Nova Netflixova serija 'Sjena i kost' (Shadow and Bone) temelji se na vrlo popularnoj fantasy seriji romana za mlađu odraslu publiku isto tako mlade autorice Leigh Bardugo. Ako se tek upoznajete sa zamršenim svijetom Grishaverse, obilježenim ratovima i magijom, vodič za početnike novinara Nicka Romana u Entertainment Weeklyju olakšat će vam praćenje serije
Prije svega, što je Grishaverse?
Grishaverse se odnosi na sve priče iz knjiga Bardugo, smještene u svijet koji je autorica opisala više kao imperijalnu Rusiju, nego srednjovjekovnu Englesku, u kojem se više repetiraju puške, nego što se povlače široke sablje.
Trilogija 'Sjena i kost' sastoji se od romana 'Shadow and Bone', 'Siege and Storm' i 'Ruin and Rising'. Tu su i duologije 'Šest vrana' ('Six of Crows' i 'Crooked Kingdom'), čija se popratna priča na vremenskoj crti odvija nakon trilogije 'Sjena i kost', te 'King of Scars' ('King of Scars' i 'Rule of Wolves'), također smještena u neko drugo vrijeme. Bardugo je napisala i druge romane, poput 'The Language of Thorns' i 'The Lives of Saints'.
U svijetu Grishaverse, koji ime duguje Grishama, ima zaista puno toga za listanje, ali za uživanje u Netflixovoj seriji 'Sjena i kost' stvarno ne morate pročitati sve to.
Što je Grisha?
U našem svijetu to bi bilo nešto što koristimo kad se referiramo na korisnike magije iako oni to ne nazivaju magijom, nego Mala znanost. Grisha može manipulirati materijom na najosnovnijoj razini, dakle ne može stvoriti materiju ni iz čega, ali može manipulirati onime što je okružuje.
U izmišljenoj zemlji Ravke, u kojoj se odvija radnja, kralj najvišim činom Grishe smatra Corporalke, koji vladaju životom i smrću. Svi unutar ovog ranga, koje se naziva Heartrenderi, mogu kontrolirati protok krvi i puls, a obučeni su tako da mogu ubiti na licu mjesta.
Healeri su iscjelitelji, Etherealki su prizivači, Skvilleri mogu prizivati vjetar, Inferni mogu manipulirati vatrom, a Tidemakeri mogu kontrolirati vodu.
Ovdje nema zemaljskih prizivača u smislu da Grishom mogu bacati gromade preko glava, ali postoje Materialki ili Fabrikatori. Rangirani kao Durasti, mogu manipulirati čvrstom materijom poput kamena, metala, drveta i tekstila, što je sposobnost koju koriste za izradu stvari. Više su mislioci nego borci, ali neki ipak odlaze i u bitke. Alkemi (alkemičari) su poznati po kemijskim manipulacijama, što im dobro dođe za izradu eksplozivnog praha i otrova.
Srest ćete se i s nekim drugim vrstama Grishe, koje su ipak rjeđe. Tailori (krojači) su poput iluzionista koji mogu privremeno promijeniti fizički izgled sebe i drugih, a kralj i kraljica Ravke imaju jednog takvog na raspolaganju u svojoj palači.
Prizivači sjene (Shadow Summoners) mogu manipulirati tamom, koja je puno moćnija nego što zvuči. General Krigan (takav je lik Bena Barnesa) jedini je prizivač sjene u kraljevskoj vojsci Grishe, nazvanoj Druga vojska, koju i vodi. Krigan dovoljno vlada svojim sposobnostima da ne samo da može zaslijepiti nekoga sjenom, već ga i ubiti.
Najpoželjniji od Grishe je nedostižni Prizivač sunca (Sun Summoner), koji može dočarati svjetlost.
Zašto su Prizivači sunca tako poželjni?
Vraćajući se vremenskom crtom Ravke stotinama godina prije događanja iz 'Sjene i kosti', tadašnji kralj izabrao je Prizivača sjene za svog vojnog savjetnika. Ovaj je Grisha, kako se priča, bio gladan još moći i potaknuo je kralja na velikodušnost.
Tada je upotrijebio zabranjeni oblik Male znanosti nazvan merzost kako bi pokušao formirati vojsku. Dok se Mala znanost bavi manipuliranjem materijom, merzost se bavi stvaranjem, a zabranjena je jer traži veliku žrtvu od Grishe. Prizivač sjene postao je poznat kao Crni heretik jer je izgubio kontrolu nad moći i nehotice stvorio Nabor sjene.
Što je Nabor sjene?
Nabor sjene, ili jednostavnije Nabor, veliko je prostranstvo neprobojnog mraka koji presijeca Ravku. Kroz njega se ne može jednostavno putovati jer tamo žive grozna krilata stvorenja zvana volcra. Neki su i preživjeli putovanje kroz Nabor i živjeli da bi ispričali priču, ali ostali su im ožiljci.
Nabor je teško i zaobići jer je na sjeveru jako militarizirana zemlja Fjerda, koja neprestano prijeti napadom na Ravku. Osim toga, ljudi o Grishi misle kao o demonskim vješticama, a postoje i specifični lovci zvani drüskelle koji prijete Grishinim životima. Na jugu je druga zemlja, Shu Han, koju bismo u našem svijetu protumačili kao azijsku naciju, a koja je također ratovala s Ravkom.
Dakle Nabor je ogroman problem za Ravku, podijeljenu na Istočnu Ravku (unutrašnjost) i Zapadnu Ravku (obala). Istočna Ravka time je spriječena u trgovanju s drugim teritorijima. Zapadna Ravka opskrbljivala ju je zalihama kad je mogla, ali sada žele postati neovisna nacija.
Stvaranje Nabora također je neko vrijeme stvaralo stigmu oko Grisha, posebno Prizivača sjene, ali sada, u ovoj glavnoj priči, trenutni je kralj Ravke uzvisio Grishu te sada ona zauzima posebno mjesto u Drugoj vojsci njegove palače. Jedini je problem to što Grisha, nakon što ih otkriju, zapravo nema izbora hoće li se pridružiti tome ili ne.
Dakle Prizivač sunca mogao bi rastjerati Nabor?
Tako kaže legenda. Alina Starkov, koju u seriji glumi Jessoe Mei Li, otkriva se kao Prizivač sunca i započinje cijelu ovu sagu.
Ona je nižerangirani kartograf u kraljevoj Prvoj vojsci (vojsku Ravke činili su oni koji nisu bili pripadnici Grisha), u kojoj je sa svojim najboljim prijateljem iz djetinjstva i sirotišta Malyenom Oretsevom (Archie Reneaux) u službi tragača. Ona je napola Shu, zbog čega je cijeli život suočena s rasnom diskriminacijom, zanemarivana i ignorirana. Međutim kad uđe u Nabor na skifi i na družinu navali volcra, ona nehotice oslobodi svoje neiskorištene moći Prizivača sunca i odagna stvorenja eksplozijom žarećeg svjetla. To je stavlja na radar Grisha, konkretno generala Kirigana, koji je prima u njihove redove.
Ovo je glavna polazišna točka za prvu knjigu 'Sjena i kost', kao i za prvu sezonu serije.
Je li prva sezona adaptirana prema događajima iz knjiga 'Sjena i kost'?
Ne baš. Prvih osam epizoda serije zapravo su kombinacija dviju knjiga Grishaversea: 'Sjene i kosti' i 'Šest vrana'.
'Šest vrana' više je poput fantastične priče o pljačkama što se odvija u Ketterdamu, glavnom gradu otočne države Kerch, koja se nalazi u oceanu blizu Shu Hana. Epicentar je kriminala i prevaranata i vrlo različita od krajolika Ravke.
Kao što je već spomenuto, knjiga se događa nakon događanja u 'Sjenama i kostima', ali showrunner Netflixove serije Eric Heisserer toliki je fan 'Šest vrana' da su on i Bardugo odlučili pretočiti elemente priče u 'Sjenu i kost' na načine koje će dugogodišnjim čitateljima knjiga biti zabavno otkrivati.
Kao što je Bardugo objasnila za EW, nemoguće je spojiti zaplete ovih dviju priča pa su morali 'smisliti Frankensteina' od njih.
'Previše je antagonista, previše magije i sve je prebrzo. Dakle odlučili smo zaključati ih zajedno koristeći priču o 'Sjeni i kosti', ali dovesti u nju neke likove iz 'Šest vrana'. Čim smo shvatili koji je to mehanizam, shvatili smo i kako će sve to funkcionirati', rekla je Bardugo.
Zbog toga ćemo u seriji upoznati likove poput Kaza Brekkera (Fredy Carter), vođe bande Crows i zvijezde u usponu u kriminalnom podzemlju; Inej Ghafa (Amita Suman) zvane Wraith, članice Kazove bande koja je poput Batwoman, Black Widow i Sinbad u jednom; Jaspera Faheya (Kit Young), strijelca i kompulzivnog kockara Vrana; Nine Zenik (Danielle Galligan), Hartrendera i špijunka vojske Grisha koja dolazi u kontakt s Matthiasom Helvarom (Calahan Skogman), fjerdanskim drüskelleom.
Hoće li druga sezona onda istovremeno adaptirati knjige 'Siege of Storm' i 'Crooked Kingdom'?
Prerano je reći. Iako oko prve sezone vlada velika pompa, a 'Sjena i kost' dolazi u paketu s privrženom vojskom obožavatelja, Netflix trenutno još nema u najavi drugu sezonu. To ne znači da Heisserer i Bardugo nemaju ideje kako bi se taj scenarij mogao odigrati.
'Imam hrpe materijala. Ne znam hoće li ikad ugledati svjetlost dana. Imamo puno velikih, velikih planova. Ali korak po korak. Samo da vidimo hoće li prva sezona doskočiti onako kako se nadamo', objasnio je Heisserer za EW.