Prije točno 15 godina rodila se ovca Dolly. Iz epruvete škotskog laboratorija dospjela je u kolektivnu svijest te prerasla u simbol kloniranja
'Najpoznatija ovca na svijetu' dobila je ime po čuvenoj pjevačici Dolly Parton jer je ovca Dolly stvorena kloniranjem odrasle stanice mliječne žlijezde.
'Dolly je dobivena kloniranjem mliječne žlijezde, a mi se nismo mogli sjetiti nijednog impresivnijeg para žlijezda od onih koji pripadaju Dolly Parton', rekao je Ian Wilmut kad su ga pitali za ime.
Dolly je svoj cijeli život provela u Institutu Roslin gdje su je uspješno parili s velškim planinskim ovnom. Njezino potomstvo broji šest ovčica – Bonnie, Sally, Rosie, Lucy, Darcy i Cotton
Poslije uspješnog kloniranja ovce Dolly, znanstvenici su klonirali mnoge druge životinje, a vrhunac su postigli prije dvije godine kad su u Centru za prehrambenu tehnologiju i znanost u Aragonu u Zaragozi klonirali izumrlog pirinejskog kozoroga.
Iako je sa svakom godinom tehnika kloniranja sve lakša i bolja, još uvijek se radi o nepouzdanom procesu, što se najbolje može vidjeti i iz činjenice da je Dolly bio jedini uspješni klon od 277 pokušaja. Znanstvenici zbog toga smatraju kako proces kloniranja kojim su dobili Dolly nikad neće biti dovoljno usavršen da bi se njime moglo klonirati ljude.
Ovca '6LL3' koja je rođena prije 15 godina i nazvana Dolly, po poznatoj country pjevačici, živjela je samo šest godina. Preminula je 14. veljače 2003. od raka čestog kod ovaca koje žive u zatvorenom prostoru, a njezino preparirano tijelo danas je u Škotskom nacionalnom muzeju
Dolly je svijetu i znanstvenicima koji su je stvorili donijela uzbuđenje novih otkrića. Ovca Dolly zauvijek će ostati popularna, a njezin lik nastavit će predstavljati ljudski napredak u području kloniranja.