antikorupcijska akcija

Poslijepodne 'pada' odluka o istražnom zatvoru za SDP-ovu Antolić Vuporu i njene suosumnjičenike

13.02.2025 u 12:37

Bionic
Reading

Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda odlučit će u četvrtak poslijepodne o istražnom zatvoru za SDP-ovu zastupnicu i suosumnjičenike iz njenog kraka antikorupcijske akcije u kojoj je u utorak u Varaždinu i Zagrebu uhićeno 14 osoba, nakon čega je Uskok pokrenuo tri odvojene istrage.

Ročište na kojem će sudac istrage odlučiti o zahtjevu Uskoka za određivanjem istražnog zatvora za ukupno petero osumnjičenih počinje na zagrebačkom Županijskom sudu u 12.30 sati.

Odvjetnik Goran Vučetić izjavio je nakon što je Barbara Antolić Vupora ispitana u Uskoku kako smatra da je napravljena prevelika hajka oko ovog događaja kao i da će se njegova klijentica i dalje aktivno braniti te da će uspjeti dokazati njezinu nevinost.

U ovom kraku istrage Uskok je, od osmero osumnjičenih, tražio istražni zatvor za Antolić Vuporu i još četvero osumnjičenih.

U toj je grupi i varaždinski pročelnik za gradnju i komunalno gospodarstvo Vlado Podbrežnički koji je Antolić Vupori navodno pogodovao u izdavanju građevinske dozvole za rekonstrukciju kuće, iako nije ispunjavala uvjete.

Uz zastupnicu osumnjičenu za trgovinu utjecajem i gradskog pročelnika pod istragom je i sudska vještakinja koja je navodno prikrivala nepravilnosti u dokumentaciji te sudjelovala u lažiranju tehničkog pregleda kuće u Varaždinu, a pod istragom su i gradski zaposlenici te privatni poduzetnici.

Podbrežničkog Uskok tereti i da je s voditeljicom Odsjeka za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja, dogovorio zaposlenje njezina sina.

Barbara Antolić Vupora
  • Barbara Antolić Vupora
  • Barbara Antolić Vupora
  • Barbara Antolić Vupora
  • Barbara Antolić Vupora
  • Barbara Antolić Vupora
Barbara Antolić Vupora Izvor: Pixsell / Autor: Vjeran Zganec Rogulja

Pod istragom namještanje zaposlenja, sporna pogodovanja i druge nezakonitosti

Daljnje sumnje istražitelja odnose se na korupciju u postupku ishođenja dozvola u turizmu. Dvojicu osumnjičenika terete da su podmitili okrivljenu pomoćnicu pročelnika u Varaždinskoj županiji da osigura ubrzano izdavanje rješenja za pružanje ugostiteljskih usluga, iako nisu bili ispunjeni uvjeti.

Okrivljenog višeg stručnog suradnika za graditeljstvo, a potom i savjetnika za graditeljstvo te vlasnika tvrtke koja je također pod istragom Uskok sumnjiči za pogodovanje toj tvrtki. Stručni suradnik je zauzvrat za usluge savjetovanja koje nisu nikad izvršene tijekom 2023. i 2024. godine, preko fiktivnih računa, primio najmanje 17.600 eura, sumnja tužiteljstvo.

Osumnjičenima u ostala dva kraka protiv kojih je istraga pokrenuta zbog nezakonitosti u varaždinskoj Čistoći i omogućavanja nezakonite gradnje istražni zatvor u srijedu navečer određen je zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i opasnosti od ponavljanja nedjela.

Tužiteljstvo je, ne navodeći identitete, izvijestio da su zbog malverzacija u varaždinskoj Čistoći, vrijednih stotine tisuća eura, tražili istražni zatvor za direktora Čistoće Zorana Sveteca, njegovog zamjenika Sašu Avirovića te dvojicu poduzetnika čijim su tvrtkama gradski dužnosnici navodno pogodovali u nabavi komunalnih vozila.

Pritvor su zatražili i za dvoje osumnjičenih u drugom kraku istrage pokrenutom protiv voditeljice građevinske inspekcije i voditelja poslovanja tri tvrtke zbog sumnje na primanje i davanje mita te zlouporabu položaja i ovlasti.