U povodu dana Grada Splita i proslave sv. Duje u srijedu navečer je u Koncertnoj dvorani Hrvatski dom otvorena Izložba o obnovi te važne kulturne institucije, nakon čega je održan svečani gala koncert Valentine Fijačko Kobić i Domagoja Dorotića
Gradonačelnik Andro Krstulović Opara istaknuo je iznimnost i vrijednost Hrvatskog doma koji se nalazi u samom središtu grada i koji će biti poprište posebnih glazbenih događanja, ali i promicanja glazbene kulture i općenito kulture u Splitu.
"Ova izložba je ovdje sasvim sigurno bila nužna kako bi dokrajčila nekadašnje memorije, a to je jedna metoda prokletstva zaborava (...). Pozivam Splićanke i Splićane i sve goste u našem gradu da dođu u ovaj hram kulture i pogledaju tu izložbu, te poduče svoju djecu bremenitom prošlošću koja je opterećivala naš grad", poručio je gradonačelnik Krstulović Opara, otvarajući izložbu.
V.d. ravnatelj Koncertne dvorane Hrvatski dom Marin Kaporelo kaže da je večerašnji događaj završetak glazbenog tjedna ususret Sudamji gdje su kroz protekli i ovaj cijeli tjedan organizirali više različitih koncerata, događanja, a proslavili su i Međunarodni dan jazza.
Dodao je kako izložba govori o povijesti i obnovi Hrvatskog doma, dok će na večerašnjem koncertu biti izvedene najljepše operne arije Verdija i Puccinija, ali i splitskih autora poput nezaboravnog Tijardovića, Hatzea, Gotovca.
"U Hrvatskom domu je od 21. siječnja realizirano 24 koncerta od 46 planiranih u prvoj sezoni. Imali smo 1300 slušatelja u publici i 10800 online posjetitelja. Koncerti su bili podijeljeni u Zlatni ciklus, Baštinski ciklus, Ciklus suvremene i jazz glazbe, Splitski ciklus, Ciklus mladih za mlade. Održani su i posebni programi u suradnji s Umjetničkom akademijom Sveučilišta u Splitu te raznim splitskim organizacijama civilnog društva s područja kulture, sve smo samostalno prenosili i producirali putem komunikacijskih kanala, želeći i u teškim vremenima za kulturu, raditi na razvoju publike i stvaranju kulturnih navika", kazao je Kaporelo.
Jedna od autorica izložbe je povjesničarka umjetnosti iz Konzervatorskog ureda Split Sandi Bulimbašić, koja je kazala da su izložbu zamislili kao jedan trajni postav u Hrvatskom domu i trajnu počast autoru i projektantu te institucije Kamilu Tončiću. Istaknula je kako su zgrada i njen projektant imali jedno izuzetno značenje u kulturnoj i društveno političkoj povijesti Splita.
"Smatramo da je obnovom zgrade vraćen dug Kamilu Tončiću koji je u Splitu bez obzira na svoju svestranost i vizionarsku ulogu, umro 1961. godine prešućen i zaboravljen. Do rehabilitacije njegova lika i djela dolazi tek početkom 90- ih godina, pa smatramo da će ova izložba publici približiti lik i djelo Kamila Tončića kao i značaj ove zgrade. Izložba je rezultat dugotrajnog rada sa kolegicom Sanjom Buble, a dobar dio starih fotografija smo nabavile iz gradskih kulturnih institucija", rekla je Bulimbašić.
Grad Split je još 2005. godine inicirao uređenje zgrade Hrvatski dom, želeći da se uz obnovljeno Kazalište lutaka u prizemlju, na prvom katu uredi koncertna dvorana s pratećim sadržajima na svim ostalim katovima. Obnova Hrvatskog doma je s prekidima trajala od 2006. do 2020. godine, sve je obnovljeno pod pokroviteljstvom Grada Splita i Ministarstva kulture i medija RH, pa je Hrvatskom domu vraćen nekadašnji sjaj.
Kamilo Tončić (Zadar 1878. - Split, 1961), hrvatski je graditelj i kulturni djelatnik. U duhu secesije projektirao je Sumporno kupalište (1903.) i Narodni dom (1908.) u Splitu, te dvije građevine u Zadru. U Splitu je u razdoblju između 1910. i 1931. utemeljio Obrtničku školu, Graditeljsku i umjetničku školu te Srednju tehničku školu. Osnovao je i Etnografski muzej, koji je 1927. darovao općini te Galeriju umjetnina.