Hrvatski nogometni savez, na čelu s predsjednikom Marijanom Kustićem, sredinom srpnja riješili su pitanje povjerenika za suđenje. Na to su mjesto postavili Bertranda Layeca iz Francuske. I dugo se Layec nije oglašavao. Međutim, bilo je sve više pritužbi na rad sudaca, pa je bio red da se najodgovorniji ipak javi
Layec je bio prvoligaški sudac, no istaknuo se tek nakon aktivne karijere kao šef sudaca u Francuskoj, Belgiji i na Cipru, što mu je donijelo značajno iskustvo.
'Svaki naš potez ide u smjeru povratka povjerenja u suđenje te kontinuiranog razvoja naših sudaca. Nakon što se uvođenje stranih sudaca u drugom dijelu protekle sezone pokazalo ispravnim, ove sezone smo se, kako sam već ranije najavljivao, odlučili za novi korak te smo imenovali gospodina Bertranda Layeca prvim čovjekom za suđenje u SuperSport Hrvatskoj nogometnoj ligi', rekao je predsjednik HNS-a Marijan Kustić nakon Layecovog imenovanja povjerenika za suđenje.
I sada, četiri mjeseca nakon što je preuzeo dužnost, Layec je dao intervju za Sportske novosti. I otkrio nekoliko zanimljivosti, koje se prije svega odnose na suđenje u Hrvatskoj, ali i djelitelje pravde.
Prvih nekoliko mjeseci dalo mi je prilično dobru sliku hrvatskog nogometa i sudaca. Moj primaran posao je obnoviti povjerenje klubova. Suđenje mora ostati neovisno o kontekstu, klubovima, momčadima i igračima. Naš kredibilitet je zasnovan na konzistentnom i fer suđenju na svim terenima u Hrvatskoj. Danas mogu reći da je općenito razina sudaca dobra ako je usporedim s mnogim zemljama u Europi. Ali ta razina se još prilično mijenja s obzirom na dolazak mlađih generacija. Pripremanje sudaca za najviši nivo treba vremena, i to dosta vremena! Ovi mladi suci trebaju iskustva i posebno povjerenje klubova. Želim u Hrvatskoj uspostaviti model razvoja i promocije sudaca jer ima puno potencijala u svim regijama. Nakon prvog dijela sezone, imat ću priliku napraviti detaljnu analizu i potom kvalitetnu selekciju najboljih sudaca za drugi dio sezone.
Novinar SN-a pitao je Layeca koji su mu glavni kriteriji kad delegira sudce za pojedinu utakmicu?
Delegiranje sudaca zasnovano je na nekoliko kriterija: prvo, trenutačna forma i mentalna spremnost. Drugo, iskustvo, u odnosu na težinu utakmice. Treće, želja da se sucu ponudi prilika da pokaže svoje znanje. I četvrto, europski raspored. Također, želimo promijeniti neke starije principe i dopustiti svim sucima da budu delegirani svugdje.
Francuz je reako da je suđenje u SHNL-u dobro, da ima sudaca i za jače lige, pa gdje zapinje da je toliko kritika i hajke na njih? Je li to stvar hrvatskog mentaliteta i generalno kroničnog nepovjerenja u poštenje koje u nogometu ima i svoje konkretne temelje u prošlim vremenima?
Mnogi hrvatski suci iz Elitne skupine mogu biti delegirani za velike europske lige. Međutim, moramo biti još bolji u ključnim područjima suđenja kada govorimo o najvišem nivou. Moramo poboljšati čitanje igre odnosno osjećaj za igru i teren. Moramo ojačati osobnost sudaca i sposobnost da bolje komuniciramo sa svim dionicima u nogometu. Smatram da su tehnički odluke ispravne, ali svakoga tjedna podsjećam suce na potrebu tehničke konzistentnosti. Da, najveći je problem - u povjerenju!
Inače, zanimljiv odgovor Layec je dao i na upit kako to da (bivši) slovenski sudac Damir Skomina, koji je sudio i finale Lige prvaka, neke situacije tumači drugačije od sudačke komisijie HNS-a.
Slične situacije viđamo i u drugim zemljama, nije to ništa neuobičajeno. U nogometu uvijek ima situacija koje nisu savršeno jasne, i u kojima se neće svi suci složiti oko ispravne odluke. Zbog toga imamo smjernice UEFA-e, koje se uvijek razvijaju, te se trudimo biti dosljedni u provođenju tih smjernica. Upravljačka odnosno moja uloga mora uzeti u obzir više tehničkih elemenata i propisa. Na prvom mjestu, Pravila nogometne igre i VAR protokola. Potom, UEFA-ine i naše tehničke smjernice. I konačno, tehničku konzistentnost i ujednačenost odluka kroz sezonu. Kada donosim odluku, pokušavam poštovati sva tri elementa. Ponekad to nije lako, ponekad se o situacijama može raspravljati i debatirati.
Cijeli razgovor s Layecom pročitajte OVDJE.