Proslavljenu uzbekistansku pijanisticu, poznatu po interpretacijama Chopina, Liszta i Rahmanjinova te neuobičajenom izvođačkom stilu, domaća je javnost upoznala ponajviše zahvaljujući muziciranju i druženju s našim violončelistom Stjepanom Hauserom. Lola Astanova stiže u Hrvatsku, a povodom velikog koncerta koji će održati 5. studenog u KD-u Vatroslav Lisinski imali smo priliku popričati s njom. Za tportal je među ostalim otkrila koliko nastupa godišnje održava, tko joj je omiljeni glazbenik i u čemu pronalazi modnu inspiraciju
S adresom u Sjedinjenim Američkim Državama, ova pijanistica, skladateljica i producentica ima zavidnu karijeru i na vrhuncu je svoje popularnosti. Osim što zadivljuje vještinom sviranja, njezini obožavatelji posebno vole njezine atraktivne modne kombinacije u kojima se fotografira za društvene mreže. Seksi haljinicama i cipelama s vrtoglavo visokim potpeticama razbija predodžbe o tome kako bi trebale izgledati glazbenice koje se bave klasičnom glazbom. Godine 2012. uvrštena je među 10 stilskih ikona u klasičnoj glazbi.
U Zagrebu i ostalim dijelovima Hrvatske bila je već nekoliko puta, a početkom ljeta 32-godišnjakinja je nastupila na svečanom zatvaranju WTA Croatia Bol Opena na Zlatnom ratu. Toliko joj je svidjelo u Bolu da je ondje snimila i videospot za pjesmu 'Inspirit'. Sada dolazi održati nastup u Lisinskom. Riječ o regionalnoj turneji, prije Zagreba nastupa u Ljubljani, a zatim i u Beogradu.
Jeste li oduvijek željeli biti glazbenica? Koliko ste imali godina kad ste počeli svirati?
Jesam, željela sam biti glazbenica otkad znam za sebe, a svoju prvu glazbenu lekciju imala sam u dobi od šest godina.
Zašto ste se odlučili preseliti u SAD?
To je još uvijek zemlja mogućnosti i mjesto na kojem su osobne granice ograničene samo maštom i voljom.
Stalna nastupanja, turneje svijetom za vas su postali način života. Koliko koncerata imate tijekom godine?
Davno sam donijela odluku da sviram ograničen broj koncerata godišnje i svaki je od njih na svoj način poseban i drukčiji. Tako sam prošle godine imala oko 30 nastupa.
U čemu najviše uživate dok ste na turneji?
Uživam u otkrivanju novih mjesta i upoznavanju zanimljivih ljudi. Kad često putujete, počinjete shvaćati koliko je naš planet zapravo mali i koliko smo svi zapravo usko povezani. To je snažna sinergija.
Kako organizirate dan kad imate koncert?
Volim da to prolazi u sporom i opuštajućem tempu. Obično se dobro naspavam, doručkujem u svojoj sobi, a popodne odlazim na tonsku probu i pokušavam malo razgledati grad u kojem nastupam prije nego što se počnem pripremati za koncert.
Što publika može očekivati od vašeg nadolazećeg nastupa u Zagrebu?
Može očekivati neočekivano. Odlučila sam da ću na Balkanu predstaviti nekoliko svojih potpuno novih skladbi. Dinamične su i vrlo moćne, pa se nadam da će publika zaista uživati u njima.
Tko vam je omiljeni glazbenik i što posebno volite kada nastupate s njim?
Imala sam sreću nastupati s mnogim vrsnim glazbenicima, ali najdraži od njih mi je Sting, s kojim ću tek nastupati. Bio mi je san jednog dana odsvirati koncert s njim.
Kako ste vi i Stjepan Hauser otkrili jedno drugo?
Ideja za suradnju potekla je od njega, posegnuo je za mnom i snimili smo nekoliko vrlo uspješnih skladbi.
Osim klasične i elektroničke, koja vam je najdraža glazba?
Uživam u raznovrsnoj glazbi jer sjajni umjetnici mogu se pojaviti u bilo kojem glazbenom žanru. Na primjer, neki od najcjenjenijih pjesnika našeg vremena su hip-hop umjetnici, a neke rap pjesme nevjerojatno su kreativne i dobro producirane. Sjajnu inspiraciju i energiju nalazim i u rock glazbi. Dakle, uvijek pokušavam držati uši i um otvorenima za sve vrste glazbe.
Biti umjetnik pruža puno slobode, ali također zahtijeva disciplinu i ograničeno slobodno vrijeme. Uspijevate li pronaći vremena za sebe? Što za vas znači opuštanje?
Slobodno vrijeme doista je dragocjeno i što sam starija, to ga više cijenim. Opuštanje za mene znači prije svega opuštanje uma i to najviše volim raditi negdje u blizini toplih tirkiznih voda.
Tko je vaš klavirski idol?
Vladimir Horowitz moja je vječna inspiracija u svijetu glasovira.
Na koju izvedbu ili snimku ste najviše ponosni?
Ono na što sam najviše ponosna snimke su koje upravo završavam i koje će biti objavljene pred kraj godine. Rezultat su dugog glazbenog putovanja i označavaju potpuno novo poglavlje moje glazbene karijere.
Da možete naučiti svirati bilo koji drugi instrument, koji biste odabrali i zašto?
Zapravo nikad ne mislim o tome jer pri sviranju klavira i klavijatura ima puno zvučnih mogućnosti. Ali sam, recimo, znatiželjna i zanima me kako postati DJ!
Iznenađujete publiku svojim atraktivnim izgledom u svijetu klasične glazbe. Kako su ljudi reagirali? Jeste li dobivali negativne kritike?
Nikad nisam mislila da radim nešto revolucionarno, jer sam samo ono što jesam. No čini se da sam u tom procesu srušila mnoge konzervativne stavove koji na klasičnu glazbu gledaju kao na prepariranu životinju u staklenom kavezu u muzeju. Imam bitno drugačiji pogled na umjetnost. Umjetnost je za mene 'stvar' koja živi i diše, bez ikakvih ograničenja i strahova. A ako to uznemiri neke ljude, onda moj show nije za njih i oni dalje mogu gledati te 'preparirane životinje'.
Od koga ili gdje tražite modnu inspiraciju?
Tražim je doslovno svugdje, uključujući glazbu. Uvijek kažem da Rahmanjinov savršeno ide uz Chanel!