Iz usta ti izlaze tako slatke riječi, ali, nažalost, to se ne može reći i za tvoj dah. Ako se dok govoriš ljudi često odmiču od tebe, razlog je jednostavan – vjerojatno ti smrdi iz usta.
Zadah uzrokuje bakterija koja živi u ustima i obožava tamna mjesta bez mnogo kisika. Dakle, nije joj potreban kisik da bi preživjela pa su joj nakupine na zubima kao naručene da stvori svoj komadić raja, a tebi - pakao smrada!
ŠTO UZROKUJE ZADAH?
Te se bakterije najradije hrane proteinima kojih se uvijek nađe iza zuba. No poslastica su im i mnogi drugi prehrambeni te ostali proizvodi koje unosiš u sebe.
Mliječni proizvodi
Sir i mnogi drugi mliječni proizvodi prepuni su proteina koji su najdraža klopa za bakterije. One ih prerađuju u otpad, a taj otpad je, naravno, zadah.
Alkohol
Alkohol uglavnom isušuje usta, što bakterijama jako odgovara pa se tada razmnožavaju punom parom.
Šećer
Šećer je dvostruka opasnost za usnu šupljinu - njegovim otapanjem nastaje loš dah, a stvara se i karijes.
Češnjak
Iako je prava blagodat za tvoj organizam, to se, nažalost, ne može reći i za miris tvoje usne šupljine - češnjak je jedan od najjačih izazivača lošeg daha. Stoga, ne želiš li, osim vampira, otjerati sve ljude oko sebe, pripazi malo kada ćeš ga i koliko jesti.
Cigarete
Kao i alkohol, cigarete isušuju usta, što se bakterijama koje izazivaju zadah jako, jako sviđa. Ali nije samo stvar u tome, već i kombinaciji oko 4000 otrovnih kemijskih spojeva koji se nalaze u cigaretama, čiji će smrad otjerati i – tvora!
U BOJ PROTIV ZADAHA
Ipak, ne možemo za sve okriviti hranu i ostalo što unosimo u organizam jer mnogo toga ovisi i o higijeni. Vjerojatno si nebrojeno puta otvorio kantu za smeće i ne želiš se ni prisjećati kakav si smrad osjetio. E, pa stanje je isto i u tvojim ustima ako ti se baš i ne da brinuti o higijeni, što znači pranje zuba barem dva puta dnevno (ujutro i navečer) te čišćenje koncem jednom dnevno (jer četkica ne može doseći mnoga mjesta).
Naravno, kao što postoje namirnice koje su poslastica za bakterije što izazivaju zadah, isto tako postoje i one koje im nisu toliko omiljene.
Voda
Poslije obroka možeš popiti čašu ili dvije vode, čime ćeš ukloniti slinu prepunu bakterija koje izazivaju smrad, ali i ostatke hrane iza zuba pa će nakupine tih bakterija biti znatno manje.
Žvake bez šećera
Obavezno odaberi one bez šećera - zašto da bakterijama daješ klopu koju obožavaju?
Začini
Određeni začini imaju tu moć da osvježe dah, a jedan od njih je komorač. Možeš žvakati svježu biljku ili pak pripremiti čaj i grgljati. Osim njega, dobri su klinčić, anis, kardamon i menta, a peršin je još od davnina poznat kao osvježivač daha. Stoga - grančicu peršina u usta i žvači.
VODICA ZA USTA?
U mirisnu vodicu za usta nije se dobro pouzdati - vjerojatno ćeš pet do 10 minuta nakon ispiranja imati super dah, ali ubrzo će sve opet biti po starom. Posebno su opasne vodice s alkoholom jer on, kako je već navedeno, isušuje usta te stvara plodno tlo za razmnožavanje bakterija. Odlučiš li se ipak za mirisnu vodicu, uzmi onu antibakterijsku.
KADA I DALJE SMRDI
Ponekad uzrok zadaha nije samo u usnoj šupljini, već može biti znak mnogo većeg problema u tijelu – primjerice dijabetesa ili kakve infekcije. Ako te zadah muči i nakon što si isprobao sve da ga ukloniš, vrijeme je da se uputiš liječniku kako bi utvrdio radi li se o nečem ozbiljnijem.