LIJEK STARIH INDIJANACA

Nova saznanja o ljekovitoj brusnici

14.03.2009 u 07:00

Bionic
Reading

Tvar proantocijanidin koja se nalazi u bobičastim plodovima brusnice sprečava učestale urinarne infekcije, a ne kiselina iz soka brusnice kako se dosad smatralo, stoji u novoj studiji američkih znanstvenika

Brusnica je jedna od samo tri vrste voća koje originalno potječu iz Sjeverne Amerike te su je u svrhe liječenja bolesti bubrega i urinarnog trakta koristili već prvi stanovnici američkog kontinenta, Indijanci.

Dosada se smatralo da je kiselina voćnog soka brusnice zaslužna za uništavanje bakterije Escherichia coli iz urinarnog trakta, no najnovija istraživanja pokazala su drugačije. Kemijski spoj proantocijanidin (PAC) sprečava Escherichiu coli da se dalje razmnožava. On utječe na glikoproteine oko virusa ili stanične membrane te onemogućava pričvršćivanje virusa uz ciljanu stanicu i tako sprečava razmnožavanje E. coli, uzročnika 80 posto urinarnih infekcija, piše portal Sarajevo x.

Nedavna istraživanja pokazala su da je brusnica učinkovita i pri liječenju čira na želucu, kod bolesti zubnog mesa te u liječenju različitih vrsti karcinoma. Studija je objavljena u magazinu Journal of Medicinal Food.