eura.
Od milijuna ukradenih od građana banda je kupila stanove, skupe automobile i različite luksuzne predmete. 'Morate nekako motivirati zaposlenike', rekao je ovaj mladić s Kosova za Tagesschau, a o takvim mjesečnim prihodima na Kosovu može samo sanjati.
Neke žrtve prokockale su cijelu ušteđevinu, neki pak novac od životnog osiguranja.
Najveća pojedinačna šteta iznosila je 5,5 milijuna eura. Policija njemačkog grada Saarbrückena nakon mukotrpne i dugotrajne istrage na koncu je uspjela ovim prevarantima stati na kraj, no samo su dvojica od njih 400 završila u zatvoru.
Šef 'pozivnog centra' nepravomoćno je osuđen na 12 godina zatvora zbog višestrukih prevara, a glavni šef bande, Nijemac, preminuo je u zatvoru 2020. od predoziranja drogom. Kosovo s druge strane ne izručuje svoje građane, stoga mladić koji je radio u pozivnom centru sada živi ondje kao slobodan i bogat čovjek.