Vlasnik donjomiholjačkog Kanaana, vodeće hrvatske tvrtke po proizvodnji snack proizvoda, Zvonko Popović ogorčeno se pita treba li promijeniti državljanstvo pa da premijer u Hrvatskoj potraži i za njega, ne 10.000, nego - stotinu hektara zemlje? Njegova tvrtka izvozno je orijentirana, a na stranim tržištima završi polovica, odnosno 50 posto proizvedenog flipsa i čipsa iz pogona u Donjem Miholjcu. No kako bi povećao izvoz, za što ima priliku i mogućnost, mora uvoziti krumpir iz Francuske iako ga želi proizvoditi u Hrvatskoj
'Spreman sam platiti zemlju deset puta više nego što ju plaćaju podobni, odnosno oni koji imaju državnu zemlju, a plaćaju godišnji zakup od 200 do 300 kuna. Stoga se pitam trebam li promijeniti državljanstvo kako bi se i za mene netko zauzeo u ovoj državi?', javno se pita Popović, poduzetnik koji već četiri godine, kaže za tportal, čeka poništenje natječaja za zemljište u Donjem Miholjcu.
Ogorčen je jer je spreman platiti i deset puta više, a država u čijem proračunu nedostaje novca ne želi ga uzeti dok se istovremeno za strane investitore traži i 10.000 hektara u Slavoniji. Revolt je u njemu proradio nakon posjeta premijera Tihomira Oreškovića krajnjem istoku Hrvatske, odnosno Vukovarsko-srijemskoj županiji, u kojoj je za investitora s Bliskog istoka tražio toliku zemlju.
'Nemam ni hektar državne zemlje u zakupu ili koncesiji, sve je moje privatno ili u vlasništvu tvrtke. Obrađujemo oko 70 hektara, dio od toga je u zakupu, a na godišnjoj razini nam treba barem na oko 500 hektara zasađenog krumpira, uz poštivanje plodoreda. Zbog toga Kanaan uvozi krumpir jer ga ne može dovoljno ni dobre kvalitete proizvesti u Hrvatskoj', kaže on.
Ova donjomiholjačka tvrtka iz Francuske će tako za iduću godinu uvesti do 6000 tona neophodnog krumpira dok će na vlastitim površinama proizvesti oko 10.000 tona. U Hrvatskoj bi potrebne količine, kako kaže, mogli proizvesti već i na 200 hektara.
'Razmišljam o tome da odem u susjednu Mađarsku pa da lobiram kod Viktora Orbana, kao stranac, ne bi li se on zauzeo za mene pa da kod njih počnem proizvoditi krumpir', revoltiran je Popović, ističući i primjer Srbije, koja nas je, kako dodaje, 'prešišala' u poljoprivredi zahvaljujući moralnom zakonu.
'Tamo postoje javne dražbe za iznajmljivanje zemlje, pa tko ponudi više. Ljudi koji imaju novca investiraju u zemlju i dohodovne kulture, počinju se okretati uzgoju onoga što im donosi novac, a kod nas je važno imati hektar zemlje kako bi se dobio poticaj', objašnjava prvi čovjek Kanaana, tvrtke koja je 2014. zaključila s 4,27, a godinu prije s 5,46 milijuna kuna dobiti te zapošljava oko stotinu radnika (podaci za 2015. još nisu dostupni).
Premijerov interes i potraga za 10.000 hektara zemlje u Slavoniji ravnodušnim nije ostavila ni vlasnika osječke Žito grupe, Marka Pipunića, koji je također, a nešto ranije, za tportal rekao da je i on zainteresiran za kupovinu zemlje, ali ga zanima gdje je ima.