Velike pasmine žive kraće od malih pasa poput čivava, pa se grupa znanstvenika pozabavila zašto je tomu tako s obzirom na to da u prirodi uglavnom vlada obrnuto pravilo
Mali psi žive dulje od velikih pasa poput, na primjer, doga. Znanstvenici Cornelia Kraus, Samuel Pavard i Danel Promislow otkrili su kako veliki psi brže stare - što su veći, to imaju kraći životni vijek. Novo otkriće da veliki psi brže stare moglo bi pomoći pri objašnjenju veza između rasta i smrtnosti.
U prirodi uglavnom vlada pravilo da veći sisavci žive dulje od manjih – slonovi mogu doživjeti i do 70 godina, a kućni miševi žive samo četiri godine. No čini se kako unutar vrsta vlada obrnuto pravilo. Veći miševi, konji i psi žive kraće od manjih primjeraka iste vrste.
Ljudi uzgajaju pse već tisućljećima i uspjeli su postići neke vrlo neobične primjerke kao mastifa Zorbe koji je težio 155 kilograma te terijera Meyzija koji ima samo 110 grama.
Doge žive oko sedam godina, a pudlice mogu doživjeti i 14 godina. To upućuje na povezanost brzine i količine rasta s dužinom života.
Znanstvenici su proučili podatke o životnom vijeku više od 56.000 pasa 74 različitih vrsta i otkrili da veliki psi brže stare. Štoviše, utvrdili su da za otprilike svaka dva kilograma psi gube oko mjesec dana života.
'Moj je glavni znanstveni interes povijest evolucije i života, a osobno sam luda za psima', rekla je znanstvenica Cornelia Kraus sa sveučilišta Göttingen u Njemačkoj.
Znanstvenici će se sada usredotočiti na povijest rasta i zdravlje velikog broja pasa kako bi otkrili glavne uzročnike smrti kod velikih pasa.
Ako želite objaviti zabavne fotografije ili snimke svojih ljubimaca, šaljite nam ih na mail adresu funbox@t-com.hr. Na istu adresu možete slati i svoja pitanja i probleme vezane uz kućne ljubimce.