Politika je oduvijek zanimljiva tema. Još 2000-ih svi su nestrpljivo iščekivali nove epizode serije 'Zapadno krilo', a serije političke tematike i danas su među najpopularnijima. Na Netflixu su nedavno izašle čak dvije dobro ocijenjene političke serije, a gledatelji su ih dočekali s odobravanjem
U vrijeme kada svijetom vladaju politički nemiri, mi čak i u slobodno vrijeme želimo pratiti politiku. Iako češće posežemo za donekle izmišljenim političkim sadržajem, serije političke tematike u posljednje su vrijeme pravi hit i rijetko se koja pokaže kao potpuni promašaj.
Serije političke tematike privlače sve veću publiku jer pružaju gledateljima lažan dojam da mogu shvatiti događanja u svijetu, ali i omogućuju gledateljima da zavire u kompleksan svijet političke moći i intriga koji je inače nedostupan običnim građanima. Kroz fikcijske narative, politika postaje pristupačnija široj publici, a ne samo onima koji su već dio javne sfere, što potencijalno može imati pozitivne učinke na političku kulturu gledatelja. Takve serije uspješno kombiniraju napetu dramu s realističnim prikazom političkih procesa pružajući istovremeno vrhunsku zabavu i prostor za promišljanje o suvremenim političkim pitanjima i moralnim dilemama koje okružuju vladajuće krugove.
Profesor Joseph Uscinski je 2009. otkrio da je više filmova o američkim predsjednicima objavljeno tijekom demokratskih nego republikanskih administracija, iako napominje da je teško definirati namjere iza filmova jer na njihovo stvaranje utječe mnogo faktora. Bez obzira na političku klimu filmaši naglašavaju da su njihovi projekti prvenstveno priče, a ne dokumentarci.
Premda ovi projekti ne odražavaju točnu politiku koja se trenutno odvija u Washingtonu, svima je jasno da su ovakvi zapleti vrlo mogući, i upravo zato su tako zanimljivi.
'Zero Day'
Moralne dileme u fokusu su serije 'Zero Day', prve serije koja je privukla i Roberta De Nira koji u seriji tumački bivšeg predsjednika pred kojim je teška odluka: zaštititi zemlju prikrivanjem istine ili riskirati gubitak kćeri otkrivanjem istine javnosti.
Serija istražuje teme dezinformacija, subjektivnosti činjenica i osobnih dilema u svijetu složenih političkih zavjera, a izvršni producent, sukreator i suvoditelj serije Eric Newman komentirao je za Tudum kako je cilj serije pokazati kako sredstva ne mogu uvijek opravdati cilj.
Jasno je da Robert De Niro ne glumi stvarnog predsjednika, no serija je itekakav uvid u Bijelu kuću. Naime, produkcijska ekipa serije dovela je bivšeg glavnog zamjenika tajnika za tisak Bijele kuće Erica Schultza i bivšeg specijalnog agenta FBI-a Clinta Yatesa kao konzultante kako bi emisija bila što realističnija.
'Osjećaj da imate unutarnji trag do tog svijeta privlačan je mnogim ljudima', komentirao je kritičar pop kulture Hunter Harris za T&C.
'The Residence' i 'The Diplomat'
Osim navedene, na Netflix je nedavno stigla i serija 'The Residence' koja tematizira misterij ubojstva smješten u Bijelu kuću u produkciji Shonde Rhimes, a veliku pozornost dobila je i nova sezona serije 'The Diplomat' koja je prije par mjeseci stigla na Netflix i privukla gledatelje realističnim prikazom složenog svijeta međunarodne diplomacije, gdje glavna junakinja Kate Wyler kao američka veleposlanica u Ujedinjenom Kraljevstvu vješto navigira kroz političke intrige, manipulacije obavještajnim podacima i složene odnose između američke i britanske vlade.
Prema IMDB-u najbolja politička serija svih vremena je serija 'Zapadno krilo' koja broji 155 epizoda. Martin Sheen u glavnoj je ulozi odigrao predsjednika, a serija se u Hrvatskoj emitirala od 2. listopada 2000. do 15. veljače 2007. godine na HRT-u.