Takozvani afganistanski kaput na modnu scenu pozicioniran je u jeku snažnog povratka krzna, populariziranog estetikom 'mob wife' koja je modnu scenu obilježila početkom godine, posebno s kaputima od umjetnog krzna životinjskog printa i komadima od striže.
Na društvenim mrežama sve više fashionistica dijeli videa sa savjetima kako u stajlinge uklopiti afganistanski kaput. Bilo u kombinaciji traperica i smeđih mokasinki ili s midi suknjom i visokim čizmama, njegov retro i sofisticirani izgled čini ga neodoljivim.
Što se tiče boja, tamnoplava, crna i čokoladno smeđa najpopularnije su nijanse zbog svoje bezvremenske elegancije. Kako biste pronašli idealan model, stručnjaci preporučuju da bacite oko na trgovine rabljenom robom, vintage butike ili stranicama za rabljenu odjeću, kako biste pronašli kvalitetan primjerak koji poštuje nasljeđe afganistanskog kaputa.
Prije postanka modnim fenomenom, ovaj kaput bio je najpoznatiji kao simbol cijele jedne zemlje.
Podrijetlo afganistanskog kaputa
Afganistanski kaput tradicionalni je odjevni predmet koji su nosili nomadski narodi i farmeri u Afganistanu. Njegova tkanina, izvorno izrađena od štavljene ovčje kože, bila je posebno cijenjena zbog svoje topline, idealne za podnošenje hladne i suhe klime u regiji.
Tek kasnih 60-ih afganistanski je kaput prešao granice i stigao na britansku modnu scenu, mjesto inovacija i transgresije. Tamo je stekao meteorsku slavu, popularizirali su ga Beatlesi i sljedbenici hipi kulture.
Nekoliko desetljeća kasnije, ponovno se pojavio u 2000-ima, gdje je usvojio glamurozan i opušten izgled, postavši potpis pop ikone Britney Spears. Danas, u kontekstu modnog oživljavanja Y2K trendova i stila boho chic, renomirani dizajnerski brendovi kao što su Burberry, Alaïa, Marine Serre i Gabriela Hearst ponovno osmišljavaju ovaj ikonski komad, nudeći ga u različitim materijalima kao što su antilop, koža i vuna.