Nema dokaza da su elektroničke cigarete neškodljive
Oni su u British Medical Journalu napislai da je bez dodatnih istraživanja nemoguće znati imaju li e-cigarete više štete nego li koristi. Sumnje u njihovu štetnost potaknule su neke znanstvene studije, no proizvođači tvrde da su e-cigarete zdrava zamjena za one prave i da pušači mogu udisati nikotin bez katrana, duhana i ugljičnog monoksida.
Autori članka ipak savjetuju pušačima da ih prestanu koristiti dok se u roku godine dana ne završe studije o sigurnosti koje se upravo provode.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) također je među onima koji dijele zabrinutost tom novom vrstom pušačkog nadomjestka, kao i američke vlasti koje su zaplijenile brojne pošiljke.
Pa ipak, e-cigarete su kao 'pušačka alternativa' lako dostupne putem interneta ili ih se može kupiti na mjestima poput barova i klubova, te u Britaniji u robnim kućama Harrodsa ili na letovima Ryanaira.
Grčki znanstvenici Andreas Floris i Dimitris Oikonomu napisali su da su dosad provedene svega tri studije o e-cigaretama. U prvoj, američka administracija za hranu i lijekove izrazila je zabrinutost nakon što je otkrila da se u e-cigaretama različitih proizvođača emitiraju različite količine nikotina u svakom udisaju. FDA je u njima također pronašla i tragove snažnih kancerogenih kemikalija.
U drugoj studiji, grčki zdravstveni istraživački institut Demokritos zauzeo je neutralan stav prema tim proizvodima. U trećoj studiji, novozelandske privatne zdravstvene kompanije Health, također su pronađeni tragovi kancerogenih kemikalija, ali je zaključeno da ih se u usporedbi s pravim cigaretama svakako treba preporučiti jer su zdravstveni rizici puno manji.
Manjak analiza, kao i različiti rezultati i pronađene kemikalije, ukazuju na potrebu opsežnijih studija, napisali su grčki znanstvenici.