Vlada je u hitnu saborsku proceduru poslala druge izmjene i dopune Zakona o kazalištima kojima se, rečeno je na sjednici Vlade, rješava njegova nedorečenost u slučaju nemogućnosti dogovora oko izbora intendanta nacionalnog kazališta ili ravnatelja javnog kazališta i javne kazališne družine
'Predloženim izmjenama želimo riješiti postojeću zakonsku nedorečenost koja se pojavljuje u radu u slučaju kada intendanta nacionalnog kazališta ili ravnatelja javnog kazališta i javne kazališne družine trebaju sporazumno imenovati dva ili više osnivača, posebno kada je riječ o osnivačima koji imaju jednake osnivačke udjele od 50 posto, a sporazum se ne može postići', objasnila je ministrica kulture Andrea Zlatar Violić.
Kritike da je ni ovoga puta nije bilo javne rasprave te da u izmjenama i dopunama nije obaviještena struka, ministrica odbacuje.
'Ovdje je riječ samo o promjeni dviju stavki i o tome nikakva javna rasprava propisana zakonom dulja nije trebala biti', rekla je Zlatar Violić zaključivši da su predložene izmjene i nadopune isključivo pitanje pravne struke.
Stoga se izmjenama predlaže da u takvom slučaju vršitelja dužnosti intendanta, odnosno ravnatelja za nacionalna kazališta, imenuje Ministarstvo kulture, a za javna kazališta i družine nadležni uredi državne uprave u županijama, odnosno nadležni zagrebački gradski ured.
Prema važećim odredbama zakona, intendante nacionalnih kazališta kojima su osnivači gradovi i županije imenuje i razrješava predstavničko tijelo osnivača na prijedlog kazališnog vijeća, a potvrđuje ih ministar kulture.
Po novom prijedlogu, ministar tj. ministrica kulture moći će također razriješiti intendante nacionalnih kazališta kojima je istekao mandat te bez javnog natječaja imenovati vršitelja dužnosti, ako ga do dana isteka mandata ne razriješe osnivači kazališta i ne imenuju novog intendanta/vršitelja dužnosti.
Ravnatelja pak javnog kazališta kojemu je osnivač ili suosnivač država, imenovat će i razrješavati ministar kulture uz prethodno pribavljeno mišljenje suosnivača.
Ako suosnivač ne dostavi svoj prijedlog u ruku od osam dana, ministar će imenovati i razriješiti ravnatelja bez pribavljenog mišljenja.
Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o kazalištima komentirala je osnivačica i producentica kazališta Mala scena Vitomira Lončar konstatiravši da o cijeloj situaciji najbolje govori podatak da se samo ona javila na javnu raspravu.
'U povijesti hrvatskog kazališnog zakonodavstva, koja datira od kolovoza 1861. godine, nije bilo ovakvog slučaja. Imamo druge izmjene i dopune Zakona o kazalištima u samo četiri mjeseca, obje po hitnom postupku, obje bez javne rasprave, obje bez sudjelovanja strukovnih umjetničkih udruga, sindikata, stručnjaka iz područja i obje kojima je izravan povod neznanje da se upravljačka kriza u dva nacionalna kazališta riješi na drugačiji način', rekla je Lončar.
Dodala je i da nove izmjene i dopune samo pokazuju potpunu nekompetentnost garniture u Runjanovoj ulici.
'Također, osobito želim naglasiti da su saborski zastupnici iz Osijeka na raspravi u rujnu 2013., kada su se donosile Izmjene i dopune Zakona o kazalištima u kojem se rješavalo pitanje HNK-a u Zagrebu i potpuno neopravdano dao status nacionalnog kazališta ustanovi u Varaždinu, istakli da će upravljačka kriza u kazalištu u Osijeku eskalirati i da će se dogoditi ovo što se događa. No zakonodavac nije imao nimalo sluha za drugo i drugačije mišljenje. Hrvatsko je kazalište u dubokoj krizi, a Ministarstvo kulture, koje nema ni kulturne politike ni strategije, nije doraslo njezinu rješavanju', zaključila je Lončar.