O moćnoj njemačkoj plemkinji i uspješnoj poslovnoj ženi posljednjih dana pišu mnogi mediji diljem Europe. Ne samo da je opisuju kao najvažniju investitoricu u brojne start-upove, ali i toliko u Europi traženu umjetnu inteligenciju, već i kao jednu od rijetkih koji se ne ustručavaju prkositi Donaldu Trumpu
Njezino ime je Jeanette zu Fürstenberg i zajedno sa svojim suprugom, Christianom zu Fürstenbergom, upravlja fondom ‘La Famiglia’. Upravo zahvaljujući svojoj nevjerojatnoj poslovnoj sposobnosti, Jeanette raspolaže milijardama dolara koje i više nego uspješno usmjerava tamo gdje je potrebno.
‘Naša zemlja, naš kontinent i koncentracija talenata su toliko jaki da se ne bojim za budućnost, unatoč svim otporima i nedaćama’, izjavila je Jeanette u jednom intervjuu
Rođena 1982. u Münchenu, Jeanette Catherine, poznata i kao princeza od Fürstenberga, odrastala je uz uspješne roditelje, od kojih je učila. Peer Griesel porijeklom je iz Duisburga i njegova je obitelj imala trgovinu namještaja, dok je majka Ghislaine Elsbeth Cecile Rademacher-Dubbick odrastala u obitelji koja je u svom portfelju imala tvrtku Krohne Messtechnik iz Duisburga.
Upravo je zahvaljujući svom djedu Jeanette dovoljno rano shvatila što sve poduzetnici mogu postići svojim inovacijama. To je i razlog zašto je upisala komunikacije i ekonomiju na sveučilištu u Münchenu, a potom i ekonomiju u Londonu i Parizu, gdje je i magistrirala. Ova europska plemkinja danas se može pohvaliti doktoratom iz poslovne administracije, s fokusom na poduzetništvo i umjetnost tijekom renesanse, a koji je stekla na Sveučilištu u Berlinu.
Prijestolonasljednik oženio pučanku
Udajom za četiri godine starijeg Christiana zu Fürstenberga, punog imena Christian Joachim Maximilian Egon Hugo Eusebius Maria Hubertus, za kojeg se udala 2010., a koji je sve do tada slovio za najpoželjnijeg neženju u Njemačkoj, Jeanette je dobila i svoju titulu princeze.
To je bio i više nego dovoljan razlog da Jeanette dobije i svoje prve naslovnice u njemačkim medijima, koji su se raspisali o ‘prijestolonasljedniku koji ženi pučanku’. Naime, Christian je nasljednik titule princa od Fürstenberga, pa je bilo logično da će i njegova supruga, udajom, dobiti titulu princeze.
Supružnici zu Fürstenberg iznimno dobro funkcioniraju zajedno, a slobodno vrijeme najradije provode na putovanjima ili igranju pola i jahanju konja. Ponosni su roditelji čak četvero djece - princa Tassila (13), princeze Marije Cecilije (10), princa Tristana (7) i najmlađe princeze Leontine (5).
Svoju karijeru Jeanette je počela graditi u tvrtkama poput Ernst & Young, Synthesis i AXA, a zajedno sa suprugom, s kojim je i poslovna partnerica, osnovala je fond rizičnog kapitala La Famiglia koji ulaže u tehnološke tvrtke u ranoj fazi, diljem Europe i Amerike.
Jedan od prvih start-upova u koje je uložila bila tvrtka za digitalnu logističku tehnologiju Forto iz Berlina. Da je odluka bila i više nego dobra govori i podatak da se tom start-up danas vrijednost mjeri u više milijardi dolara.
‘U početku mi zapravo nije bila namjera osnovati investicijski fond. Željela sam pomoći da ovdje u Njemačkoj ne izgubimo kontakt na međunarodnoj razini’, priča Jeanette zu Fürstenberg, koja je službeno titulu princeze dobila prošle godine kada je umro njezin svekar.
Kako je otkrio njezin suprug, Christian zu Fürstenberg, namjera im je da se tradicija očuva, ali i da se titula princa prenese na sljedeću generaciju.
Ta čast pripasti će najstarijem sinu, princu Tassilu, koji će ujedno postati odgovoran i za poslovno castvo svoje obitelji. On će naslijediti sve tvrtke, kuće, dvorce i zemlju, kao i titulu.
Život u dvorcu
Iako im poslovne obveze oduzimaju puno vremena, i Jeanette i Christian trude se svakoga jutra doručkovati zajedno s djecom, u svom dvorcu Donaueschingenu, koji je ujedno i sjedište njihove tvrtke. Nakon zajedničkog doručka, djeca odlaze u školu, dok njih dvoje kreću s poslom.
Upravo je suprug princezi najveća podrška, osobito u njezinim nastojanjima da pomogne u razvijanju europskog IT sektora.
‘Europska tehnologija ključna je za našu snagu, suverenitet i otpornost i stoga su temeljni elementi za našu budućnost. ptimistična sam oko budućnosti Europe, posebno u svijetu tehnologije. Prihvatimo izazov’, izjavila je Jeanette zu Fürstenberg, koja je prije tri godine proglašena investitoricom godine.
Inače, Jeanette se može pohvaliti i svojom knjigom, objavljenom krajem siječnja ove godine, a koja nosi naziv 'Wie gut wir sind, zeigt sich in Krisenzeiten' ('Koliko smo dobri, vidi se u kriznim vremenima', op.a.). Kad ju je napisala, kaže, nije mogla znati da će datum objave 'pasti' u posljednjim danima slomljene federalne vlade, ali i na samom početku Trumpove nove vladavine. 'Trump je prilika. Tjera nas da se usredotočimo na vlastite snage', poručila je zu Fürstenberg.