Japanski stručnjaci iz Tokija otkrili su da mačke zapravo mogu točno prepoznati - čak i razumjeti - glas svog vlasnika, no nisu sklone pokazivanju osjećaja
Psi su životinje koje žive u čoporu – imaju vrlo strogo određena pravila ponašanja i vođu. Mačke su, s druge strane, samotne grabežljivice, pa je logično da nemaju razvijene 'društvene vještine'.
Japanski stručnjaci s Tokijskog sveučilišta su nedavno otkrili da mačke zapravo točno prepoznaju glas svog vlasnika te da ga uglavnom čak i razumiju, no da su evolucijski razvile obrambeni mehanizam da ne pokazuju osjećaje. Kad mačka sluša glas koji prepoznaje lagano pomiče glavu i uši, a zjenice joj se šire kad osjeća veselje.
Jedan od autora istraživanja – Atsuko Saito – objasnio je da su psi uzgojeni kao poslušne životinje. Ipak, mačke bez obzira na to stvaraju poseban odnos sa svojim vlasnikom.
Mačke u divljini nemaju 'prijatelja' i nitko im neće pomoći kad se razbole. Štoviše, ostali grabežljivci će vidjeti njenu slabost ako je pokaže i napasti je. Zato mačke trpe bol u tišini i vrlo je teško znati da nešto nije u redu s njima.
Nakon 10.000 godina druženja s ljudima mačke su naučile komunicirati s njima, a čini se da i mi njih uglavnom razumijemo. To pojačano razumijevanje vjerojatno je i razlog za ideju profesora Cona Slobodchikoffa sa Sveučilišta Sjeverne Arizone koji razvija tehnologiju čija je svrha prevođenje životinjskih 'jezika'.
Profesor Slobodchikoff nada se kako će računalnim programima uspjeti jednog dana omogućiti svim ljudima da sa svojim ljubimcima razgovaraju mobitelom.
Ako želite objaviti zabavne fotografije ili snimke svojih ljubimaca, šaljite nam ih na mail adresu funbox@t-com.hr. Na istu adresu možete slati i svoja pitanja i probleme vezane uz kućne ljubimce.