Atraktivnim festivalskim programima Galerija Klovićevi dvori ove će jeseni privući u svoj gornjogradski prostor i mlađu generaciju, no nastavlja i s tradicijom velikih retrospektivnih izložbi - predstavit će opuse istaknutih hrvatskih umjetnika, Edite Schubert i Mencija Clementa Crnčića.
Novu sezonu počinjemo ranije nego ikada, već 3. rujna otvara ju međunarodni festival fotografije Organ Vida, dva dana kasnije uslijedit će fotografska izložba "Ovo nije moj svijet", a potom i akcija "Na Gornjem Gradu" koja ujedinjuje "Gričevanje" s koncertima na platou Gradec, izložbu "Device_art" i "Space Festival" u Kuli Lotrščak, najavila je v.d. ravnateljice Klovićevih dvora Jasmina Bavoljak u razgovoru za Hinu.
Festivalski program privući će mlađu publiku, kao i izložba Street Art kojom također probijamo granice s novim medijima, no pripremamo i klasičnije, 'ozbiljnije' izložbe, iako ni ostali program nije manje ozbiljan, poput retrospektiva Edite Schubert, krajem rujna te Mencija Klementa Crnčića mjesec dana kasnije, rekla je.
Klovićevi dvori pripremaju još dva velika projekta, "Vela Spila - Korčula prije Krista", koji bi se trebao predstaviti početkom studenog, te "Umjetnička baština Istre", koji će najvjerojatnije biti otvoren početkom iduće godine.
Sezonu otvaraju izložbe suvremene fotografije
Fotografski festival Organ Vida ove se godine održava na temu "Granice", a na svojoj će središnjoj izložbi, u Klovićevim dvorima, predstaviti deset finalista izabranih među njih 350 prijavljenih na natječaj. Uz tu izložbu suvremenih dokumentarnih fotografija, postavit će se niz manjih, od onih koje tematiziraju žene silovane u ratu u BiH, pripremu Sočija za Olimpijske igre i ekološke teme vezane uz proizvodnju mineralnih gnojiva, do odbačenih ljudi koji žive u podzemnim tunelima Bukurešta i ulične fotografije Istočne Europe.
U suradnji s Hrvatskim fotosavezom, 5. rujna otvara se izložba fotografija "Ovo nije moj svijet", na kojoj izlažu Boris Cvjetanović, Petar Dabac, Sandro Đukić, Marko Ercegović, Đorđe Jandrić, Josip Klarica, Hana Miletić, Jasenko Rasol, Frane Rogić, Davor Sanvincenti, Žarko Vijatović, Ivona Vlašić, Mirjana Vodopija.
Ti su autori bili pozvani da odgovore na pitanje u kojoj mjeri i na koji način ovo jest ili nije njihov svijet, a rezultat su njihove osobne priče i komentari, koji medij fotografije koriste kao vrstu posrednika. Za vrijeme izložbe održat će se nekoliko razgovora s umjetnicima i javnih vodstava izložbom.
Robotika, performansi, koncerti, ulična umjetnost u galeriji i oko nje
Plato Gradec i Klovićevi dvori ujedinili su se u inicijativi "Na Gornjem Gradu", koja obuhvaća "Device_art", međunarodni trijenalni festival posvećen robotici i gadgetima, "Gričevanje", najveći besplatni festival urbane glazbe i kulture koji će otvoriti splitska grupa T.B.F. te "Space Festival", glazbeni festival čija je ovogodišnja tema punk.
Izložba "Street art, inovacija u srcu pokreta" otvara se 26. rujna, u sklopu Rendez-vous festivala i bit će dio tradicionalne francuske manifestacije "Nuit blanche", tijekom koje će Klovićevi dvori biti otvoreni cijelu noć. Tom se izložbom nastoje prikazati nove prakse u umjetnosti grafita, svjetlosnog slikarstva, bilježenja grada, paralelno stavljajući nove umjetničke forme u povijesni kontekst.
Osim bojama u spreju, šablonama i kistovima, današnji umjetnici koriste se olovkama i digitalnim kamerama, video projektorima, ploterima i QR kodovima kako bi izložili radove u urbanom prostoru, ali i pametnim telefonima, kompjutorima i tabletima, komunikacijskim medijima.
Izložba nudi povijesni pregled ulične umjetnosti od njezinog začetka prije 45 godina, putem arhiva, fotografija, časopisa i propagandnih plakata. Osim povijesnog pregleda i prikaza radova suvremenih umjetnika, izložba do kraja studenog donosi tri radionice na kojima će se posjetitelji moći okušati u mediju ulične umjetnosti.
Retrospektive Edite Schubert i Mencija Clementa Crnčić
U koncepciji Leonide Kovač krajem rujna u Klovićevim dvorima predstavit će se opus jedne od značajnijih hrvatskih suvremenih umjetnica Edite Schubert (Virovitica, 1947. - Zagreb, 2001.), koja je svoje umjetničko stvaralaštvo temeljila na istraživanju različitih medija.
"Edita je bila vrlo značajna za suvremenu hrvatsku, ali i europsku umjetnost", rekla je Bavoljak, napomenuvši kako će izložba u Klovićevim dvorima biti prva takvog obujma i predstavit će neka djela koja dosad nisu viđena. "Riječ je o opsežnom projektu u sklopu kojega ćemo predstaviti njezin ratni ciklus, velike katedrale, fotografske i filmske materijale te video uratke njezinih performansa", dodala je.
S obzirom da se ove godine obilježava 150. obljetnica rođenja Mencija Clementa Crnčića (Bruck an der Mur, 1865. - Zagreb, 1930.), Galerija tom hrvatskom slikaru i grafičaru priređuje retrospektivu, na kojoj radi kustosica Petra Vugrinec. Crnčić je bio jedan od najvećih hrvatskih pejzažista, a početkom prošlog stoljeća utemeljio je Višu školu za umjetnost i obrt, koja kasnije postaje Likovna akademija i na kojoj je bio dugogodišnji profesor
"Od te izložbe očekujemo mnogo jer se o njegovom opusu već puno zna, no nekoliko zadnjih godina na međunarodnom tržištu su se pojavile nove slike koje koje ćemo pokušati posuditi", napomenula je Bavoljak.
Po njezinim riječima, za obje izložbe zainteresirani su muzeji u cijeloj Hrvatskoj i već je sklopljen sporazum za njihov odlazak u Osijek i Dubrovnik, te zajednički rad na projektima u kojemu se dijele troškovi, primjerice za katalog.
Korčula i Istra od prapovijesti do danas
Početkom studenog otvara se izložba "Vela Spila - Korčula prije Krista", utemeljena na rezultatima 150 godina arheoloških istraživanja s lokaliteta na otoku Korčuli kao izvorišnim točkama europske civilizacije, a pomoću kojih se može precizno rekonstruirati povijest ljudskog roda, od kraja zadnjeg ledenog doba prije 18 tisuća godina do danas.
Prikazat će se cjelokupna prapovijest Korčule, protok vremena kroz velike promjene jadranskog reljefa, biljnog i životinjskog svijeta, zgusnute u skokove napretka tehnologije i civilizacije. Galerijske dvorane bit će povezane kao vremenske kapsule od paleolitika do modernog doba, u kojima će se svako razdoblje predstaviti uz pomoć 3D ekrana, animacije, rekonstrukcija i maketa pojedinih cjelina.
Izložba "'Umjetnička baština Istre", na kojoj će se prvi put sustavno predstaviti cjelokupna umjetnost cijelog istarskog poluotoka kroz povijest, trebala bi se otvoriti početkom iduće godine. Izložit će se materijali i izlošci od prvih tragova materijalnih kultura pa do pada Republike Venecije i početka suvremenog doba, u kronološkom slijedu.
"Tim ćemo velikim izložbenim projektom, koji će biti prezentiran poput velike izložbe "Slavonija Baranja i Srijem vrela europske civilizacije", završiti ovu i ući u novu sezonu", zaključila je Bavoljak.