TRADICIJA STARA 300 GODINA

Zimski praznici u Zagrebu uz rumunjske tradicije i nastup Brondoșii iz Cavnica

09.12.2024 u 13:06

Bionic
Reading

Udruga Rumunja u Hrvatskoj unijela je božićni duh u zagrebački KIC uz jedinstvene običaje i nastup legendarnih Brondoșii iz Cavnica

Kako izgleda Božić kroz prizmu tradicije stare 300 godina? Posjetitelji Kulturno informativni centar u Zagrebu saznali su to u petak, 6. prosinca, uživajući u nastupu Brondoșii iz rumunjskog Cavnica, izložbi koja slavi rumunjske običaje i okruženju ispunjenom božićnim raspoloženjem.

Udruga Rumunja u Hrvatskoj priredila je događaj koji je na trenutak zagrebački KIC pretvorio u živopisni kutak Rumunjske, gdje se prošlost i sadašnjost isprepliću kroz ples, umjetnost i tradiciju. Događaj je najavila predsjednica Udruge Rumunja u Hrvatskoj, Alina Dobrescu, nakon čega su riječ imali Nj. E. Daniela Mihaela Cămărășan, veleposlanica Rumunjske, Emil Solenički, počasni konzul Republike Moldove u Republici Hrvatskoj, te Veljko Kajtazi, zastupnik rumunjske manjine u Saboru Republike Hrvatske, koji je poslao poruku podrške.

Posebnu pažnju privukli su Brondoșii, plesna grupa iz Cavnica, čiji su šareni kostimi, zastrašujuće maske i zvuk zvona ispričali legendu o mladim muškarcima koji su svojim hrabrim i domišljatim nastupom obranili selo od tatarskog napada prije gotovo 300 godina.

„Ovaj događaj pruža priliku da se povežemo s našim korijenima i podijelimo rumunjske tradicije s našim prijateljima u Hrvatskoj. Brondoșii su simbol naše kulturne baštine i drago nam je što smo ih mogli predstaviti zagrebačkoj publici“, izjavila je Alina Dobrescu, predsjednica Udruge Rumunja u Hrvatskoj.

Uz nastup Brondoșii, gosti su imali priliku razgledati izložbu slika autorice Aline Ocoleanu Lapusneanu, koja je predstavila deset najvažnijih rumunjskih običaja kroz umjetničku interpretaciju. Umjetnost i tradicija spojile su se u snažnu poruku o važnosti prenošenja kulturne baštine na nove generacije.

Narodni običaji i vjerovanja prikazani na izložbi svjedoče o bogatstvu rumunjske kulturne baštine i povezanosti s prirodnim ciklusima, simbolima obnove, plodnosti i duhovnosti. Posjetitelji su imali priliku otkriti fascinantne tradicije poput Babe Dochije, Sânzienele, plesova Călușari i rituala Paparude, duboko ukorijenjenih u narodnoj mitologiji, kao i svečane običaje Uskrsa, Božića i Nove godine s ritualima poput Sorcove i Plugusora. Svaki od ovih običaja priča jedinstvenu priču o vezi ljudi s prirodom, vjerovanjima i zajednicom kroz generacije.

Druženje je proteklo u toploj atmosferi, uz razgovor o budućim projektima Udruge za 2025. godinu, a najmlađi gosti dobili su prigodne blagdanske poklone od Djeda Božićnjaka. Ovaj događaj bio je prilika za slavlje te jačanje zajedništva i promociju bogate rumunjske kulture.