POVIJESNI USPJEH

Evo o čemu govori hrvatski kandidat za Oscara 'Čovjek koji nije mogao šutjeti'

23.01.2025 u 15:21

Bionic
Reading

Film Nebojše Slijepčevića već je ostvario ogromno priznanje, a sada je stiglo i ono najveće – nominacija za Oscar u kategoriji najboljeg kratkometražnog filma! Film koji govori o tragediji koja se dogodila u Bosni i Hercegovini 1993. ostavila je golem dojam na sve gledatelje, a priča će nas natjerati da preispitamo koju ulogu biramo

Nakon što je napravio povijesni uspjeh za hrvatski film osvojivši Zlatnu palmu za najbolji kratkometražni film u Cannesu, film 'Čovjek koji nije mogao šutjeti' Hrvatskoj je donio i nominaciju za Oscara! Točnije, našu prvu nominaciju za Oscar u ovoj kategoriji.

'Štrpci, Bosna i Hercegovina, 27. veljače 1993. Putnički vlak na liniji Beograd – Bar zaustavljaju paravojne snage u akciji etničkog čišćenja. Dok odvode nevine civile, samo jedan od pet stotina putnika usuđuje im se suprotstaviti. Ovo je istinita priča o čovjeku koji nije mogao šutjeti', stoji u sinopsisu filma Nebojše Slijepčevića.

Film koji šaljemo na najprestižniju dodjelu nagrada donosi samo jednu od teških ratnih priča s domaćeg nam prostora, a koja je i danas itekako aktualna, imajući na umu ratne sukobe koji nas okružuju.

'Prikazujući kontekst straha koji paralizira sve ostale osjećaje i vrijednosti kroz drugog čovjeka, Slijepčević je u ovome filmu postigao to da je čin Tome Buzova prikazan kao čisto herojski, što je i bio', zaključila je u svojoj kritici naša istaknuta kritičarka Zrinka Pavlić s naglaskom na pitanje: 'Slijepčević nas takvim postupkom pita koji smo od ta dva čovjeka mi. Točnije, samo nas pita jesmo li čovjek koji ne može šutjeti.'

Priča o Tomi Buzovu

Film koji je zaintrigirao europsku, ali i svjetsku filmsku donosi priču o Kaštelaninu Tomi Buzovu, umirovljenom oficiru Jugoslavenske narodne armije koji nije mogao gledati kako se pred njegovim očima odvija nepravda.

U putnički vlak na liniji Beograd – Bar u Štrpcima u Bosni i Hercegovini uđu srpske paravojne snage u akciji etničkog čišćenja s ciljem likvidiranja muslimana. Trenutak u kojem Buzov više nije mogao šutjeti je trenutak u kojem donosi odluku da će se suprotstaviti izdvajanju muslimana iz vlaka, pri čemu spasi život 17-godišnjem muslimanskom mladiću.

U tom je ratnom zločinu ubijeno 19 muslimana, a zbog suprotstavljanja vojnicima i sam je Tomo Buzov izgubio život.

'Prva ideja za film došla je od producenta Danijela Peka, koji mi je prije pet godina poslao tekst Borisa Dežulovića i rekao: 'Hajdemo raditi film o ovome'. Sjećam se da sam sjedio u autobusu i odmah mu odgovorio da može, ali da film ne želim snimiti iz perspektive Tome Buzova, nego iz perspektive čovjeka koji je sjedio do njega u kupeu i šutio. Pek se složio i to je bilo to, čitav se dogovor odvio u petnaestak minuta. Nekoliko godina kasnije, uz pomoć Fonda za humanitarno pravo iz Beograda, dokopao sam se spisa sa suđenja počiniteljima tog ratnog zločina. Pročitao sam nekoliko tisuća stranica svjedočanstava i napravio prvi draft scenarija u kojem su svi likovi osim Buzova izmišljeni, ali dijalozi su temeljeni na stvarnima', komentirao je Slijepčević ranije za Večernji list.

nakon cannesa

Pogledajte tko je sve došao na proslavu Zlatne palme za film 'Čovjek koji nije mogao šutjeti'

Pogledaj galeriju

U filmu glavnu ulogu igra Goran Bogdan, a uz njega i Alexis Manenti, Dragan Mićanović, Silvio Mumelaš, Lara Nekić, Priska Ugrina, Dušan Gojić, Nebojša Pop Tasić, Mijo Pavelko, Martin Kuhar, Jakov Zovko te Robert Ugrina.