Ljutnja je prirodna ljudska emocija i od nje ne treba bježati, ali se s njom treba znati mudro nositi
Konflikt i ljutnja ne samo da vas čine loše raspoloženima nego snažno utječu i na sposobnost obavljanja svakodnevnih zadataka. Primjerice, kad ste ljuti, lošije vozite automobil, a niste baš ni produktivni na poslu. Što nije dobro činiti u ljutnji? Evo savjeta stručnjaka.
Ljutnju ne treba prespavati
Vjerojatno ste barem jednom čuli savjet da je neugodno situaciju najbolje prespavati. Ali nije! Stručnjaci kažu da kad odete u krevet ljuti, zapravo čuvate negativne emocije. San poboljšava memoriju, a najbolje od svega naš mozak pamti emocije. Stoga, nikada ne idite u krevet, ljuti jer ćete samo sebi naštetiti.
Nemojte voziti kad ste ljuti
Vožnja u ljutnji može biti vrlo opasna. Istraživanja pokazuju da se u takvom stanju događa više prometnih nesreća. Zašto? Zato što kad ste ljuti, želite napasti, želite osvetu i postajete iznimno agresivni u prometu. Usto, ljutnja narušava i vid, odnosno niste sposobni vidjeti sve što biste trebali. Dakle, kad ste ljuti, ne sjedajte za volan.
Ne dajte ljutnji oduška
Na prvi pogled možda vam se čini kao dobra ideja da ljutnju 'ispucate', ali to vam neće pomoći. Naprotiv! Istraživanja pokazuju da udaranje, bacanje i vikanje ne vodi do otpuštanja ljutnje nego do njezina povećanja. Umjesto toga, konstruktivno izrazite emocije. Priznajte sebi da ste ljuti i plačite ako vam se plače, a potom duboko dišite i smirite se. Zapamtite, ljutnja šteti samo vama, a ne onome na koga ste ljuti.
Nemojte se svađati
Ljutnja nas ograničava i ako se nastavimo svađati, reći ćemo stvari koje će samo pogoršati situaciju. Umjesto nastavka svađanja i raspravljanja, udaljite se i uzmite si koliko god vam je vremena potrebno za smirenje – 10 minuta ili 10 dana. Tek kad ste mirni i stabilni možete normalno razgovarati. Kad ste ljuti, niste svoji i zato ništa dobro ne može izaći iz toga.
Alkohol nije dobro rješenje
Nerijetko ljudi kad su ljuti posegnu za čašom alkohola kako bi se smirili, ali alkohol zapravo ima suprotan učinak. Točnije, alkohol će vas potaknuti da djelujete u skladu sa svojom ljutnjom jer uklanja samokontrolu. Rezultat je pogoršanje situacije i produljenje ljutnje. Dakle, alkohol nikako nije dobro rješenje kad ste ljuti.
Nemojte se uništavati opsesivnim razmišljanjem
Ako nakon svađe još satima sjedite i razmišljate što vam je sve rekla osoba koja vas je naljutila, znajte da samo sebi činite loše. Neprestano ponavljanje neugodne situacije u glavi zapravo vas zadržava u ljutnji i lošem raspoloženju. Uložite napor i prisilite se misliti na nešto drugo. To nije lako, ali je izvedivo. Podsjetite se da neprestano razmišljanje o svađi šteti psihičkom i fizičkom zdravlju.