Vladajuća kraljica Belgije samozatajna je žena koja zrači toplinom, ali i odmjerenošću i otmjenošću, pa je možda baš zato smatraju omiljenom belgijskom kraljicom svih vremena. Povodom njezina rođendana izdana je knjiga što otkriva detalje koje su rijetki znali o njoj, stoga sada možemo bolje upoznati Mathilde
Belgijski dvor nedavno je proslavio kraljičin okrugli rođendan. Kraljica Mathilde napunila je 50 godina, što je vrlo važna obljetnica za jednu od najomiljenijih belgijskih vladarica svih vremena. Sa suprugom, kraljem Philipom, na tronu je od 2013. godine, a u desetak godina vladavine od nje nikada nismo vidjeli pogrešnu gestu ili čuli krivu riječ.
Zanimljivo je da je 2023. ujedno godina u kojoj se obilježava deset godina vlasti novog belgijskog kraljevskog para jer je 21. srpnja 2013. Philipov otac, kralj Albert I, abdicirao u korist sina.
Povodom njezinog 50. rođendana izdana je knjiga 'Matilda 50: 10 godina kraljica' (Mathilde 50: 10 jaar koningin). Djelo je napisalo na nizozemskom, a opisuje kraljicu prema riječima njezinih bliskih prijatelja i suradnika.
Vrlo originalno ime
Kraljica Mathilde ima vrlo originalno ime koje joj je dano pri rođenju. Njezino ime u cijelosti glasi: Jonkvrouw Mathilde d'Udekem d'Acoz. Jonkvrouw znači 'mlada žena'.
Rođena je s plavom krvlju
Većina sadašnjih kraljica ili onih koje će to tek postati rođene su u 'normalnim' obiteljima, primjerice Kate Middleton, Letizia od Španjolske, Mary od Danske, Maxima od Nizozemske, Charlene od Monaka (istina, ona je samo formalno princeza). Mathilde se, s druge strane, može pohvaliti plavom krvlju na svojoj strani obitelji. Ona je kći grofa Patricka i grofice Anne Marije d'Udekem d'Acoz.
Prva je kraljica belgijskog podrijetla u toj zemlji
Vjerovali ili ne, ali Mathilde je prva kraljica supruga Belgije rođena unutar granica te zemlje. Rodila se u Uccleu, najvećoj općini u regiji glavnog grada Bruxellesa. Za razliku od nje, supruga prethodnog vladara Alberta II je Talijanka Paola Ruffo di Calabria, a supruga kralja Baudouina Španjolka Fabiola de Mora y Aragón. Nadalje, belgijske kraljice bile su Austrijanka, Francuskinja, Španjolka, Šveđanka i Njemica.
Ona je majka prve buduće belgijske kraljice
Od 18. stoljeća do danas samo su muškarci bili na prijestolju Belgije, a žene su postajale kraljicama samo zbog supruga. Ipak, sljedeća generacija vidjet će promjenu jer buduća kraljica bit će najstarija kći Mathilde i Philipa. Princeza Elizabeta jednog dana postat će tako vladarica, a Mathilde će ostati zapisana u povijesti kao majka prve belgijske kraljice.
Ima diplomu
S godinama to postaje normalno, ali fakultetsko obrazovanje nije uvijek bilo očekivano od vladara. Sadašnja kraljica Belgije diplomirala je psihologiju, a nekoliko godina radila je kao logopetkinja.
Kralja Philipa upoznala je na neobičnom mjestu
Prvi susret Mathilde i Philipa dogodio se na teniskom meču 1996. godine. Od tada se nisu razdvajali, a vjenčali su se tri godine nakon tog susreta.
Govori nekoliko jezika
Mathilde od Belgije savršeno govori nekoliko jezika, što joj odlično pomaže u državničkim zadacima. Belgijska kraljica tako zna francuski, njemački, danski, engleski i talijanski jezik.
Putovala je svijetom s ruksakom
Mathilde voli avanture, iako se to ne bi očekivalo od kraljice. Velika je ljubiteljica avanturističkih putovanja, no zbog obveza morala je smanjiti njihov broj. Kada je bila mlada, dosta je putovala na taj način, a prije nekoliko godina s obitelji je prešla hodočasničku rutu Camino de Santiago da grada Santiago de Compostela.
Povezana je s drugim europskim kraljevskim obiteljima
Mathilde od Belgije omiljena je u kraljevskim krugovima pa je tako kuma princeze Alexije od Nizozemske, kćeri Maxime i Williama od Nizozemske, ali i princeze Isabelle od Danske, kćeri princeze Mary i princa Frederika.
Jedna je od tri trenutne kraljice
Mathilde je trenutno vladajuća kraljica Belgije, ali nije jedina. Belgija trenutno ima tri kraljice, a sve tri žive u toj zemlji. Uz Mathilde, to su kraljica Paola, supruga kralja Alberta II, te kraljica Fabiola, udovica kralja Baudouina, Albertova prethodnika. One doživotno zadržavaju kraljevsku titulu, no nisu na nekoj od državničkih funkcija.