Otkako se Justin Baldoni našao u fokusu, na površinu je isplivala i njegova zanimljiva vjera bahaizam. Nastala je u Perziji, promiče opće dobro, no malotko zna za što se zalaže
Bahaizam je relativno mlada svjetska religija te je nastala u 19. stoljeću u Perziji, na području današnjeg Irana. Osnivač ovog religijskog pokreta, Bahaulah (1817.-1892.), tvrdio je da je došao na svijet kako bi ispunio proročanstva svih velikih religija i donio univerzalno božansko otkrivenje za cijelo čovječanstvo, a tako i pomirio ljude različitih vjeroispovijesti.
Danas ima milijune sljedbenika širom svijeta i nastoji pridonijeti izgradnji globalne zajednice utemeljene na miru, pravdi i jednakosti.
Za što se zalaže bahaizam?
Jedan od temelja ove vjere uvjerenje je da su sve velike svjetske religije dio istog duhovnog procesa koji vodi većem razumijevanju Boga i čovječanstva.
Tako snažno promiče vrijednosti poput jednakosti, tolerancije, mirnog suživota i poštovanja ljudskih prava te sljedbenici ove vjere smatraju da je svaki pojedinac odgovoran za izgradnju boljeg svijeta i jačanje zajedništva, a glavni je prorok propisao principe socijalne pravde, što uključuje smanjenje razlika između bogatih i siromašnih, promicanje solidarnosti i izgradnju mira.
Osim toga, naglašava se važnost obrazovanja, ravnopravnosti između muškaraca i žena, a važan naglasak stavlja se i na očuvanje prirodne ravnoteže i zaštitu okoliša.
Ima li u bahaizmu blagdana?
Ova vjera ima nekoliko važnih blagdana, od kojih su neki povezani s ključnim događajima iz života osnivača Bahaulaha, kao i njegova prethodnika, Baba. Osim njih, zajednice imaju dane posta i odmora, kao i blagdane koji se temelje na duhovnim običajima i proslavama. Među najvažnijim blagdanima su:
- Navruz – nova godina slavi se 21. ožujka te označava prvi dan proljeća i početak novog vjerskog kalendara
- Ridvan – ovaj blagdan slavi trenutak u kojem je Bahaulah objavio svoju misiju i utemeljio vjeru, a traje 12 dana (počinje 21. travnja i završava 2. svibnja)
- Dan Baba – 23. svibnja, dan u kojem je Bab, prethodnik Bahaulaha, poginuo, slavi se kao važan događaj za zajednicu
- Dan Bahaulaha – 29. svibnja, dan u kojem je Bahaulah preminuo, slavi se u čast njegova života i učenja
- Blagdan posta – vjernici poste od zore do zalaska sunca 19 dana u ožujku, a taj period završava na Navruz.
Imaju li bahaističke zajednice crkvu kao građevinu?
Iako nemaju tradicionalnu crkvu u uobičajenom smislu, imaju tzv. kuće obožavanja.
Ove kuće obožavanja služe kao centri za molitve, meditaciju, studij i zajedničke aktivnosti, a sagradile su ih vjerske zajednice diljem svijeta. Svaka kuća obožavanja jedinstvena je i simbolizira univerzalnost vjere, a mogu se čak i prepoznati po svojoj arhitekturi, često inspiriranoj prirodom i jednostavnošću. Crkve ovog tipa otvorene su za sve ljude, bez obzira na njihovu religijsku pripadnost, što odgovara i principima koje promoviraju.
Ipak, ova vjera naglašava osobnu povezanost s Bogom, što nije isključivo vezano za građevinu u kojoj se prakticira vjera.
Poznati koji prakticiraju ovu vjeru
Justin Baldoni i bivša ljubav Blake Lively, zvijezda serije 'Tračerica i 'Ti' Penn Badgley također su poznati po tome što prakticiraju bahaizam. Baldoni, glumac i producent, otvoreno govori o svom duhovnom putovanju, a Badgley nerijetko ističe to da ga njegova vjera oblikuje u osobnom životu i profesionalnoj karijeri.
Obojica o njoj nerijetko progovaraju upoznajući javnost s time što zastupa ta još podosta neistražena religija.
'Suština vjere je obilje djela, a malo riječi. Za mene su djela vjera, a ne riječi. Misli se na svjesno znanje, a zatim na ispravno prakticiranje dobrih djela', rekao je Baldoni u jednom od intervjua, zastupajući stav acta non verba, tj. to da ne možeš biti vjernik ako samo znaš nešto, već ako djeluješ u skladu s time.
Badgley aktivno djeluje u svijetu glume od razdoblja rane adolescencije, a tada se i preselio u Hollywood kako bi gradio karijeru.
S obzirom na to da je riječ o formativnim godinama života, glumac si je, poput mnogih, često postavljao pitanja o smislu života i svom mjestu u svijetu koji ga okružuje.
'S 12 sam se preselio u Hollywood, doslovno u Hollywood, ne samo stanjem duha, nego u stvarno mjesto, i počeo sam se profesionalno baviti glumom. Dakle bio sam uveden ili indoktriniran nekom vrstom zadane religije naše kulture, za koju biste mogli reći da je, na neki način, prilično kapitalistička. Doživio sam to kao nešto bez smisla, bez svrhe, nekako blago nihilističko. I tako sam te godine počeo doživljavati vrlo poznat i jasan oblik malaksalosti, kao posljedicu nesigurnosti u to da uopće postoji smisao postojanja…', objasnio je Badgley, a s novom vjerom upoznao se kao 24-godišnji mladić:
'Imao sam 24 godine kada mi je predstavljena ova religija. Bio sam u prašumi u Kolumbiji, odsjeo sam s tamošnjim domorodačkim plemenom Kogi i upoznao sam bahaizam. Kasnije sam deklarirao svoju vjeru, formalno se upisao i postao bahai s 28 godina, tako da je to bilo razdoblje od četiri godine u kojem sam je svjesno istraživao.'