IZBJEGAVAJTE IH

Ovo su najgore tkanine za našu kožu

28.01.2017 u 10:12

Bionic
Reading

Budući da je koža najveći organ ljudskog tijela, treba pripaziti od čega je izrađena odjeća koju nosimo

Priznajemo da nije baš lak zadatak izbjeći odjeću od tkanina za koju je znanost ustvrdila kako je loša za našu kožu, ali stručnjaci upozoravaju da bi bilo vrlo korisno pripaziti na materijale od kojih je sašivena odjeća. Premda se neki možda radije drže onoga 'blaženo neznanje', treba znati kako pojedine tkanine utječu na kožu te tako i na naše zdravlje.

Saznajte koji su materijali najgori, a koji najbolji za kožu.

Bambus

Čim se spomene bambus, odmah pomislimo na meku ugodnu tkaninu, no ona naravno nije takva u svom izvornom obliku. I u svom prirodnom stanju bambus je krut i grub. Prema istraživanju koje je proveo brend Patagonija, u procesu pretvaranja bambusa u njegovo najnježnije stanje, dakle tzv. vlakna rajon, oslobađaju se kemikalije (ugljik disulfid, natrijev hidroksid i sumporna kiselina), vrlo opasne tvari s rizikom i za reproduktivno zdravlje.

Vuna

Ako ste među onima koji imaju problema s osjetljivom kožom, pojedini materijali nikako ne idu tome u prilog. Live Science kaže da vuna može izazvati ekceme, a liječnica s klinike Mayo Megan Johnston Flanders upozorava kako vunena vlakna mogu iziritirati i normalnu kožu (osim vune ovaca merino).

Sintetika

Ne treba posebno objašnjavati kako upravo ova tkanina izaziva najviše problema na koži. Sintetički materijali od kojih je nažalost danas načinjeno najviše odjeće - akril, poliester, rajon, acetat i najlon - tretirani su s bezbroj štetnih otrovnih kemikalija tijekom proizvodnje, što se najviše odnosi na poliester, objavio je ScienceDaily. Osim toga, sintetičke tkanine ne dopuštaju koži da diše što su mnogi doživjeli ako su primjerice za ljetnih vrućina nosili nešto od poliestera.

Tkanine koje se ne gužvaju

Sve tkanine koje se ne gužvaju (uključujući tu i one koje nisu sintetičke) tu odliku duguju vrlo opasnoj kemikaliji formaldehidu. ScienceDaily izvijestio je kako se radi na metodama koje bi isključile te jake kemikalije, no dotad se radije okrenite prirodnim tkaninama.

Tkanine od kojih je izrađena vintage odjeća

Vintage stil koji je unazad nekoliko godina sve popularniji također donosi određene rizike za zdravlje. Po riječima dr. Ave Shamban, stare tkanine i krzno, ako nisu temeljito očišćeni i ispravno uskladišteni u garderobi kako prašina i prljavština ne bi dolazila u doticaj s njima, mogu biti vrlo opasni te rezultirati iritacijama i osipom. Stoga prije no što počnete nositi vintage kaput na koji ste toliko ponosni, ni slučajno ga nemojte zaboraviti odnijeti na čišćenje u kemijsku čistionicu.

Što možemo nositi bez opasnosti za zdravlje? Metodom eliminacije dolazimo do nekoliko tkanina koje su ugodne za nošenje i na kojima će nam koža biti jako zahvalna. To su pamuk (osobito organski), vuna merino (koja je puno mekša od obične zbog tanjih vlakana), tkanina od vlakana konoplje, kašmir, svila, alpaka i lan.