Hrvatski vaterpolski savez obavijestio je vaterpolski savez Crne Gore da hrvatska reprezentacija ne želi igrati utakmice Superfinala Svjetskog kupa u kotorskom bazenu nazvanom po nekadašnjem vaterpolistu i čuvaru u logoru Morinj, Zoranu Džimiju Gopčeviću, pišu crnogorski mediji.
Crna Gora će, u Kotoru i Budvi, od 11. do 13. travnja biti domaćin Superfinala Svjetskog kupa, a u četvrtfinalu se sastaju hrvatska i crnogorska reprezentacija.
'Ovim putem vas obavještavamo da će se HVS držati preporuka Vlade Republike Hrvatske u kojima nedvosmisleno stoji da klubovi i reprezentacije ne igraju u bazenu u Kotoru. Stoga vas molimo da se sporno pitanje imena bazena u Kotoru riješi na razini dviju država', stoji u pismu HVS-a upućenom na adresu VPSCG-a.
Hrvatske vlasti ne dopuštaju vaterpolistima igrati u kotorskom bazenu jer nosi ime Zorana Džimija Gopčevića, kojeg optužuju za ratne zločine u logoru Morinj.
'U slučaju da ipak odlučite organizirati završnicu Svjetskog kupa u Kotoru, naša reprezentacija će otkazati nastup, čak i pod cijenu sankcija od strane World Aquaticsa. Vjerujemo da to nikome ne bi odgovaralo te da bi ugrozilo suradnju dvaju Saveza, kao i odigravanje regionalne lige', dodaje se u priopćenju. Osim Crne Gore i Hrvatske, u Superfinalu sudjeluju Španjolska, Mađarska, Grčka, Japan, Nizozemska i Njemačka.
Ime promijenjeno u kolovozu 2021.
Skupština Općine Kotor je u kolovozu 2021. godine odlučila da se gradski bazen, koji se do tada zvao Nikša Bućin po antifašistu poginulom u borbi s četnicima 1944. godine, preimenuje u Zoran Džimi Gopčević, uz obrazloženje da je riječ o jednom od najboljih vaterpolista ovih prostora.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) Hrvatske osudilo je odluku kotorske Skupštine o imenovanju bazena po Zoranu Džimiju Gopčeviću, koji je, kako se navodi, bio čuvar zloglasnog logora Morinj 1991. godine. Odluku o preimenovanju bazena osudilo je i Hrvatsko nacionalno vijeće (HNV) Crne Gore kao ishitren i nerazuman čin, za koji smatraju da ne doprinosi dobrim susjedskim odnosima između Hrvatske i Crne Gore.
'Zoran Gopčević, sportaš, trener i sportski djelatnik, ima briljantan životopis i sigurni smo da nitko iz Boke ne može imati drugačiji stav po tom pitanju. Razlog naše reakcije nije vezan za Gopčevićevu sportsku karijeru, već za njegov angažman kao zapovjednika straže u logoru Morinj 1991. godine', priopćeno je iz HNV-a krajem srpnja.
Morinj je mjesto u Boki kotorskoj gdje je početkom devedesetih osnovan logor za ratne zarobljenike s područja Dubrovnika. Tijekom agresije Jugoslavenske narodne armije (JNA) i crnogorskih rezervista na Konavle i Dubrovnik 1991. godine, u logoru Morinj zatvarani su muškarci hrvatske nacionalnosti s tog područja.
Za slučaj Morinj crnogorski Apelacijski sud je 2016. godine potvrdio osuđujuću presudu kojom su četvorica bivših rezervista JNA osuđena za zlostavljanje hrvatskih zarobljenika u tom logoru 1991. i 1992. godine.